Porady
Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.
Wiedza o kondensatorach ceramicznych
Co to są kondensatory ceramiczne?
Jakie są rodzaje kondensatorów ceramicznych?
Kryteria zakupu kondensatorów ceramicznych - co jest ważne?
Interpretacja: W ten sposób można znaleźć odpowiedni kondensator ceramiczny
FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące kondensatorów ceramicznych
Co to są kondensatory ceramiczne?
Kondensatory ceramiczne to kondensatory elektryczne, w których dielektryk składa się z materiałów ceramicznych . Jednocześnie ceramiczny materiał dielektryczny służy jako materiał nośny dla metalowych elektrod. Kondensatory ceramiczne są niepolarne, więc nie mają oznaczonej anody i katody, jak ma to miejsce w przypadku kondensatorów elektrolitycznych lub tantalowych. Dzięki temu napięcia te nadają się również do pracy z napięcia zmiennego i nie mogą zostać wymienione ze względu na typ konstrukcji. Kondensatory ceramiczne są najczęściej stosowanymi kondensatorami w elektronice. Znajdują zastosowanie jako kondensatory przyłączowe, służą do tego, aby wytrzymać niepożądane części napięcia stałego i są stosowane w układach częstotliwości i oscylatorów. Dalsze obszary zastosowania to filtry przeciwzakłóceniowe i środki przeciwzakłóceniowe.
Jakie są rodzaje kondensatorów ceramicznych?
Kondensatory ceramiczne są obecnie dostępne głównie w dwóch typach, jako ceramiczny wielowarstwowy kondensator mikroprocesorowy (MLCC) w obudowie SMD lub osiowo lub promieniowo do konwencjonalnego montażu THT. Kondensatory ceramiczne są wyprowadzenia promieniowe i z reguły kondensatory jednowarstwowe, przeznaczone do wyższych napięć. Specjalna konstrukcja stanowi koncentryczne ceramiczne kondensatory przepustowe. Są one przeznaczone do montażu kołnierzowego w elektrycznie przewodzących obudowach i prowadzą jedną z dwóch elektrod izolując na zewnątrz, podczas gdy elektroda zewnętrzna jest przylutowana do ściany obudowy lub przylutowana do niej.
Kondensatory ceramiczne są podzielone na dwie klasy według ich różnych właściwości:
Wartości pojemności kondensatorów ceramicznych klasy 1 są stosunkowo niezależne od natężenia pola. Różnice wysokości napięć roboczych nie wpływają na wydajność, a stabilność temperatury jest dobra. Dlatego nadają się do obwodów elektrycznych, które muszą spełniać wysokie wymagania dotyczące stabilności częstotliwości i w razie potrzeby minimalne straty dielektryczne. Niekorzystne jest to, że typy te są dostępne głównie z ograniczonymi w górę wartościami wydajności i mają większą pojemność niż ceramiczne kondensatory klasy zastosowania 2 przy takiej samej pojemności.
Kondensatory ceramiczne klasy 2 posiadają, ze względu na materiał, znacznie większą stałą dielektryczną. Dzięki temu mają znacznie większą pojemność przy tej samej wielkości elementu w porównaniu do kondensatorów ceramicznych klasy 1. Różnice w napięciu, a przede wszystkim wahania temperatury, mają jednak silny wpływ na wartości pojemności. Mają także tendencję do mikrofonii, gdy są poddawane obciążeniom mechanicznym, takim jak wstrząsy lub wibracje.
Kryteria zakupu kondensatorów ceramicznych - co jest ważne?
W zależności od obszaru zastosowania, zalety i wady różnych typów urządzeń w odniesieniu do takich czynników jak stabilność i wilgotność długoterminowa, wytrzymałość na przebicie, liniowość w przypadku zmian napięcia oraz stabilność temperatury. Kondensatory ceramiczne klasy 1 nadają się doskonale do zastosowań, w których występują wysokie wymagania dotyczące niewielkich strat dielektrycznych i wymagana jest wysoka stabilność mocy. Stosowane w elektrycznych obwodach drgających, kondensatory ceramiczne klasy 1 zapewniają wysoką dokładność częstotliwości nawet w zmiennych warunkach otoczenia. Niska czułość na efekt piezoelektryczny zapobiega zakłóceniom, których można uniknąć między innymi w układach audio.
Jeśli chodzi o wysoką wydajność przy niewielkiej wielkości, to kondensatory ceramiczne klasy 2 są najlepszym wyborem. Chociaż ich tolerancje są znacznie większe niż w przypadku kondensatorów ceramicznych klasy 1, wymagana jest tylko minimalna pojemność, na przykład podczas wygładzania i ekranowania komponentów prądu przemiennego lub w niektórych obwodach filtrów, nie odgrywa to jednak dużej roli, jeśli pojemność jest odpowiednio zwymiarowana.
Interpretacja: W ten sposób można znaleźć odpowiedni kondensator ceramiczny
W przypadku wymiany uszkodzonych kondensatorów ceramicznych należy zwrócić uwagę na to, by oprócz tej samej pojemności i napięcia znamionowego tolerancja była identyczna lub lepsza niż w przypadku wadliwego elementu oryginalnego. Oczywiście na uwagę zasługuje również budowa: Czy wymiar siatki w przypadku przewodowych typów lub budowa, a tym samym pozycja i wielkość płytek lutowniczych w kondensatorach ceramicznych SMD?
Podczas opracowywania nowych obwodów i urządzeń należy zawsze zwracać uwagę na odpowiednie wartości zgodnie z arkuszem danych, aby osiągnąć wysoką niezawodność i niezawodność funkcjonalną. Zastosowanie w bardziej wymagających warunkach otoczenia wymaga przestrzegania dopuszczalnego zakresu temperatury. Dla obwodów audio, układów pomiarowych i innych aplikacji wysokiej jakości należy stosować wyłącznie kondensatory ceramiczne klasy 1, aby zapobiec zakłóceniom powodowanym przez efekty piezoelektryczne i wahania pojemności.
Ze względów bezpieczeństwa należy również upewnić się, że części posiadają ewentualnie wymagane oznakowanie i spełniają obowiązujące normy. Oferowane w sklepie Conrad kondensatory ceramiczne spełniają wysokie wymagania jakościowe i wyróżniają się niezawodnością i trwałością.
FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące kondensatorów ceramicznych
Na ceramicznych kondensatorach wielowarstwowych nie ma kodowania kolorystycznego ani drukowania. Jak mogę stwierdzić, jaki to typ kondensatora?
Ze względu na bardzo niewielką formę tych kondensatorów ceramicznych zazwyczaj nie są oznakowane, a nadruk nie jest i tak czytelny. Po wyjęciu z oznakowanego opakowania identyfikacja nie jest już możliwa, należy ją zawsze brać pod uwagę podczas przechowywania i przetwarzania.
Was należy zwrócić uwagę podczas pracy i przetwarzania kondensatorów ceramicznych?
Kondensatory ceramiczne stanowią elektryczne pamięci ładunku. W zależności od pojemności i napięcia naładowane kondensatory ceramiczne mogą przez dłuższy czas przechowywać znaczne ilości energii oraz, w razie potrzeby, niebezpieczne dla życia wysokie napięcia. Dlatego też należy przestrzegać ogólnych zasad bezpieczeństwa elektrotechniki. Ale również stosunkowo niskie napięcia nie zawsze są bezpieczne, co może spowodować uszkodzenie innych części podczas montażu układów elektronicznych. Naładowane kondensatory ceramiczne należy zawsze rozładowywać przed rozpoczęciem obsługi przy użyciu odpowiedniego rezystora. Należy unikać zwarć, gdyż z powodu niskich oporników wewnętrznych kondensatorów ceramicznych mogą przepływać wysokie prądy i może dojść do uszkodzenia.
Czy w przypadku kondensatorów ceramicznych można wybrać mniejszą wartość napięcia znamionowego, jeśli rzeczywiste napięcie robocze przekracza tylko chwilową wartość prądu znamionowego?
Nie, jest to niedopuszczalne. Nawet krótkotrwałe przekroczenia napięcia znamionowego mogą prowadzić do uszkodzenia lub zniszczenia. W każdym razie skraca się okres użytkowania, zmniejsza się niezawodność i może dojść do niedopuszczalnego nagrzewania się.