Porady
Powerbanki i ładowarki solarne wyposażone w panele słoneczne umożliwiają naładowanie sprzętu z dala od sieci elektrycznej np. podczas biwaku, wyprawy w góry. Sprawdź lekkie i wytrzymałe ładowarki słoneczne o pojemności 2600 – 2000 mAh.
Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.
Wiedza o ładowarkach do akumulatorów solarnych
Do czego potrzebne są ładowarki solarne?
Wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej?
Jak działa ładowarka solarna?
Jak jest zamontowana ładowarka solarna?
Jakie parametry są ważne w przypadku ładowarek solarnych?
Które ładowarki solarne można znaleźć w Conrad?
Na co należy zwracać uwagę podczas obchodzenia się z urządzeniami do ładowania solarnego?
Do czego potrzebne są ładowarki solarne?
Wędrówka potrwa do wieczora - czy bateria smartfona wytrzyma tak długo? Uzasadnione pytanie, ponieważ korzystanie z kart na urządzeniach mobilnych zużywa dużo energii, ponieważ w tle pracuje ciągłe określanie pozycji przez GPS.
Sposobem na uzbrojenie się na takie i inne sytuacje są tzw. Powerbanki, czyli dodatkowe, naładowane akumulatory. Inną możliwością jest przenośna ładowarka, która wykorzystuje siłę światła słonecznego padanego przez moduł solarny do konwersji w energię elektryczną.
Szybkie tworzenie wydajnych, a jednocześnie małych ogniw słonecznych minimalizuje technologię solarną na kieszeniach lub w formacie plecaka - w zależności od zapotrzebowania na moc. Urządzenia te są używane nie tylko na długie wycieczki, ale również w trudno dostępnych miejscach i w miejscach szczególnie chronionych. Technologia solarna jest teraz pierwszym wyborem - na przykład w automatach do pasz dla zwierząt, światłach ostrzegawczych w górach, ale również w namiocie w odległych miejscach.
Wytwarzanie energii elektrycznej z energii słonecznej?
Termin „wytwarzanie energii z energii słonecznej” jest fizycznie niepoprawne. Zgodnie z danymi przedstawionymi w tabeli 3, w ramach tego systemu energia nie może „powstawać” ani „zniknąć”. W zamkniętym systemie suma wszystkich źródeł energii jest stała. Energia całkowita pozostaje zachowana. Można ją jedynie przekształcić w różne formy. Sprawność konwersji opisuje, w jaki sposób procent pierwotnej formy energii dociera do przekształconej (pożądanej) formy energii. Tak zwane straty to tylko inne, niepożądane formy energii, które wraz z pożądanym z kolei 100% energii pierwotnej. Najlepszym przykładem jest klasyczna żarówka, w której światło to stanowi tylko 5% zastosowanej energii. Pozostałe 95 % jest oddawane jako energia cieplna.
Jak działa ładowarka solarna?
Podstawą zamiany energii słonecznej na energię elektryczną jest tzw. Wewnętrzny efekt fotoelektryczny. Jest to złożony proces, w którym poprzez przybycie energii świetlnej, podmioty zarządzające ładunkami są oddzielone od elementów chemicznych i przechodzą na różne strefy. Ten ruch elektronów tworzy ukierunkowany prąd, fotoprąd. Proces ten odbywa się w materiałach półprzewodnikowych napromieniowanych światłem, z których najważniejszym jest krzem. Pojęcie prądu stałego oznacza, że ogniwa słoneczne są zawsze używane do zasilania prądem stałym. Łączenie takich jednostek funkcyjnych może doprowadzić do wykorzystania rozmiarów napięcia.
Jak jest zamontowana ładowarka solarna?
Ładowarka solarna składa się z ogniw słonecznych połączonych ze sobą. Rozmieszczenie modułów solarnych jest płaskie, aby absorbować jak najwięcej światła. Są elastyczne i sztywne wersje. Rzeczywisty moduł solarny ładowarki jest wyposażony w przezroczystą pokrywę bezpieczeństwa w celu ochrony przed wpływami meteorologicznymi podczas użytkowania (zanieczyszczenie, grad). Za nim znajdują się ogniwa słoneczne, które są elektrycznie połączone ze sobą.
Urządzenia przenośne są zwykle składane lub składane i otoczone odporną na warunki atmosferyczne tkaniną, w tym konstrukcją transportową. Niektórzy producenci oferują oczka i karabińczyk, za pomocą którego można na przykład przymocować moduł solarny do plecaka.
Elektronika sterująca jest połączona z odpowiednim, zintegrowanym lub oddzielnym akumulatorem, który ostatecznie służy jako pamięć (pomiędzy- i)do obsługi lub ładowania dodatkowych urządzeń. Wewnętrzny akumulator można ładować z reguły z innymi źródłami, jeśli światło słoneczne nie jest wystarczające lub jest dostępne w ogóle.
Ładowarki solarne są najczęściej dostarczane gotowe do użycia, lub po prostu zmontowane. Rozruch elektryczny jest równie prosty, zwykle nie wymaga użycia narzędzi.
Jakie parametry są ważne w przypadku ładowarek solarnych?
Jednostką stosowaną w inżynierii solarnej jest „Watt peak” (od angielskiego słowa „peak”, po niemiecku „szczyt”). W ten sam sposób stosuje się wielokrotność kilowatogodzin i pochodne skróty takie jak WP lub kWp. Ta tak zwana jednostka jest używana do porównywania różnych ogniw słonecznych. Z czysto fizycznego punktu widzenia jednostka ta nie jest zgodna z normą jako oznaczenie mocy elektrycznej (jednostka: W) ogniw słonecznych. Dla użytkownika istotne są dostępne napięcie i prąd.
Inne ważne parametry to rozmiar i waga ładowarki. Nowoczesne, składane ładowarki solarne mają po złożeniu rozmiary poniżej jednego arkusza A4 (21 x 29,7 cm) i ważą mniej niż jeden kilogram. Istnieją małe formaty o wielkości dłoni, które są odpowiednio mniej wydajne.
Które ładowarki solarne można znaleźć w Conrad?
Najważniejsze kryteria wyboru urządzeń do ładowania solarnego Conrad to:
- Ilość i rodzaj dostępnych złączy do ładowania (wyjść)
obejmuje to: Złącza USB, złącza USB, złącza i gniazda, złącza dokujące Apple oraz specyficzne dla producenta rozwiązania specjalne - Maksymalny dostępny prąd ładowania: Od 300 do 10.000 miliamperów
- Prąd ładowania ogniw słonecznych: Od 90 do 8.000 miliamperów
- Wydajność ogniwa słonecznego: Od 0,55 do 120 W.
Na co należy zwracać uwagę podczas obchodzenia się z urządzeniami do ładowania solarnego?
Ładowarki solarne nie mogą stykać się z płynami, ponieważ wilgoć jest największym wrogiem modułów solarnych. Aby zachować ochronę, nie należy rozmontowywać ani upuszczać urządzeń. Zadrapania i brud również mają negatywny wpływ na działanie. Podczas transportu i montażu nie wolno uszkodzić zewnętrznych elementów ochronnych.
W przypadku regulacji napięć ładowania wybierz odpowiednią wartość, aby uniknąć uszkodzenia podłączonych urządzeń.
Należy unikać stosowania w ekstremalnych temperaturach. Zalecane zakresy temperatur są dla tych ładowarek.
Zawsze używaj oryginalnych lub zalecanych kabli producenta. W szczególności urządzenia Apple mogą odmówić ładowania, jeśli nie jest używany żaden kabel z rynku.
Przy zainstalowanych na stałe ładowarkach słonecznych upewnij się, że rzeczywisty moduł słoneczny jest skierowany na południe bez zacienienia.
Lassen Sie sich nicht von Bezeichnungen blenden. Proszę wykorzystać dane techniczne jako podstawę do podjęcia decyzji o zakupie.
Należy uważnie przestrzegać instrukcji użytkowania przed rozpoczęciem użytkowania.
Przestrzegaj wymagań środowiskowych dotyczących utylizacji modułów solarnych, akumulatorów i innych elementów elektrycznych.
Ładowarki solarne – nowoczesne powerbanki bezpieczne dla środowiska
Nawet najbardziej pojemne powerbanki mają wady. Są bowiem uzależnione od zewnętrznego zasilania i prędzej czy później trzeba użyć ładowarki wymagającej sieci elektrycznej, aby uzupełnić akumulator powerbanku. Bez dostępu do gniazdka powerbank staje się zbędnym obciążeniem w bagażu.
Ten problem rozwiązuje powerbank solarny, czyli przenośna ładowarka z wbudowanym ogniwem słonecznym, którego pojemność jest uzupełniania dzięki promieniom padającym na zewnętrzny panel solarny. Technologia znana z ogrzewania wody kolektorami słonecznymi została z powodzeniem przeniesiona do kompaktowych akcesoriów. Dzięki ładowarce solarnej można uniezależnić się od tradycyjnego źródła energii elektrycznej w podróży. Zwłaszcza na wakacjach na łonie natury dostęp do klasycznej ładowarki bywa utrudniony, a nawet dodatkowo płatny, np. na polach namiotowych. Ładowarka solarna daje możliwość ładowania urządzeń mobilnych w każdym momencie. Użytkownik potrzebuje jedynie naturalnej energii słonecznej.
Jak wybrać powerbank solarny?
Powerbank solarny może mieć wbudowany akumulator magazynujący energię do określonej maksymalnej pojemności oraz panel słoneczny. Ładowarki solarne, które nie mają ładowalnych baterii, a tylko zewnętrzne panele, mogą przypominać formą płaskie, składane maty. Brak akumulatora nie jest minusem – ładowarka solarna bez wewnętrznej baterii jest lżejsza i bardziej kompaktowa. Akcesorium można połączyć z innymi ogniwami słonecznymi, a dzięki zaciskom mocującym można nosić ładowarkę na plecaku w słoneczny dzień. Większe ładowarki solarne przypominają wyglądem rozkładane płaskie walizki o grubości zaledwie 5 cm. Ważą jednak ponad 5 kg, dlatego mają zastosowanie np. w przyczepach kempingowych, domkach letniskowych i różnych stałych instalacjach. W zależności od wielkości panelu słonecznego, pojemności ewentualnego akumulatora, maksymalnej mocy i liczby gniazd ładowarka solarna może ładować jednocześnie nawet kilka urządzeń. W zestawie z ładowarką słoneczną może znajdować się kolekcja przejściówek, dzięki którym akcesorium jest kompatybilne z wieloma urządzeniami. Ważnym i praktycznym elementem jest wskaźnik promieniowania, który informuje, czy promieniowanie słoneczne jest wystarczające do ładowania. Ładowarka z akumulatorem może mieć również wskaźnik pojemności, który informuje o zapasie energii.
Przed wyborem ładowarki słonecznej warto także zweryfikować jej odporność na pył, zachlapanie i wytrzymałość obudowy na uszkodzenia mechaniczne, które mogą powstać chociażby wskutek upadków z wysokości na twarde podłoże. Przydatnym elementem ładowarki solarnej, który może ją zabezpieczać przed upadkami, jest uchwyt. Najbardziej uniwersalny jest zaczep w formie karabińczyka, dzięki któremu można przyczepić ładowarkę słoneczną do odzieży, roweru lub plecaka. Zaczep ułatwia zarówno przenoszenie ładowarki, jak i jej stabilne ułożenie na nasłonecznionym namiocie. Niektóre ładowarki mają system rzepów, który pozwala na mocne przymocowanie ładowarki z dużym panelem np. do przodu plecaka turystycznego.
Jakie zalety mają ładowarki solarne?
Największą zaletą jest możliwość korzystania z nich w dowolnym miejscu. Potrzebne są tylko promienie słoneczne, aby za darmo naładować telefon komórkowy, tablet i inne urządzenia mobilne. Z ładowarki solarnej można korzystać przez cały rok, chociaż w sezonie jesienno-zimowym z racji krótszych dni ładowanie solarne może trwać dłużej. Jeśli ładowarka słoneczna ma wbudowaną mocną diodę LED, może pełnić funkcję latarki. Praktycznym rozwiązaniem jest również np. wbudowana kieszeń siateczkowa w dużych, rozkładanych ładowarkach. Atutem większych ładowarek solarnych, których waga dobiega nawet do 10 kg, są np. rozkładane nóżki lub stojaki, dzięki którym można ustawić akcesorium stabilnie i pod odpowiednim kątem. Wielkogabarytowe panele solarne mają wzmocnioną konstrukcję, wykonaną często z niełamliwego, odpornego na pęknięcia szkła i aluminiowej ramy.