Kalkulatory kieszonkowe to elektroniczne maszyny liczące w kompaktowej, przenośnej obudowie. Ich niewielkie wymiary i lekkość sprawiają, że można je łatwo nosić w kieszeni.
Urządzenia te umożliwiają obliczenia liczbowe, takie jak podstawowe działania arytmetyczne i procentowe. Kalkulatory kieszonkowe z rozbudowanymi funkcjami są w stanie wykonywać bardziej skomplikowane obliczenia, na przykład działania z użyciem potęg, pierwiastków lub logarytmów. Dostępne są również kalkulatory programowalne, które potrafią zapamiętywać złożone funkcje i wzory.
Wielkości do obliczenia wprowadzane są za pomocą klawiatury wyposażonej w cyfry od zera do dziewięciu, klawisze operacji arytmetycznej i przywołania wyniku. Ponadto istnieje co najmniej jeden klawisz kasowania służący do czyszczenia pamięci.
W większości przypadków dane wejściowe i wynik wyświetlane są na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym (LCD).
Kalkulatory różnią się między innymi:
rodzajem obliczeń
wyświetlaczem i trybem wyświetlania
zasilaczem
funkcjami dodatkowymi
miejscem użytkowania.
Proste kalkulatory kieszonkowe mogą służyć do wykonywania podstawowych działań arytmetycznych, a często także obliczeń procentowych. W tym celu dostępna jest tymczasowa pamięć dodatkowa, w której przechowywane są pośrednie wyniki obliczeń i z której można je przywołać. Klawisze są zwykle oznaczone jako "M+" (dodawanie do pamięci), "M-" (odejmowanie z pamięci), "MR" (odzyskiwanie zawartości pamięci) i "MC" (czyszczenie pamięci). Jeśli kalkulator zostanie wyłączony, zawartość pamięci zostanie usunięta.
Kalkulatory naukowe są wyposażone w bardziej rozbudowane opcje obliczeniowe. Są to m.in. obliczenia pierwiastków i potęg, funkcje trygonometryczne takie jak sinus czy cosinus, obliczenia różnicowe i całkowe oraz działania z logarytmami. Kalkulator z obsługą graficzną oferuje również możliwość pokazania tych funkcji w postaci krzywej na wyświetlaczu. Te modele często mają kilka pamięci, które mogą "pamiętać" wartości niezależnie od siebie.
Jeszcze bogatsze w funkcje kalkulatory są w stanie obliczać ułamki, stopnie i radiany, konwertować różne formaty liczbowe, wykonywać obliczenia wektorowe i/lub macierzowe oraz różne transformacje. Ponadto niektóre z tych kalkulatorów mogą być również wykorzystywane do wykonywania przeliczeń walutowych, matematyki finansowej lub zadań podatkowych, takich jak obliczanie odsetek i odsetek składanych, amortyzacji lub renty.
Programowalne kalkulatory idą o krok dalej. Są one wyposażone w pamięć wewnętrzną. Można go zasilić sekwencjami obliczeniowymi, aby zawsze mieć pod ręką powtarzające się działania. Dzięki temu użytkownik może uprościć i zautomatyzować obliczenia. W tym celu wbudowany jest tzw. tryb programowania, który może przetwarzać zarówno litery, jak i cyfry. Te tekstowe edytory programistyczne dość mocno zbliżają się do komputerów PC. Niektóre kalkulatory naukowe z wyświetlaczami graficznymi o wysokiej rozdzielczości z pewnością mogą konkurować z tabletami, ale są one wyspecjalizowane do zadań arytmetycznych. Niektóre z urządzeń posiadają setup, za pomocą którego można skonfigurować ustawienia.
Większość nowoczesnych kalkulatorów kieszonkowych wyposażona jest w energooszczędne, wysokokontrastowe wyświetlacze LCD. Cyfry i symbole są wyświetlane w postaci symboli blokowych lub pikseli o wysokiej rozdzielczości, w zależności od zadania i funkcji, co jest szczególnie ważne w przypadku kalkulatorów z możliwością tworzenia grafiki. Dostępne są również kalkulatory z wyświetlaczami dotykowymi.
Kalkulatory stacjonarne z funkcją drukowania często posiadają próżniowe wyświetlacze fluorescencyjne, znane również jako wyświetlacze cyfronowe. Dzięki wyraźnym znakom, zapewniają one doskonałą widoczność wyświetlacza, na przykład w sztucznie oświetlonych pomieszczeniach (biura), a także mają szeroki kąt widzenia. Ze względu na większy pobór prądu wyświetlacze takie są instalowane w kalkulatorach zasilanych z sieci.
Jakie są dostępne rodzaje zasilania?
To, które zasilanie jest najbardziej odpowiednie, zależy od obszaru i miejsca użytkowania. Kalkulatory muszą być małe i lekkie w dosłownym tego słowa znaczeniu. Dlatego w przypadku modeli poręcznych nie ma mowy o dużych zestawach baterii lub akumulatorków, które zajmują dużo miejsca i sporo ważą. Często stosowane są małe akumulatory litowo-jonowe. Dodatkowo wiele modeli posiada niewielki moduł słoneczny do podtrzymywania ładunku.
Połączenie energii słonecznej i akumulatora jest bardzo powszechne i oferuje optymalną wydajność energetyczną. W przypadku mocnych urządzeń z większymi, może nawet kolorowymi wyświetlaczami, do zasilania stosuje się większe baterie lub zewnętrznie ładowane akumulatory. Tak zwane kalkulatory biurkowe - zwykle z możliwością drukowania - prawie zawsze są wyposażone w podłączenie do sieci niskiego napięcia. Dodatkowo mogą być wyposażone w ogniwa guzikowe Li-ion, aby zachować zawartość pamięci lub programowanie po wyłączeniu.
Nasza rada: kalkulatory w szkołach i placówkach oświatowych
Kalkulatory to niezbędne narzędzia także w szkołach, na przykład w liceach i technikach. Są wykorzystywane na przykład podczas egzaminów maturalnych z matematyki czy fizyki. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie rodzaje kalkulatorów można wnieść na salę egzaminacyjną. Szczegółowe informacje o tym, które urządzenia są dopuszczone do realizacji poszczególnych treści edukacyjnych można uzyskać w szkołach i placówkach kształcenia zawodowego. W klasie wykorzystanie kalkulatorów jest możliwe za zgodą nauczyciela.
Kalkulatory kieszonkowe to zwykle bardzo trwałe produkty. Kryteria awaryjności to np. wyświetlacz zniszczony przez uderzenie mechaniczne, wyczerpane akumulatory lub baterie. Uszkodzone moduły słoneczne również powodują awarię urządzenia, ponieważ nie można już ładować wewnętrznej baterii.
Ze względu na niskie zapotrzebowanie na energię nowoczesnych kalkulatorów, z niewymienianych od dłuższego czasu baterii może wyciekać również płyn, który może uszkodzić styki i obudowę baterii. W wielu przypadkach naprawa jest bardziej kosztowna niż nowy zakup, szczególnie jeśli chodzi o proste modele bez funkcji graficznej.
W kalkulatorach biurkowych z możliwością drukowania taśma zużywa się tak samo jak w konwencjonalnej maszynie do pisania lub drukarce igłowej. Można temu zaradzić jedynie poprzez wymianę taśmy. Jednocześnie należy czyścić mechanizm drukujący zgodnie z instrukcją producenta. W naszym sklepie internetowym znajdziesz również odpowiednie taśmy, akumulatorki, baterie i środki czystości.