Porady
Gniazda szpilkowe do montażu na zróżnicowanych kontrolerach i płytkach elektronicznych, pozwalające na szybką i komfortową pracę z zaawansowanymi układami oraz konstrukcjami. Listwy złączy jednorzędowe i dwurzędowe TRU Components, econ connect, TE Connectivity w wersji standardowej i precyzyjnej.
Złącza pinowe i gniazdowe są jednymi z najważniejszych złączy, głównie do montażu płytek drukowanych. Zapewniają one niezawodne i wymienne lub stałe połączenia elektryczne, bezpośrednio z taśmy na taśmę lub za pośrednictwem przewodów z wtyczkami lub gniazdami, znanymi jako wire-to-board. W naszym przewodniku dowiesz się, jak zbudowane są te komponenty i jakie kryteria są ważne przy ich zakupie.
Listwy pinowe to złącza do lutowania na płytce drukowanej. Metalowe piny zazwyczaj wystają do góry i pasują do złączy gniazdowych o tym samym rozstawie. Możliwe są jednak również połączenia przewodowe z gniazdami na każdym pojedynczym przewodzie. Takie elastyczne połączenia nie są rzadkością w budowie prototypów i służą na przykład do celów testowych.
Listwy pinów są definiowane przez liczbę biegunów na rząd i liczbę rzędów. Na przykład listwa 8x2 pin ma 8 biegunów na rząd i 2 rzędy, co daje łącznie 16 połączeń. Rozstaw lub RM oznacza odległość między pinami lub gniazdami. W przypadku technologii otworów przelotowych (THT) wymiar ten musi odpowiadać otworom w płytce drukowanej. Powszechnym rozmiarem jest RM 2,54 mm, co odpowiada 2,54 milimetra lub 0,1 cala. Dostępne są jednak również głowice pinów do montażu powierzchniowego, w skrócie SMT (surface-mount technology).
Piny są utrzymywane razem przez stosunkowo mały izolator. Dłuższe piny są stykami po stronie wtyczki, krótsze służą do przylutowania paska do strony drukowanej PCB. Oprócz prostych styków dostępne są również wersje kątowe. Umożliwia to łączenie płytek drukowanych obok siebie, a nie jedna na drugiej.
Podobnie jak w przypadku wszystkich złączy, niezawodnie działające styki będą możliwe tylko wtedy, gdy elementy męskie - wtyki - będą dokładnie pasować do otworów w gniazdach żeńskich.
Przede wszystkim wymaga to identycznej podziałki. Jeśli chodzi o funkcjonalność i opcje montażu - THT lub SMT - złącza męskie i żeńskie są zaprojektowane identycznie.
Plastikowa obudowa tych drugich jest oczywiście znacznie większa.
Piny męskie i żeńskie są dostępne w szerokiej gamie wariantów. Poniżej wymieniono najważniejsze kryteria dla tych złączy:
Konstrukcja
Złącza męskie i żeńskie są dostępne w wersji prostej i kątowej. W tym drugim przypadku piny stykowe po stronie złącza są ustawione pod kątem 90 stopni. Oprócz standardowej wersji pasków, oferowane są również wersje precyzyjne. Charakteryzują się one szczególnie niskimi tolerancjami w odniesieniu do wymiarów styków po stronie PCB, co czyni je idealnymi do montażu SMT. Precyzyjne złącza gniazdowe często mają również okrągłe lub prostokątne otwory gniazdowe, które zapewniają większą powierzchnię styku dla podobnych pinów..
Liczba biegunów
Liczba biegunów lub styków kontaktowych i styków gniazda zależy od układu płytki drukowanej. Powinna, ale nie musi, być taka sama dla obu typów listew. Jednak w przypadku małych płytek drukowanych zbyt długie listwy gniazdowe z niewykorzystanymi stykami przyniosłyby efekt przeciwny do zamierzonego.
Złącza gniazdowe mogą być również używane na różne sposoby, na przykład jednocześnie w procesach przewód-płytka i dla mniejszych pinów. Jednak ten typ montażu jest raczej nietypowy dla złączy warstwowych, ponieważ odległość między nakładającymi się płytkami drukowanymi jest zwykle zbyt mała. Złącza PCB z kątowymi stykami są tutaj łatwiejsze do zamontowania, ponieważ znajdują się obok siebie.
Powszechne rozmiary listew wynoszą od 1 do 100 dla pinów stykowych i od 1 do 90 dla gniazd, przy czym wersje 20-pinowe są szczególnie popularne w praktyce i dlatego oferują największy wybór.
Wymiar siatki
Rozstaw lub RM jest prawdopodobnie najważniejszym kryterium przy dokonywaniu wyboru. Jeśli pin złącza i gniazdo nie pasują do siebie, połączenia można wykonać tylko za pomocą pojedynczych przewodów. Zdecydowanie najczęściej stosowaną podziałką jest 2,54 milimetra lub 0,1 cala, a standardowe płytki wtykowe do celów testowych i rozwojowych są również montowane w ten sposób.
Najmniejszy z powszechnie stosowanych rozstawów to 1,27 milimetra, ale istnieje również rozstaw pinów wynoszący 10,16 milimetra. Metryczny rozstaw 2 milimetrów również staje się coraz bardziej popularny wśród deweloperów.
Rzędy
Podczas gdy jednorzędowe złącza pinowe i gniazdowe oferują do 50 styków w rzędzie, złącza dwurzędowe umożliwiają realizację 100 styków w jednym komponencie - przynajmniej w przypadku złączy pinowych. Z drugiej strony, złącza gniazdowe są dostępne tylko z maksymalnie 90 stykami w dwóch rzędach. Dostępne są również listwy trzyrzędowe, ale wybór typów jest ograniczony.
Długość pinów po stronie drukowania
Termin "strona drukowania" odnosi się do strony płytki drukowanej, na której zwykle znajdują się ścieżki przewodzące. Jest to również miejsce, w którym lutowane są piny. Zwykle długość pinów wynosi 3,30 milimetra, ale dostępne są również styki o długości od 2 milimetrów do 5,20 milimetra.
W przypadku listew zaciskowych dominują piny o długości 3,15 milimetra, przy czym najkrótsze piny mają zaledwie 0,85 milimetra długości, a najdłuższe - 5 milimetrów. Dłuższe piny są zazwyczaj łatwiejsze do przepchnięcia, ale po zlutowaniu często muszą być przycięte aż do lutowanego oczka, aby uniknąć kontaktu z obudową lub innymi elementami.
Długość pinów po stronie wtyczki
Podana długość pinu dotyczy naturalnie tylko głowic styków. Musi ona w miarę możliwości odpowiadać wejściom w listwie gniazda, przy czym należy unikać zbyt długich pinów. Zasadniczo korpusy izolacyjne obu listew muszą się stykać. Jeśli piny są widoczne po podłączeniu, nie gwarantuje to absolutnie bezpiecznego połączenia! Zakres długości pinów po stronie złącza wynosi od 2,70 mm do 19,10 mm.
Kształt pinów
Kształt pinów jest często niedoceniany, ponieważ tworzy rzeczywisty kontakt między wtykami i gniazdami. Idealne są okrągłe piny i okrągłe gniazda, stosowane w precyzyjnych połączeniach wtykowych. Kolejnymi optymalnymi kształtami są prostokątne lub kwadratowe styki oraz otwory w gniazdach.
Prąd znamionowy
Złącza pinowe i gniazdowe same w sobie nie są przeznaczone do dużych prądów, ponieważ przekroje metalowych połączeń są na to zbyt małe. Większość listew jest zaprojektowana do prądów o natężeniu do 3 amperów, ale istnieją również wersje do 10 amperów.