Porady
Wiedza na temat modułów słonecznych
Co to są moduły solarne?
Jak zbudowane są moduły solarne?
Jakie moduły solarne są dostępne w Conrad?
Kto stosuje moduły słoneczne?
FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące modułów słonecznych
Co to są moduły solarne?
Moduły słoneczne są elementami systemów solarnych i przekształcają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. W tym celu wykorzystuje się efekty fotoelektryczne w elementach chemicznych lub związkach.
Moduł solarny składa się z ogniw solarnych w połączeniu seryjnym lub równoległym. Materiały stosowane w ogniach słonecznych pracują z tzw. wewnętrznym efektem fotoelektrycznym.
Efekt fotoelektryczny opisuje - ogólnie - że metalowe płytki emitują światło podczas emisji promieniowania. Intensywność prądu elektronów jest wprost proporcjonalna do intensywności światła. Teoretyczne modele tego sięgają między innymi do Maxa Plancka i Alberta Einsteina.
Efekt fotowoltaiczny jest rodzajem wewnętrznego efektu fotoelektrycznego. W przypadku ładunków, które nie są przeznaczone do transportu towarów, stosuje się następujące definicje: W wyniku tego ruchu powstaje prąd, który może być usunięty na przyłączach używanego materiału półprzewodnikowego.
Jak zbudowane są moduły solarne?
- Szyba zabezpieczająca: Zapewnia ochronę przed czynnikami atmosferycznymi i zabrudzeniem po stronie przeciwnej do słońca
- Przezroczysta warstwa tworzywa sztucznego: Nagrywa ogniwa słoneczne. Jako materiał stosowany jest octan etylenu i octanu winylu (EVA) lub guma silikonowa.
- Elektryczne połączenie poszczególnych ogniw słonecznych poprzez złącze lutownicze
- Plecy wykonane z odpornego na warunki pogodowe tworzywa sztucznego jako ochrona za pomocą folii wykonanych z fluorku winylu lub poliestru
- Cała konstrukcja obejmuje ramę - ze względu na oszczędność wagi z profilu aluminiowego. Chroni szybę podczas transportu, podczas obsługi i montażu. W przypadku połączeń solarnych służy również do wzmocnienia konstrukcji.
- Do pozyskiwania energii elektrycznej gniazdo przyłączeniowe jest zamontowane, często już z kablami przyłączeniowymi i wtyczkami. W przypadku modułów fotowoltaicznych z krzemu krystalicznego „komponentów” (tj. ogniw) oznacza to, że „moduły fotowoltaiczne z krzemu krystalicznego” są montowane w różnych „głównych modułach elektrycznych”.
- Każda komórka solarna posiada indywidualny, stały numer seryjny na ramie lub na wbudowanych ogniach słonecznych.
Łączenie poszczególnych elementów odbywa się w procesie podobnym do laminowania.
Moduły solarne są dostępne w formie elastycznych i sztywnych wersji, was zwielokrotnia ich szerokość pasma zastosowania. Sztywne moduły solarne składają się zwykle z ogniw słonecznych, które są oparte na krzemowe. Ogniwa słoneczne są mechanicznie chronione przez moduł przed wpływami środowiska. Materiał obudowy nadaje się do stałego użytkowania na zewnątrz. Są bezobsługowe, samoczyszczące moduły, które są również odporne na wodę słoną. Moduły elastyczne składają się z ogniw monokrystalicznych pomiędzy przezroczystymi płytkami z tworzywa sztucznego.
Moduły solarne zawsze przekazują napięcie stałe (DC). Parametry elektryczne to:
- Napięcie biegu jałowego
- Prąd zwarciowy
- Napięcie, prąd i wydajność w możliwie najlepszym stanie
- Współczynnik temperaturowy (TK) do zmiany mocy, zmiany napięcia biegu jałowego oraz zmiany prądu zwarciowego
- Sprawność i sprawność użytkowa (w odniesieniu do szerokości otworu modułu)
- Maksymalne napięcie systemowe
Jakie moduły solarne są dostępne w Conrad?
Moduły solarne są rozróżniane na podstawie różnych punktów widzenia technicznego w naszym sklepie internetowym:
Kategoria
Moduł cienkowarstwowy
Korzyści to niskie koszty produkcji i krótszy okres amortyzacji. Moduły te są interesujące dla inwestorów o większych powierzchniach.
Moduł monokrystaliczny
Są one często używane podczas produkcji, ale z powodu wysokiej zawartości krzemu są niezwykle wydajne. Dzięki wysokiej sprawności nadają się szczególnie dobrze do małych powierzchni dachu.
Polikrystaliczny moduł solarny
Ich wydajność jest mniejsza niż na przykład moduły monokrystaliczne. Czysty krzem jest używany rzadziej. Moduły te są łatwe w użyciu na dużych powierzchniach. Na całym świecie tego rodzaju moduły solarne są obecnie najczęściej wykorzystywane
Napięcie znamionowe
Dostępne są moduły z napięciem stałym 3, 6, 12 i 24 V.
Moc
Oferowane nam moduły solarne posiadają moc od 0,75 do 160 WP.
„Watt peak” (od angielskiego peak = „peak”) jest powszechny w dziedzinie fotowoltaiki, ale nie jest znormalizowaną nazwą energii elektrycznej (jednostka: wat). Ponadto jest on często stosowany częściej niż kilowatogodzin (kWp) i megawatpeak (MWp). Ta tzw. jednostka jest stosowana do porównywania różnych ogniw słonecznych i modułów słonecznych w znormalizowanych warunkach testowych z następującymi parametrami:
- Temperatura komórek: 25 stopni Celsjusza
- Natężenie napromienienia: 1.000 w na metr kwadratowy (w/m²)
- Zakres światła słonecznego: 1,5 (np. maksymalny poziom słońca w czasie postoju)
Kto stosuje moduły słoneczne?
Wszędzie tam, gdzie dostępne są powierzchnie do wykorzystania promieniowania słonecznego, moduły słoneczne mogą być używane do uzupełniania lub wymiany konwencjonalnych źródeł zasilania. Obozowicze, żeglarze, konstruktorzy modeli, miłośnicy ogrodów i warsztaty mobilne również należą do grup docelowych w zakresie wykorzystania modułów słonecznych.
FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące modułów słonecznych
Jakie wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i obsługi należy przestrzegać?
Dołączone są szczegółowe instrukcje obsługi dla poszczególnych elementów małych systemów solarnych. Przed rozpoczęciem instalacji należy je starannie wziąć pod uwagę. Szczególną uwagę należy zwrócić na możliwe promienie zginania i zapobieganie drganiom. Podczas podłączania modułów należy koniecznie zwrócić uwagę na prawidłową biegunowość.
Moduły solarne są zaprojektowane do wytwarzania energii słonecznej przez cały rok na zewnątrz. W tym celu należy skierować moduł solarny na południe bez zaslania.
Wilgoć jest największym wrogiem wewnętrznego modułu solarnego. Podczas transportu, instalacji i mocowania należy uważać, aby nie uszkodzić zewnętrznych elementów ochronnych.
Jaką żywotność mają moduły solarne?
Okres użytkowania jest podawany dla maksymalnie 25 lat. Pierwotna wydajność spadła o około 10 % po 20 latach, do 13 % po 25 latach. Kryształowe ogniwa solarne mogą być przez okres użytkowania do 30 lat.
Na co należy zwrócić uwagę na usuwanie modułów słonecznych?
W wyspecjalizowanych zakładach materiał modułu fotowoltaicznego może zostać poddany recyklingowi do 95%. Zabrania się wyrzucania elementów elektronicznych jako odpadów domowych. Skorzystaj z publicznych punktów zbiórki.
Nasza praktyczna wskazówka
Nie należy wykonywać żadnych dodatkowych otworów na moduł solarny, aby nie zakłócić działania warunków atmosferycznych. Po burzy gradowej powinieneś sprawdzić szkło bezpieczeństwa modułów.
Przed instalacją instalacji solarnej należy rozważyć ewentualne niezbędne dostosowania w zakresie ochrony ubezpieczeniowej. Obecnie istnieje tak zwana ubezpieczeń na wypadek zagrożeń. Obejmują one szkody spowodowane przez siły naturalne, zwarcia, błędy projektowe, błędy operacyjne, kradzież, wandalizm, prace naprawcze, a nawet utratę dochodów z powodu wad.
Teraz przetestuj nasz kalkulator układu słonecznego dla wyspowych systemów fotowoltaicznych 12 V.