Kable taśmowe są ważnym narzędziem w elektrotechnice. Często wykorzystywane są do transmisji danych pomiędzy komponentami elektronicznymi w komputerach i oferują szereg zalet ze względu na swoją płaską konstrukcję. W naszym poradniku dowiesz się, jak zbudowane są kable taśmowe i na co zwracać uwagę przy ich zakupie.
Kable taśmowe to cienkie, wielożyłowe przewody, które wyglądają jak wstążka, ponieważ są płaskie. Wynika to z faktu, że żyły lub wewnętrzne druty tych kabli nie są ułożone po okręgu, ale biegną równolegle do siebie. Standardowe wersje mają przekrój żył AGW28/26 i rozstaw 1,27 mm. Istnieje również wiele innych wariantów o różnych odstępach i grubościach. Izolacja przewodu wykonana jest z PVC i zazwyczaj ma kolor szary. Dostępne są również kable płaskie, które są kodowane kolorami, co ułatwia rozróżnienie przewodów. Kable taśmowe mogą mieć łącznie do 96 żył.
Kable taśmowe są przede wszystkim używane do łączenia wielobiegunowych linii sygnałowych, zwykle w zespołach elektronicznych i systemach komputerowych. Służą one na przykład do łączenia zmontowanych płytek drukowanych lub podłączania modułów do płytek prototypowych lub dysków twardych. Z reguły kable taśmowe są wykorzystywane do transmisji danych i były wcześniej szeroko stosowane jako kable połączeniowe dla interfejsu SATA. Jednak od kilku lat są one coraz częściej zastępowane okrągłymi kablami w sektorze PC. Wynika to z faktu, że kable taśmowe, ze względu na swoją szerokość, utrudniają wentylację w obudowie komputera bardziej niż kable okrągłe. Niemniej jednak, kable taśmowe nadal mają swoją rację bytu. Wykorzystywane są do połączeń w urządzeniach telekomunikacyjnych, w systemach elektronicznych do sterowania maszynami oraz w technologii montażu i podnoszenia. Zasadniczo kable taśmowe można znaleźć w prawie wszystkich sektorach przemysłu.
Kable taśmowe są ekonomicznym i oszczędzającym miejsce rozwiązaniem do łączenia komponentów elektronicznych. Ze względu na ich płaską konstrukcję, mogą być układane elastycznie i charakteryzują się dobrą stabilnością położenia. W porównaniu do kabli okrągłych, ich zaletą jest znacznie mniejszy efekt przesłuchu sygnału. Chodzi tu o fizyczny efekt przesłuchu: gdy przewodnik elektryczny przesyła sygnał, otaczające go pole magnetyczne generuje napięcia i prądy w bezpośrednio sąsiadujących przewodnikach. Termin przesłuch wywodzi się z branży telekomunikacyjnej, ponieważ efekt takiego zjawiska podczas rozmów telefonicznych charakteryzuje się zakłóceniami głosów lub rozmów innych osób.
Kolejną ważną zaletą kabli płaskich jest ich nieskomplikowana obróbka. Z jednej strony poszczególne żyły można bardzo łatwo oddzielić od kabla ze względu na ich równoległe ułożenie, co upraszcza bezpośrednią instalację w urządzeniach lub połączeniach. Zasadniczo kable taśmowe można bardzo łatwo łączyć i podłączać w ten sposób do kilku punktów. Technologia IDC ( insulation displacement connection ) umożliwia natomiast szybkie, łatwe i bezpieczne połączenie wielu przewodów za pomocą złącza wtykowego lub adaptera lutowniczego. Nie ma potrzeby czasochłonnego zdejmowania izolacji i lutowania.
Kolejną zaletą jest możliwość dostosowania kabli taśmowych. Możliwe jest na przykład wyprodukowanie wersji o określonym promieniu gięcia oraz zdefiniowanej wysokości, szerokości i długości. Maksymalny prąd i napięcie, przekrój żyły, izolacja i liczba żył to przykłady całej gamy parametrów, które można dostosować. Możemy dostarczyć kable taśmowe o różnych wymiarach siatki w ustalonych długościach lub na metry, które klient będzie mógł przyciąć do wymaganego rozmiaru.
Kable płaskie można podzielić na kilka specjalnych typów. Jednym ze specjalnych wariantów jest okrągły kabel płaski. Posiada on płaski kabel taśmowy wewnątrz, który jest zwijany i wyposażony w osłonę zapewniającą lepszą ochronę mechaniczną. Zewnętrznie, płaskie kable okrągłe są bardzo podobne do zwykłych kabli okrągłych. Oferują jednak wszystkie zalety kabla płaskiego i można je łatwo zacisnąć na złączu.
Innym typem jest skrętka taśmowa, która składa się ze skręconych par przewodów. Skrętka nie jest jednolita, lecz przerywana w miejscach, w których można podłączyć złącze. Okablowanie wykonane ze skrętki jest stosowane przede wszystkim wtedy, gdy wymagana jest wolna od zakłóceń transmisja sygnału.
Kable foliowe, znane również jako kable FFC (FFC = Flexible Flat Cable), składają się z przewodzących prąd miedzianych żył umieszczonych pomiędzy dwiema warstwami folii poliestrowej. Ten typ kabla taśmowego charakteryzuje się elastycznością i jest używany na przykład do łączenia płytek drukowanych i wyświetlaczy. Kabel FPC (FPC = Flexible Printed Circuit) przypomina kabel FFC, ale jest bardziej skomplikowany w produkcji. To elastyczne płytki drukowane z obwodami nadrukowanymi na plastikowym nośniku. Kable tego typu są często stosowane w telewizorach LCD, laptopach i telefonach komórkowych.
Przede wszystkim ważne jest określenie prawidłowej konfiguracji kabla taśmowego. W tym kontekście ważną rolę odgrywa liczba żył i ich odległość od względem siebie. Skok wskazuje, jak daleko od siebie znajdują się rdzenie i musi pasować do struktury złącza, aby można je było przymocować do płaskiego kabla. Ważny jest również przekrój przewodu i napięcie znamionowe. Konieczne jest przestrzeganie maksymalnego dopuszczalnego napięcia i prądu, aby kabel taśmowy nie został uszkodzony podczas użytkowania.
W zależności od zastosowania, sensowne może być użycie kabla taśmowego z ekranowaniem. Ekranowane kable płaskie są wyposażone w folię miedzianą lub aluminiową, która chroni je przed zewnętrznymi zakłóceniami elektromagnetycznymi. Oczywiście długość również odgrywa ważną rolę. Ile metrów musi mieć kabel, aby spełniał swoje zadanie? O ile w przypadku przewodów na metry długość można określić indywidualnie, o tyle w przypadku wstępnie zmontowanych przewodów taśmowych decyzję należy podjąć z wyprzedzeniem. Niektóre kable taśmowe mają tylko kilka metrów lub nawet kilka centymetrów długości, inne są znacznie dłuższe.
Uchwyty zabezpieczające przed naprężeniami okazują się niezwykle praktyczne, zwłaszcza gdy kable taśmowe muszą być układane na dużych odległościach. Służą one do mocowania przewodu do wtyczki i utrzymywania go na miejscu. Chronią również przed uszkodzeniem samego kabla.
Co oznacza termin „styk”?
Termin „styk” wskazuje, ile styków ma złącze wtykowe. Na przykład, jeśli jest to złącze 19-stykowe, to istnieje 19 styków, które muszą być podłączone. W takim przypadku należy wybrać kabel taśmowy z 19 żyłami.
Jaka jest różnica między gniazdem a wtyczką?
Gniazda i wtyki są elementami złączy. W elektronice lub elektrotechnice wtyki, które są podłączane, nazywane są wtyczkami. Styki, które akceptują piny, nazywane są gniazdami.