Porady
Lodówki samochodowe termoelektryczne, sprężarkowe, hybrydowe lub torby termoizolacyjne do przewozu wrażliwych towarów. Sprawdź lodówki turystyczne o pojemności 6.6 l – 150 l znanych marek: MobiCool, Dometic Group, Ezetil pozwalające utrzymać temperaturę na stałym poziomie.
Wszystko, co warto wiedzieć o lodówkach turystycznych
Lato, słońce i gorące dni są wspaniałe - ale nie wtedy, gdy trzeba przewieźć łatwo psujące się towary lub napoje.
Problem ten można jednak szybko rozwiązać za pomocą lodówki. Dzięki temu chłodne napoje, idealne podczas wysokich temperatur, są dostępne nie tylko w domu.
Jeśli latem kupujesz mrożonki lub produkty mleczne w supermarkecie, musisz pomyśleć o torbie chłodzącej. W szczycie lata łatwo psujące się produkty mogą szybko się rozmrozić lub ulec uszkodzeniu w drodze do domu. Dlatego chłodziarki powinny zawsze znajdować się w samochodzie. Jeśli jednak chodzi o przechowywanie żywności i napojów w chłodzie przez dłuższy czas, torby chłodzące nie są najlepszym rozwiązaniem. Do tego celu znacznie lepiej nadają się lodówki. Ale które z nich będą najlepsze?
Zgodnie z rozporządzeniem UE, etykiety zużycia energii dla niektórych grup produktów zmieniły się od 1 marca 2021 roku. Wyjaśnimy różnice w etykietach energetycznych i pokażemy, dlaczego nowe urządzenia nagle otrzymują pozornie gorszą klasę efektywności.
Aktywny czy pasywny cooler (schładzacz)?
Prawdopodobnie najważniejszą różnicą między coolerami jest tryb pracy.
Chłodziarki pasywne nie posiadają żadnych komponentów, które aktywnie przyczyniają się do obniżenia temperatury wewnętrznej. W tym przypadku żywność i napoje muszą być już dobrze schłodzone, gdy są umieszczane w pudełku. Pudełko jest następnie wyposażone w grubą izolację PU, dzięki czemu schłodzone towary pozostają schłodzone przez długi czas. Dodatkowo, wcześniej zamrożone opakowania mogą być umieszczone w pudełku, aby wzmocnić efekt chłodzenia.
W chłodziarkach aktywnych stosowane są różne techniki aktywnego obniżania temperatury wewnętrznej pojemnika lub przynajmniej utrzymywania jej na poziomie niższym niż temperatura otoczenia.
Aktywne wersje obejmują chłodziarki termoelektryczne, sprężarkowe i absorpcyjne. W niektórych przypadkach różne technologie są również łączone. W tym przypadku mówimy na przykład o chłodziarkach hybrydowych, które mają wbudowaną termoparę i sprężarkę.
Nie ma wiele do powiedzenia na temat funkcji chłodzenia pasywnego. Ważna jest dobra izolacja i szczelność pokrywy. Tylko w ten sposób można zagwarantować, że temperatura wewnątrz i na zewnątrz nie wyrówna się zbyt szybko.
Oprócz klasycznych zimnych opakowań, idealnymi akumulatorami zimna okazały się kostki lodu (zwłaszcza w przypadku puszek z napojami).
W przypadku szklanych butelek z naklejkami lepszym rozwiązaniem są jednak zimne opakowania, ponieważ rozpuszczający się lód może sprawić, że etykiety się rozkleją.
Bardziej interesujący jest opis aktywnych chłodziarek. Chociaż technologia jest czasami bardzo złożona, staraliśmy się ująć temat w prostych słowach.
Sercem chłodnicy termoelektrycznej jest element Peltiera. Element Peltiera zbudowany jest z wielu części półprzewodnikowych (kostek). Gdy przez półprzewodniki przepływa prąd, zmienia się poziom energii nośników ładunku. Staje się on wyższy lub niższy w zależności od kierunku przepływu prądu. Powoduje to, że element Peltiera jest ciepły z jednej strony i zimny z drugiej. W zależności od zmian temperatury, elementy Peltiera są instalowane w ścianie lub pokrywie komory chłodzącej.
Aby uzyskać optymalny efekt, ciepła strona na zewnątrz jest chłodzona do temperatury otoczenia za pomocą wentylatora. Temperatura strony zimnej jest wtedy odpowiednio niższa.
Maksymalna osiągana różnica temperatur zależy od rozmiaru elementu i liczby kości. A to z kolei determinuje pobór mocy i wydajność chłodzenia. Dlatego producenci zawsze określają różnicę temperatur w stosunku do powietrza otoczenia dla chłodziarek termoelektrycznych.
Przy okazji:
Zmiana kierunku przepływu prądu przez element Peltiera powoduje odwrócenie strony ciepłej i zimnej elementu. Pudełko może być wtedy używane nie tylko do chłodzenia, ale także do utrzymywania ciepła.
Chłodnica sprężarkowa działa według tego samego schematu, co lodówka lub klimatyzator w samochodzie. Gazowy czynnik chłodzący jest sprężany za pomocą sprężarki (1). Powoduje to, że czynnik chłodzący jest bardzo ciepły. Efekt ten można również zaobserwować, trzymając zawór pompki rowerowej zamknięty, a następnie sprężając powietrze w pompce do maksimum. Pompka również nagrzewa się w obszarze sprężonego powietrza.
Sprężony i gazowy czynnik chłodzący jest następnie przepuszczany przez pętlę chłodzącą (2) z tyłu lodówki (skraplacz lub kondensator). Tam uwalnia swoją energię do powietrza i przechodzi w stan ciekły. Poprzez element dławiący (3), który w najprostszym przypadku może być zwiniętą rurą o bardzo małym przekroju, czynnik chłodzący jest prowadzony do wnętrza lodówki do parownika (4).
Przewody rurowe w parowniku zapewniają wystarczającą ilość miejsca, aby czynnik chłodzący mógł się rozprężyć i powrócić do stanu gazowego. Podczas parowania czynnik chłodzący pochłania energię, którą pobiera z wnętrza lodówki. Możesz również doświadczyć tego efektu, jeśli nie wysuszysz się po kąpieli. Woda znajdująca się na skórze może odparować, a w trakcie tego procesu zabiera niezbędne ciepło z ciała. Dlatego w tym momencie odczuwasz mniejsze lub większe zimno.
Z parownika gazowy czynnik chłodzący przepływa do sprężarki, gdzie cykl rozpoczyna się od nowa.
Choć brzmi to niedorzecznie, zimno jest wytwarzane za pomocą ciepła.
Mieszanina wody i amoniaku jest podgrzewana w kuchence (1). Można to zrobić za pomocą płomienia gazowego lub grzałki elektrycznej. Ciepło oddziela amoniak od wody. Gazowy amoniak (NH3) unosi się do skraplacza (2).
W skraplaczu para amoniaku uwalnia swoją energię do otoczenia poprzez żebra chłodzące i staje się cieczą. Ciekły amoniak przepływa następnie do wnętrza chłodnicy do parownika (3), gdzie odparowuje pod niskim ciśnieniem, pochłaniając wodór (H). Podobnie jak w chłodziarce sprężarkowej, energia wymagana do odparowania jest pobierana z wnętrza lub chłodzonej żywności w postaci ciepła.
Mieszanina amoniaku i wodoru (NH3 +H) trafia następnie do absorbera (4). Tam amoniak jest pobierany (absorbowany) przez wodę (H2O) z kuchenki (1) i przepływa z powrotem do kuchenki. Uwolniony wodór (H) jest zawracany do parownika (3).
W ten sposób różne obwody są zamykane i proces może rozpocząć się ponownie.
Lodówka pasywna | Lodówka termoelektryczna: | Lodówka sprężarkowa | Lodówka absorpcyjna | |
---|---|---|---|---|
Zalety | - Niedroga - Bezgłośna - Niska masa własna - Nie wymaga źródła zasilania na miejscu |
- Niska masa własna - Nie wymaga stosowania płynu do chłodzenia - Bezgłośna, ponieważ nie ma mechanicznie poruszających się części (z wyjątkiem wentylatora) - Niedroga |
- Duży obszar chłodzenia - Energooszczędne chłodzenie - Możliwość zamrażania |
- Bezgłośna - Zasilanie gazem lub energią elektryczną |
Wady | - Brak aktywnej wydajności chłodzenia - Zawartość musi być wstępnie schłodzona |
- Niska wydajność chłodzenia w zależności od temperatury zewnętrznej - Wysoki pobór mocy |
- Stosunkowo głośna praca - Wysoka waga - Wymagane zasilanie |
- Wysokie zużycie energii - Wymagana równa powierzchnia podłogi |
Konstrukcja techniczna
Chłodziarka pasywna znajduje zastosowanie przede wszystkim w sektorze rekreacyjnym. Napoje, grillowane mięso i inne produkty wrażliwe na ciepło, takie jak czekolada, mogą być bardzo dobrze przechowywane aż do momentu konsumpcji. To właśnie w tym miejscu urządzenie pokazuje swoją wielką zaletę: nie potrzebuje ono żadnego źródła energii.
Jeśli dużo podróżujesz samochodem lub ciężarówką, bardziej prawdopodobne jest korzystanie z aktywnej lodówki. Zwłaszcza, że pojazdy mają dostępne zasilanie 12 lub 24 V DC. Producenci biorą to pod uwagę i projektują swoje coolery właśnie pod kątem tego napięcia zasilania. Nie ma więc problemu ze zintegrowaniem małego zasilacza w obudowie, tak aby mogła ona również pracować na napięciu sieciowym 230 V w zastosowaniach stacjonarnych.
Wybór chłodziarki termoelektrycznej lub sprężarkowej zależy od użytkownika. Jeśli jednak potrzebny jest box z funkcją zamrażania, urządzenia termoelektryczne są wykluczone.
Jeśli na przykład w domku weekendowym nie ma dostępu do prądu, chłodziarka absorpcyjna ma zdecydowaną przewagę. Chłodziarki te mogą być również zasilane standardową butlą gazową. To sprawia, że urządzenia te są również pierwszym wyborem na kempingu i w przyczepie kempingowej. Nawiasem mówiąc, w połączeniu z elektrycznie sterowaną grzałką, bezgłośny system absorpcyjny jest również idealny do mini lodówek w pokojach hotelowych.
Dostawa energii
Po uzyskaniu jasności co do projektu technicznego, kolejną kwestią jest zasilanie. Ważne jest nie tylko, aby chłodziarka była zasilana na miejscu. W przypadku podłączania do źródeł energii o ograniczonej mocy, takich jak pojazd stacjonarny lub system solarny poza siecią, ważne jest, aby chłodziarka miała ekonomiczny pobór mocy. W przypadku braku oznaczenia klasy efektywności energetycznej, pomocne może być zapoznanie się z danymi technicznymi. Ponadto cooler powinien być wyposażony w funkcję wykrywania niskiego napięcia. Skutecznie zapobiega to szkodliwemu głębokiemu rozładowaniu baterii słonecznych lub akumulatorów samochodowych.
Odpowiedni rozmiar
Kolejnym ważnym kryterium zakupu jest rozmiar lub pojemność w litrach. Powinieneś dokładnie przemyśleć, ile litrów pojemności użytkowej faktycznie potrzebujesz. Im większa pojemność litrowa, tym wyższa wymagana wydajność chłodzenia. Należy również sprawdzić wymiary zewnętrzne. Z pewnością wspaniale jest, jeśli wiele dużych butelek o pojemności 2 litrów mieści się w urządzeniu w pozycji pionowej. Jednak szczególnie w przypadku eksploatacji w pojazdach, skrzynka nie może być zbyt duża w stosunku do planowanego miejsca instalacji. Jeśli chłodziarka ma być również transportowana ręcznie, oprócz rozmiaru decydującą rolę odgrywa jej waga. Wie o tym każdy, kto kiedykolwiek przenosił dobrze wypełnioną lodówkę o pojemności 40 litrów.
Często zadawane pytania dotyczące lodówek turystycznych
Gdzie jest najlepsze miejsce na lodówkę w samochodzie?
Najważniejszą zasadą dotyczącą przechowywania lodówki w samochodzie jest to, że nie może się ona ślizgać. Odpowiednim miejscem w pojeździe będzie na przykład miejsce za przednimi fotelami lub w bagażniku. Ten ostatni powinien być jednak zabezpieczony paskami i stabilny. Pasek lub zapięcie na rzep z pewnością spełni swoje zadanie.
Jeśli chłodziarka ma być umieszczona na tylnym siedzeniu, to pudełko powinno być zabezpieczone pasem napinającym lub podobnym, aby zapobiec przypadkowemu zsunięciu się..
Czy mogę również użyć włąsnego zestawu baterii chłodzących w aktywnym coolerze?
Tak, oczywiście! Korzystne jest nawet dodanie zamrożonych pakietów zimna do urządzeń. Nie muszą one wtedy zapewniać tak dużej mocy chłodzenia, a przerwę w zasilaniu można łatwo zniwelować.
Czy mogę połączyć torbę chłodzącą i lodówkę?
Tak, ma to sens, ale tylko w przypadku chłodziarek pasywnych. Na przykład zamrożony kurczak może być najpierw owinięty w torbę chłodzącą, a następnie umieszczony w pojemniku chłodzącym. Jeśli jest bardzo gorąco lub transport jest długi, można zapakować dwie lub trzy torby chłodzące jedna w drugą. Pojemność pojemnika (zwykle podawana w litrach) musi być jednak wystarczająco duża.
Jak długo działa lodówka termoelektryczna podłączona do akumulatora samochodowego?
Chłodziarki elektryczne mają zwykle - możliwe są wyjątki - połączenia 12 V dla samochodu osobowego i 24 V dla ciężarówki.
Jeśli planowana jest długotrwała praca lodówki na akumulatorze samochodowym, skrzynka powinna mieć zintegrowany monitor napięcia. Pozwala to na automatyczne wyłączenie urządzenia. Jednak pobieranie energii z akumulatora samochodowego przez kilka dni powinno być wykonywane tylko w wyjątkowych przypadkach. Ze względu na stosunkowo wysoki pobór mocy, zaleca się wybranie innego źródła zasilania poza pojazdem dla modeli termoelektrycznych po osiągnięciu celu podróży.