Porady
Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.
Interesujące fakty na temat kondensatorów filmowych
Co to jest kondensator foliowy?
Jakie typy i typy kondensatorów foliowych istnieją?
Kryteria zakupu kondensatorów filmowych - co jest ważne?
Interpretacja: W ten sposób można kupić odpowiedni kondensator foliowy
FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące kondensatorów foliowych
Co to jest kondensator foliowy?
Kondensatory foliowe to kondensatory elektryczne, w których cienka folia izolująca stanowi dielektryk między elektrodami. W dzisiejszych wersjach stosowane są niemal wyłącznie folie z tworzyw sztucznych w różnych wersjach. Kondensatory foliowe są niepolarne, więc nie mają wyznaczonej anody i katody, jak ma to miejsce w przypadku kondensatorów elektrolitycznych lub tantalowych. Dzięki temu napięcia te nadają się do pracy z napięcia zmiennego i nie mogą być ze względu na typ konstrukcji chronione przed odwrotną polaryzacją. Kondensatory foliowe to najczęściej stosowane pasywne elementy obwodów dyskretnych. Znajdują zastosowanie jako kondensatory przyłączowe, służą do tego, aby wytrzymać niepożądane części napięcia stałego i są stosowane w układach częstotliwości i oscylatorów. Inne przykłady zastosowania to układy filtrów, eliminacji zakłóceń radiowych i praca silników elektrycznych prądu przemiennego jako kondensator rozruchowy lub kondensator roboczy.
Jakie typy i typy kondensatorów foliowych istnieją?
Kondensatory foliowe są oferowane głównie w dwóch rodzajach konstrukcji. Typy zaczynające się od nazwy „ MK ” (= metalizowane tworzywo sztuczne) składają się z zwoju z jednostronnie metalizowanej folii z tworzywa sztucznego. Ta folia działa jednocześnie jako elektroda i dielektryk. Z drugiej strony kondensatory foliowe z metalowymi powłokami składają się z dwóch oddzielnych folii , przy czym metalizowana folia reprezentuje elektrodę, a niemetalizowana folia działa jako dielektryk w uzwojeniu folii. Kondensatory foliowe posiadają oznaczenie „F” na pierwszym miejscu, takie jak „FKP”. Nazwy te uzupełnia się informacją o materiale, z którego składa się folia. Najważniejsze nazwy skrócone wymieniono poniżej, jednak niektórzy producenci określają swoje kondensatory filmowe inaczej, stosując własne skróty:
- FKP: Polipropylen, film/folia
- FKT: Poliester, film/folia
- FKS: Polistyren, film/folia
- MKP: Metalizowana folia polipropylenowa
- MKT: Metalizowana folia poliestrowa
- MKS: Metalizowana polystyrenowana folia
Okablowane promieniowo lub z pojemnościowymi kondensatorami foliowymi są zwykle odlewane w hermetycznych i odpornych na wilgoć okrągłych lub prostokątnych plastikowych kubkach. Ponadto stosowane są rodzaje malowane zanurzeniowo. Tradycyjnie dość szeroko stosowane osiowo normy konstrukcyjne odgrywają obecnie niewielką rolę. Specjalne kondensatory silnika posiadają płaskie złącza lub gotowe konfekcjonowane kable przyłączeniowe oraz gwint montażowy na plastikowej lub aluminiowej obudowie służący do przykręcenia. Kompaktowa obudowa kondensatorów SMD jest wykonana z odpornego na działanie ciepła tworzywa sztucznego, aby sprostać wymaganiom procesu lutowania bezołowiowego SMD. Ich kształt jest zawsze prostokątny.
Specjalne konstrukcje to tak zwane kondensatory „ Snubber ”, które są często stosowane w obwodach IGBT. Ze względu na występujące tam wysokie impulsy elektryczne kondensatory foliowe posiadają płaskie i wyjątkowo masywne końcówki przyłączeniowe, które umożliwiają dużą obciążalność prądu.
Kryteria zakupu kondensatorów filmowych - co jest ważne?
Kondensatory foliowe o konstrukcji MK są jeszcze bardziej kompaktowe w porównaniu do typów folii o konstrukcji foliowej, ale dzięki znacznie mniejszej grubości warstw elektrody nie osiągają obciążalności prądowej. Są zatem mniej odpowiednie dla bardzo wysokich prądów impulsów, posiadają jednak zaletę tzw. samoistnego nagrzewania: Jeśli z powodu zbyt wysokiego napięcia lub awarii dielektryka w dielektryku, powoduje to przeparowanie przy punkcie przebicia cienkich metalu. W ten sposób powstaje ponownie szczelina izolacyjna, ponieważ sam dielektryk nie jest lub jest w minimalnym stopniu uszkodzony w procesie.
W zależności od konstrukcji i materiału foliowego, zalety i wady różnych typów wynikają z takich czynników jak stabilność i trwałość, wytrzymałość na przebicie oraz stabilność temperatury. Również parametry elektryczne, takie jak współczynnik strat, jakość, tolerancja pojemności i obciążalność prądowa również się odpowiednio zmieniają. W związku z tym, w szczególności podczas projektowania nowych układów i urządzeń, należy zawsze zwracać uwagę na odpowiednie wartości podane w arkuszu danych, aby osiągnąć maksymalną niezawodność i niezawodność działania.
Interpretacja: W ten sposób można kupić odpowiedni kondensator foliowy
Do standardowych zastosowań MKP najczęściej wystarczająca ilość kondensatorów foliowych, MKT lub MKT. Charakteryzuje się stosunkowo korzystną ceną, wilgotną, długotrwałą stabilnością i samoregenerujący. Dzięki kompaktowym wymiarom, można zaoszczędzić miejsce, dzięki czemu jest on wyjątkowo mały.
Zastosowania o wysokich prądach impulsowych wymagają trwałych kondensatorów foliowych, które wytrzymują te obciążenia. W tym celu dostępne są specjalne typy określane również jako kondensatory impulsowe. W większości przypadków są to kondensatory foliowe zawierające materiały metaliczne („F”). Stosowane są np. w przetwornicach częstotliwości, zasilaczach impulsowych, szybkich obwodach cyfrowych oraz w technice energetycznej. Zapotrzebowanie na miejsce jest nieco wyższe ze względu na konstrukcję, ale można je osiągnąć nawet przy stromych napięciach w impulsie. Popularne typy można porysować po 1000 V/µs, jego niezawodność jest bardzo wysoka.
Podczas wymiany uszkodzonych kondensatorów foliowych należy zwrócić uwagę, aby – obok tej samej pojemności i napięcia znamionowego – specyfikacja tolerancji nie była gorsza niż w przypadku wadliwego oryginalnego elementu. Na uwagę zasługuje również budowa: Czy wymiar siatki jest odpowiedni? Czy w przypadku typów wyprowadzenia promieniowo wystarczająca jest długość przewodów przyłączeniowych i czy część zamienna pasuje od wymiarów? Przy stosowaniu w bardziej wymagających środowiskach należy przestrzegać dopuszczalnych temperatur. Niektóre typy standardowe są dopuszczone tylko do stosowania w temperaturach do 70 °C, ale jest to zbyt mało dla zastosowań w motoryzacji.
Ze względów bezpieczeństwa należy również upewnić się, że części posiadają ewentualnie wymagane oznakowanie i spełniają obowiązujące normy. Kondensatory foliowe oferowane w sklepie Conrad spełniają wysokie wymagania jakościowe i wyróżniają się niezawodnością i trwałością.
FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące kondensatorów foliowych
Co oznacza jednostronne oznaczenie lini na obudowie wielu kondensatorów foliowych?
Oznaczenie na obudowie oznacza złącze, które jest połączone z zewnętrzną folią. Jest to ważne, gdy zewnętrzna okładzina ma być jednocześnie używana jako osłona. Zasadniczo kondensatory foliowe powinny być montowane zawsze w taki sposób, aby połączenie leżały na masie, o ile pozwala na to projekt obwodów.
Co należy uwzględnić podczas pracy z kondensatami foliowymi i ich obróbki?
Kondensatory foliowe są magazynami ładunków elektrycznych. W zależności od pojemności i napięcia naładowane kondensatory foliowe mogą przez dłuższy czas przechowywać znaczne ilości energii oraz niebezpieczne dla życia wysokie napięcia. Dlatego należy przestrzegać ogólnych zasad bezpieczeństwa elektrotechniki. Naładowane kondensatory foliowe należy zawsze rozładowywać przy użyciu odpowiedniego opornika przed rozpoczęciem obsługi. Należy unikać zwarć, gdyż niskie opory wewnętrzne kondensatorów foliowych mogą przepływać bardzo duże prądy i spowodować uszkodzenia.
Czy w przypadku kondensatorów foliowych można wybrać mniejszą wartość napięcia znamionowego, jeśli rzeczywiste napięcie robocze przekracza je tylko chwilowo?
Nie, jest to niedopuszczalne. Sporadyczne i krótkotrwałe przepięcia mogą prowadzić do uszkodzenia. W każdym razie skraca się żywotność i może dojść do nagrzewania się.