Porady
Informacje dla digitalizerów wideo i Game Capture
Formaty analogowe znacznie kształtowały krajobraz medialny od początku komunikacji masowej. Jednak od czasu zwycięstwa w dziedzinie technologii komputerowych straciło ono na znaczeniu w krótkim czasie. Media analogowe można teraz znaleźć tylko na marginesie i w specjalnych niszach. Niemniej jednak ich znaczenie dla dokumentowania zdarzeń z przeszłości pozostaje duże. Dotyczy to także sektora prywatnego, gdzie oprócz rodzinnych albumów fotograficznych może być konieczne zabezpieczenie dużych zbiorów starych nagrań wideo w formie cyfrowej.
Oprócz drogich, specjalnych rozwiązań dla instytucji publicznych, takich jak muzea i archiwa, istnieją wysokowydajne rozwiązania techniczne dla ambitnych użytkowników prywatnych, na przykład do digitalizacji starych nagrań za pomocą wideorejestratorów, do ich renowacji i optymalizacji. Główną zaletą jest to, że w ten sposób można zatrzymać długotrwałe zaistnienie podobnych danych. Przede wszystkim taśmy magnetyczne, takie jak VHS czy kasety wideo high-8, wykazują ogromne straty jakości już po kilku latach, które nasilają się wraz z wiekiem. Jeśli natomiast nagrania są dostępne w formie cyfrowej, można je archiwizować – w zależności od właściwości używanego nośnika pamięci – praktycznie bez strat. Nawet jeśli w świecie cyfrowym pojawiają się nowe problemy, takie jak szybki rozwój, który w krótkim czasie sprawia, że nawet wysokie standardy stają się przestarzałe, przechowywanie i przetwarzanie danych medialnych jest znacznie łatwiejsze i wymaga znacznie mniej wysiłku niż w „świecie analogowym”.
Dane cyfrowe można bardzo łatwo powielić. W ten sposób można nie tylko utworzyć kopie zapasowe. Możliwa jest również nieskomplikowana wymiana danych z krewnymi lub przyjaciółmi, was łatwiej jest dzięki postępującej digitalizacji wszystkich dziedzin życia, np. poprzez sieci społecznościowe. Ponadto nie ma potrzeby przechowywania fizycznych nośników. Zawartość całych kartonów z kaset VHS można zapisać na małych nośnikach do przechowywania, które mieszczą się w kieszeni jak pamięć USB lub karta SD. Jednocześnie dane mogą być z reguły interpretowane i wyświetlane przez większość aktualnie dostępnych urządzeń końcowych.
Aby zdigitalizować analogowe filmy wideo, wymagany jest digitizer wideo. Podstawowe właściwości obejmują dostępne interfejsy dla analogowych sygnałów wejściowych i wyjściowych oraz odpowiednie cyfrowe formaty wideo, do których urządzenie przekazuje odczytane pliki wideo. Różnią się one od siebie stosowanych kodeków wideo, dostępną rozdzielczością obrazu, częstotliwością odświeżania i dostępną kompresją danych.
Interfejsy sygnałów wejściowych i wyjściowych charakteryzują się następującymi cechami:
AV
Za nazwą kryją się pojęcia „audio” i „video”. Nie ma własnego interfejsu AV. Termin ten był często używany, częściowo w sposób synergistyczny, dla dostępnego interfejsu wideo analogowego urządzenia multimedialnego. Często wyjście wideo FBAS jest oznaczone nazwą AV.
FBAS (sygnał synchronizacji wygaszania obrazu kolorowego) przez wtyczkę cinch
Sygnał FBAS lub kompozytowy wideo jest przesyłany trzema kablami z wtykami cinch. Informacje o obrazie nie są rozdzielane na informacje o jasności i kolorze, ale są przesyłane jako sygnał złożony - zwykle przez kabel z żółtym złączem. Dwa pozostałe kable (z reguły czerwone i białe wtyczki) przesyłają dwa kanały dźwięku stereo.
HDMI (High Definition Multimedia Interface)
HDMI to szeroko rozpowszechniony interfejs do przesyłania cyfrowych sygnałów audio i wideo. Ponieważ wraz z postępującą cyfryzacją w życiu codziennym prawie nie ma analogowych urządzeń końcowych, konwersja danych analogowych na dane cyfrowe i odwrotnie podczas przesyłania danych multimedialnych stała się praktycznie zbędna. Interfejs HDMI jest zatem i nie mniej ważne, że dzięki prostej obsłudze można go egzekwować jako standard transmisji. Dzięki bardzo dużej szybkości transmisji danych możliwe jest wyświetlenie sygnałów o wysokiej rozdzielczości bez kompresji, na której występują straty. Dzięki temu możliwe jest na przykład przesyłanie wideo do rozdzielczości 4k od HDMI 1.4.
S-Video lub Y/C
Interfejs S-Video przesyła informacje o jasności i kolorze analogowego sygnału wideo oddzielnie od siebie. Różni się on od sygnału FBAS, w którym informacje kolorowe są włączane do sygnału jasności. W rezultacie możliwe jest uzyskanie szerokopasmowych sygnałów wideo, was znacznie zwiększa obraz szczegółów w porównaniu z sygnałami FBAS. S-Video jest zwykle transmitowany za pomocą 4-biegunowej wtyczki Mini-DIN. Ponadto możliwa jest transmisja ze złączem męskim SCART, przy czym należy zwrócić uwagę, aby zarówno kabel, jak i wejście S-Video były kompatybilne, ponieważ nie jest to częścią standardu SCART.
Przełączanie Scart / S-VHS + 3 cinch
Złącze SCART to europejski standard złączy do przesyłania sygnałów audio i wideo, którego celem jest harmonizacja połączenia różnych urządzeń wideo. Standardowo można przesyłać analogowe sygnały RGB i FBAS; czasami również S-Video. Cyfrowe sygnały multimedialne nie są obsługiwane. Ponieważ kabel Scart transmitowany jest w analogowy sygnał, jakość transmisji zależy bezpośrednio od jakości używanego kabla. Dzięki temu kabel o długości ponad 3 metrów znacznie zmniejsza jakość obrazu. Wysokiej jakości kable wyróżniają się wyraźnie w widocznych różnicach w jakości transmisji i obejmują również wszystkie 21 dostępnych biegunów.
Konwerter USB / PS2
W połączeniu z digitalizacją wideo i przechwytywanie gier interfejs USB jest z reguły używany do połączenia danych z komputerem. Transmisja nie tylko danych cyfrowych, ale także zapewnienie zasilania urządzenia końcowego. Jako uniwersalny interfejs szeregowy USB łączy wiele cyfrowych urządzeń peryferyjnych z komputerem, dzięki czemu wymiana danych jest możliwa bez problemu.
Kategoria
Karty rozszerzeń video PCI
Karty rozszerzeń wideo umożliwiają przetwarzanie analogowych sygnałów wideo na cyfrowe dane, które następnie mogą być przechowywane lub przetwarzane na komputerze domowym. Są one wewnętrzną odpowiednikiem rozwiązań połączonych przez USB. Zazwyczaj do podłączenia do systemu wykorzystywany jest interfejs PCI na płycie głównej komputera. Karty rozszerzeń wideo oraz zewnętrzne warianty obsługują zazwyczaj standardowe, analogowe formaty wideo SD w PAL, SECAM i NTSC w rozdzielczości 720 x 576 (PAL) oraz 720 x 480 (NTSC) w zależności od formatu.
Video grabber
Urządzenie do przechwytywania i konwersji wideo jest wyspecjalizowanym oprogramowaniem służącym do konwersji analogowych na cyfrowe sygnały wideo. Wymagany jest dołączony komponent sprzętu do nagrywania analogowych sygnałów źródłowych. Dlatego dołączone skrzynki wtykowe zwykle mają popularne gniazda kablowe. Urządzenie do przechwytywania i konwersji wideo umożliwia wygodne przesyłanie analogowych filmów wideo, takich jak kasety wideo VHS i kamery analogowej na format cyfrowy o odpowiedniej rozdzielczości.
Konsola do transmisji strumieniowej
Konsole strumieniowe to programowalne panele sterowania, które „uruchamiają” wstępnie zdefiniowaną zawartość wideo lub efekty za naciśnięciem przycisku, tj. Dodają je do strumienia wideo. Umożliwiają łatwą kontrolę nad wyświetlającymi się grami, które można łatwo zrealizować nawet podczas transmisji wideo na żywo. Za pomocą przycisku możesz wymieniać treści, wyświetlać efekty w ciągu kilku sekund. Przyciski obsługowe są w pełni programowalne i mogą być dowolnie obłożone. Urządzenie jest podłączone z reguły przez złącze USB; czasami konieczny jest dodatkowy zasilacz zewnętrzny.
Game capture
Game capture przekształca sygnały obrazu i dźwięku w konsolę do gier lub komputer w stream wideo, który można zapisać jako plik lub przesłać do sieci. Zalety przechwytywania gier w porównaniu z systemami opartymi wyłącznie na oprogramowaniu polegają na rozległej kontroli nad odtwarzanym sygnałem strumieniowym. W ten sposób grafika, którą sam utworzyłeś lub odpowiednie ustawienia grafiki i gry, które są interesujące, na przykład podczas nadawania gry komputerowej, mogą być wyświetlane jako nakładki.