Porady
Lornetka » Niezbędny sprzęt podczas podróży i wędrówek
Są one standardowym wyposażeniem podczas wielu aktywności na świeżym powietrzu. Dzięki lornetce obserwacja zwierząt i ptaków może uczynić wycieczkę na łono natury bardziej ekscytującą. Profesjonalnych lornetek potrzebują nie tylko osoby prywatne, ale również żołnierze, leśnicy czy myśliwi. Z naszego przewodnika dowiesz się, jakie są rodzaje lornetek i na co zwrócić uwagę, aby zakup był udany.
Są one specjalną formą teleskopu, za pomocą którego można lepiej widzieć odległe obiekty dzięki powiększeniu. Podczas gdy teleskop jest nieporęczny i przymocowany do statywu, lornetka jest celowo mniejsza, a zatem przenośna. Może być używana do szybkiego śledzenia dzikiego zwierzęcia podczas polowania lub do luźnego zawieszenia na szyi podczas biwakowania, w oczekiwaniu na obserwację ptaków.
Konstrukcję lornetki można z grubsza podzielić na następujące trzy części. Pierwsza z nich to okulary. Użytkownik patrzy przez nie podczas korzystania z lornetki. Większość modeli to lornetki dwuokularowe, co oznacza, że dla każdego oka przeznaczony jest osobny okular. Jeśli konstrukcja jest przeznaczona tylko dla jednego oka, pole widzenia jest monokularowe.
Obiektywy często mają gumowane muszle oczne, które zapobiegają przedostawaniu się światła z boku. Po przeciwnej stronie korpusu lornetki znajdują się soczewki. Odbierają one światło z otoczenia. Gdy na coś patrzysz, trzymasz lornetkę w odpowiednim kierunku, tak aby wiązka światła wpadała do środka.
Powiększenie odbywa się w korpusie lornetki pomiędzy obiektywem a okularem. Korpus służy nie tylko jako powierzchnia dla ergonomicznego uchwytu, ale także przetwarza padające światło jako ścieżkę wiązki. Powiększenie można uzyskać na trzy sposoby: za pomocą soczewek, pryzmatów porro lub pryzmatów dachowych.
Nawet jeśli budowa lornetki jest taka sama, decydującą rolę odgrywa sposób tworzenia powiększenia.
Lornetka oparta na zasadzie działania teleskopu Galileusza
W optyce, badaniu światła, teleskop Galileusza (holenderski teleskop) jest dobrze znany. Wykorzystuje on tylko soczewki do tworzenia powiększonego obrazu. Wypukła soczewka obiektywowa zbiera promienie świetlne, dlatego nazywana jest również soczewką skupiającą. Wklęsła soczewka okularowa przekazuje obraz do pola widzenia jako soczewka rozbieżna. Zasada ta jest nadal stosowana w okularach operowych. Nie można jednak uzyskać za ich sprawą dużego powiększenia.
Konstrukcja ta nie jest zatem stosowana w dzisiejszych lornetkach.
Lornetki z pryzmatami porro
Lornetki pryzmatyczne są często nazywane teleskopami lub lornetkami Keplera. Pryzmaty odwracające znajdują się w korpusie lornetki. Są to małe pryzmaty wykonane ze szkła, które mają kilka powierzchni odbijających i w ten sposób odbijają padające światło. Obraz, który początkowo jest odwrócony do góry nogami, jest odwracany na końcu. Rozmieszczenie pryzmatów porro poprawia przestrzenne postrzeganie obiektów.
Lornetki z pryzmatami dachowymi
Lornetki z pryzmatami dachowymi również działają jako system pryzmatów, a zatem należą do kategorii lornetek. Podobnie jak teleskop Keplera, działają one w oparciu o pryzmaty, które mogą utrzymywać bardzo wąską ścieżkę wiązki. Sprawia to, że lornetki z pryzmatami dachowymi są szczególnie smukłe i są preferowanym wyborem, gdy modele muszą być kompaktowe.
Średnica obiektywu
Ta cecha jest ważna dla wydajności lornetki w różnych warunkach oświetleniowych. Im większa średnica obiektywu, tym więcej światła dostaje się do środka i tym bardziej czuła jest lornetka. Jeśli lornetka ma być często używana o zmierzchu, zalecana jest minimalna średnica 50 milimetrów.
Do polowań stosuje się obiektywy o średnicy do 56 milimetrów. Do obserwacji gwiazd zaleca się średnice do 80 milimetrów. Z kolei do prostych obserwacji przyrody w ciągu dnia wystarczą obiektywy o średnicy od 18 do 25 milimetrów.
Odczytywanie średnicy obiektywu i powiększenia na lornetce
Producenci wskazują, jakie wartości ma para lornetek za pomocą kombinacji liczb, która jest wygrawerowana na urządzeniu lub nadrukowana na nim.
Na przykład kombinacja 8 x 56 jest typową lornetką myśliwską i oferuje ośmiokrotne powiększenie przy średnicy obiektywu wynoszącej 56 milimetrów.
Powiększenie
Wartość ta określa, jak bardzo obiekt może zostać optycznie przybliżony do pola widzenia. Przeciętnie wystarczające jest powiększenie od ośmiu do dziesięciu razy.
Ważne: Powyżej powiększenia 16x lornetka staje się ciężka i powinna być używana ze statywem.
Waga
Podczas dłuższych wycieczek na łonie natury waga lornetki ma znaczący wpływ na komfort jej użytkowania. Szczególnie małe modele kieszonkowe ważą niekiedy zaledwie 200 gramów, ale ich funkcjonalność jest ograniczona do niezbędnych rzeczy. Wiele lornetek waży od 500 do 900 gramów, duże modele mogą ważyć ponad dwa kilogramy.
Lornetki dla dzieci
Nawet najmłodsi chcą obserwować zwierzęta w ruchu i poczuć się jak poszukiwacze przygód. Lornetki dla dorosłych są jednak dla nich niepraktyczne. Istnieją jednak modele, w których waga i rozmiar są dostosowane do dziecięcych dłoni, a także odległość okularów do pola widzenia dziecka.
Wodoodporna obudowa
Użytkowanie lornetki na zewnątrz niemal automatycznie wiąże się z ryzykiem kontaktu z wilgocią. Wiele modeli jest przynajmniej zabezpieczonych przed bryzgami wody, więc użytkowanie w deszczu nie stanowi problemu. Wysokiej jakości lornetki są wodoodporne. Dzięki wodoodpornej obudowie, intensywność deszczu lub ciężka mgła nie odgrywają już żadnej roli.
Lornetki dla osób noszących okulary
Osoby noszące okulary powinny wybierać lornetki z regulowanymi lub zdejmowanymi muszlami ocznymi. Bardzo praktyczne są lornetki z kompensacją dioptrii przy okularze, dzięki czemu podczas patrzenia przez lornetkę można zdjąć okulary.
Lornetki HD ze szkłem ED
Szkło ED to specjalne szkło (Extra Low Dispersion), które koryguje błędy kolorystyczne, a tym samym tworzy obrazy w optyce HD. Obraz HD przekonuje wiernym odwzorowaniem kolorów, trójwymiarowością i najlepszymi kontrastami.
Dodatkowe funkcje
Nowoczesne lornetki często oferują więcej niż zwykłe powiększenie obiektów. Urządzenia wyposażone w dalmierz są bardzo popularne wśród myśliwych. Lornetki wykorzystywane w marynarce wojennej nie obędą się bez zintegrowanego kompasu, a często posiadają nawet GPS. Coraz popularniejsza staje się także funkcja Wi-Fi. Inne praktyczne funkcje to funkcja zoomu z dźwignią, która umożliwia nieskończoną regulację oraz tzw. sportowy autofokus, który może szybko ustawić ostrość poruszających się obiektów o zmiennych odległościach.