Porady
Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.
Informacje na temat lamp mikro, miniaturowych
Do czego wykorzystywane są żarówki mikro- lub miniaturowe?
Jakie są rodzaje lamp mikro- i miniaturowych?
Montaż lamp mikro i miniaturowych
Jakie kryteria są ważne przy wyborze lampy mikro- lub miniaturowej?
Żywotność miniaturowych żarówek
Wniosek:
Do czego wykorzystywane są żarówki mikro- lub miniaturowe?
W kategorii mikro-żarówek i miniaturowych lamp znajdują się żarówki o wielkości kilku milimetrów. Ze względu na swój charakter i niewielkie rozmiary, lampy te mogą być używane bardzo uniwersalnie. Znajduje się on w wielu dziedzinach przemysłu, w przemyśle pojazdów, a także w technice medycznej. Różnią się one pod względem zastosowanych materiałów, technologii oraz ich danych elektrycznych i optycznych.
Z reguły mikro żarówki i miniaturowe żarówki są używane jako uniwersalne lampy w elektronice, które są wykorzystywane np. do lutowania na płytkach drukowanych. Posiadają one specjalny korpus z tworzywa sztucznego, zaprojektowany do perfekcyjnej regulacji podczas lutowania. Poza tym znajdują zastosowanie w modelarstwie. Optymalne wymiary sprawiają, że mikrożarówki są interesujące dla budowy sygnałów, haków ostrzegawczych, sygnalizacji świetlnej, światła drogowego, oświetlenia domu i modelarskich lamp pozycyjnych. Ze względu na niskie zużycie energii, idealnie nadają się do wyświetlaczy elektronicznych.
Jakie są rodzaje lamp mikro- i miniaturowych?
Pierwsze rozróżnienie wynika z wielkości źródła światła:
- Mikrożarówki mają wymiary do 2 x 12 mm
- Miniaturowe żarówki mają wymiary 5 x 18 mm
Żarówki miniaturowe i lampy różnią się budową i konstrukcją w zależności od zastosowania. Istnieją subminiaturowe lampy z podstawami, żarówki z końcówkami z drutu, mikrolampy z gwintowanym gniazdem, lampy z kablami łączącymi lub lampy wtykowe.
W zależności od wymagań użytkowników w zakresie przewidzianego oświetlenia, pojawiają się różne parametry użytkowania. Należy zatem uwzględnić te kryteria zakupu:
- Pobór prądu
- Napięcie
- Natężenie światła
- Wymiary
- Kształt reflektora
- Odporność na wstrząsy i wstrząsy
- Żywotność
- Druty przyłączeniowe i podstawka
- Cechy jakościowe trzonu lampy
- farbowanie;
Montaż lamp mikro i miniaturowych
Spirala
Spirala jest żarnikiem i określa dane techniczne i mechaniczne lampy. W tym kontekście decydującą rolę odgrywa przede wszystkim średnica. Z reguły składa się on z drutu wolframowym.
Druty mocujące
Jeśli spirala jest zbyt długa, druty uchwytu są wtopione jako środek wzmacniający.
Perłowy
Szperka jest topiona wokół prowadnic elektrycznych i zapewnia równomierną odległość pomiędzy elektrodami.
Doprowadzenie prądu
Do każdej lampy są dwa podajniki prądu: Druty miedziane. Standardowe elektrody lamp mają średnicę od 0,20 do 0,25 mm.
Cokół
Większość lamp posiada trzonek. Trzonek jest znormalizowany w skali międzynarodowej i umożliwia wymianę żarówki bez lutowania lub narzędzi pomocniczych. Inne wersje lamp wykorzystują galwanicznie ocynowane druty przyłączeniowe. Są łatwe do lutowania i wykonane według DINA 40046 i MIL-T-10727.
Jakie kryteria są ważne przy wyborze lampy mikro- lub miniaturowej?
Żywotność i wpływy termiczne:
Po barwieniu szklanej ścianki wewnętrznej, przez co żywotność staje się większa. Temperatury końcowe i szklane mają wpływ na przekrój przewodu. Niektórzy producenci stosują wypełniające szkło, które zmniejszają ilość pary drutu wolframowym i tym samym zwiększają jego żywotność.
Zasadniczo żywotność lampy o niższym napięciu z tą samą stratą mocy i takim samym natężeniem światła jest dłuższa niż lampa o wyższym napięciu.
Czułość na obciążenie mechaniczne:
W niektórych środowiskach wibracje i inne obciążenia mechaniczne oddziałują na żarówki. Jeśli można tego oczekiwać podczas użytkowania, należy wybrać lampy o niskim napięciu i wysokim prądzie.
Instalacja:
Ocynowane przewody przyłączeniowe umożliwiają montaż dzięki procedurze lutowania. Po przylutowaniu zaleca się mocowanie lamp, aby uniknąć obciążeń. Dla optymalnej stałej punktu nadają się tuleje z tworzywa sztucznego, elementy dystansowe, a także materiały klejowe.
Napięcie znamionowe:
Napięcie znamionowe określa, jakie napięcie lampy jest potrzebne do normalnej pracy i utrzymywane podczas pracy. W zależności od typu lampy Micro i miniaturowe mają napięcie znamionowe od 1,5 V do 60 V. Na przykład mikro lampy do pojazdów silnikowych mają napięcie znamionowe 12 V lub 24 V. dostosowane do zasilania elektrycznego pojazdu
Moc:
Moc lamp jest wyrażana w watach. Moc w watach odzwierciedla dokładną wartość poboru prądu i określa tylko częściowo natężenie światła. Decydujące znaczenie ma wydajność lamp. Dla zilustrowania: Lampa o mocy 100 w przetwarza tylko 5 w światło. Pozostała część jest oddawana do otoczenia jako ciepło. Ponieważ lampy miniaturowe i mikro w większości nadają się jedynie jako element sygnałów, mają one mniejszą moc niż „duże” żarówki. Na przykład miniaturowe lampy o mocy 0,09 W są używane do kluczyków samochodowych ze światłami sygnalizacyjnymi.
Żywotność miniaturowych żarówek
Małe żarówki są z zasady nie mniej trwałe niż „duże” warianty i zazwyczaj osiągają tysiące godzin pracy, gdy są prawidłowo używane. Zastosowanie pod obciążeniem (np. wibracje), w gorącym lub zimnym otoczeniu lub przy prądzie stałym zamiast prądu zmiennego może znacznie skrócić żywotność urządzenia. Dane dotyczące cyklu życia producentów odnoszą się zawsze do warunków laboratoryjnych, a zatem mogą służyć jedynie jako wartości odniesienia. W każdym przypadku należy unikać uszkodzeń podczas montażu.
Wniosek:
Żarówki miniaturowe i mikro to specjalne źródło światła, którego zastosowanie ma ich wymiary. Dzięki niewielkiemu zapotrzebowaniu na miejsce w nowoczesnej elektronice zapewniają wiele możliwości zastosowania zarówno w przemyśle, jak i w domu. Napięcie, prąd i moc są podstawowymi parametrami do wyboru źródła światła. Do montażu tych specjalnych lamp istotne są jednak dodatkowe dane, takie jak rodzaj gniazda, złącza, obciążenia na skutek temperatur i wstrząsów oraz kolor. Normy międzynarodowe ułatwiają wymianę i służą jako punkty odniesienia.