Wiele gospodarstw domowych korzysta z praktycznych urządzeń do codziennego sprzątania, takich jak mop czy odkurzacz bezprzewodowy. Rzadziej w regularnym użyciu pojawia się jednak parownica, choć stanowi doskonałe uzupełnienie pozostałego sprzętu. Czyszczenie z jej pomocą jest wygodne, a przede wszystkim wyjątkowo skuteczne. Korzyści z jej stosowania odczują nie tylko gospodarstwa domowe, ale także firmy sprzątające, które często wykorzystują przemysłowe modele.
Ten poradnik przedstawia dostępne rodzaje parownic do użytku domowego i profesjonalnego oraz sposób ich działania. Dzięki zdobytej wiedzy łatwiej wybierzesz urządzenie dopasowane do swoich potrzeb.
Co to jest myjka parowa i jakie są jej rodzaje?
Te urządzenia skutecznie czyszczą powierzchnie, wykorzystując gorącą parę. Dzięki niej usuwają nawet trudne zabrudzenia, z którymi zwykły odkurzacz sobie nie radzi. Co ważne, działają bez użycia środków chemicznych.
Ponieważ różne powierzchnie wymagają innego podejścia, dostępne są różne modele. Do mycia okien najlepiej sprawdzi się poręczne urządzenie ręczne, natomiast podłogi można wygodnie wyczyścić za pomocą mopów parowych, które odciążają plecy.
Przegląd czterech typów urządzeń:
Ręczny odkurzacz parowy
Te modele zaprojektowano tak, aby można je było wygodnie podnosić i prowadzić jedną ręką. Dzięki temu sprawdzają się zarówno przy czyszczeniu fug w łazience, jak i przy myciu całych okien. Urządzenia są kompaktowe i lekkie, co ułatwia ich obsługę.
Praktyczna wskazówka: Świetnie sprawdzą się w miejscach, gdzie większe sprzęty są niewygodne w użyciu lub nie mieszczą się, na przykład w ciasnych kabinach prysznicowych. Niewielkie wymiary oznaczają jednak, że pojemnik na wodę ma ograniczoną pojemność – zazwyczaj od 200 do 500 ml.
Szczotka parowa
Jeśli szukasz urządzenia do czyszczenia podłóg parą, te modele będą idealnym wyborem. Przypominają poręczne odkurzacze, które prowadzi się ręcznie.
Długi środkowy korpus umożliwia pracę w wyprostowanej pozycji, co zwiększa komfort użytkowania.
Aby sprzątanie wymagało minimalnego wysiłku, urządzenia te charakteryzują się lekką konstrukcją i niewielkim zbiornikiem na wodę – jego pojemność jest porównywalna do tej w ręcznych parownicach.
Odkurzacz parowy do podłóg
Jeśli czyszczone mają być nie tylko mniejsze powierzchnie, zaleca się stosowanie odkurzacza parowego do podłóg To z kolei przypomina klasyczny odkurzacz, którego jednostka jest dość duża i dlatego zamontowana na kółkach Ciągnie się go po podłodze, a rurę ssącą prowadzi rękoma za uchwyt Podobnie jak w przypadku miotły parowej, sekcja głowicy jest używana na podłogach lub może być podniesiona do użytku na ścianach, oknach i lustrach
Dzięki większym wymiarom, myjka parowa do podłóg jest wyposażona w większy zbiornik na wodę, dzięki czemu może być używana przez dłuższy czas Wiele modeli posiada również system 2-zbiornikowy
Przemysłowy odkurzacz parowyr
Urządzenia te wyraźnie odróżniają się od podłogowych myjek parowych, które są przeznaczone raczej do użytku prywatnego lub w małych firmach. Przemysłowe myjki parowe mają ramę, która może pomieścić kilka litrów wody do czyszczenia i ma mocny bojler parowy . Wysokie temperatury mogą być generowane i utrzymywane w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów czyszczenia gorącą parą.
Konstrukcja na kółkach zwiększa mobilność urządzenia, ułatwiając pracę w różnych miejscach. Dodatkowo większość producentów wykorzystuje ramę nie tylko do zamontowania kółek, ale także do umieszczenia dodatkowego wyposażenia, takiego jak środki czyszczące, ściereczki czy różne dysze.
Parownice posiadają wewnętrzny bojler, w którym podgrzewana jest wlana woda. Niezbędna do tego energia pochodzi z prądu, dlatego urządzenia te wyposażone są w przewód, który należy podłączyć do gniazdka elektrycznego. Zasięg pracy jest więc ograniczony, a długość kabla stanowi istotne kryterium wyboru.
Woda w bojlerze podgrzewana jest do temperatury 100°C, co powoduje jej przejście w stan pary. Czas nagrzewania zależy od modelu – kompaktowe urządzenia z niewielką ilością wody osiągają gotowość do pracy w 30–60 sekund, podczas gdy większe modele przemysłowe wymagają kilku minut. Wytworzona para wodna jest następnie uwalniana przez dyszę.
Sposób emisji pary zależy od rodzaju końcówki. Punktowa dysza koncentruje strumień, co sprawia, że doskonale nadaje się do czyszczenia fug. Z kolei dysze do tapicerki zapewniają delikatne czyszczenie sof i foteli.
Zastosowana dysza lub nakładka czyszcząca skutecznie usuwa zabrudzenia. Zanieczyszczenia mogą być odsysane za pomocą węża ssącego lub pochłaniane przez ściereczkę, którą należy regularnie wymieniać.
Pobór mocy w watach |
|
Zbiornik wody w mililitrach lub litrach |
|
Ciśnienie pary w barach |
|
Jakie dodatkowe funkcje są przydatne?
Większość urządzeń posiada wielostopniową regulację ilości pary, aby móc reagować na poziom zabrudzenia. Modele z płynną regulacją pary są idealne, aby użytkownicy mogli czyścić jeszcze dokładniej.
Producent Kärcher oferuje użytkownikom funkcję VapoHydro. Oprócz samej pary, podczas czyszczenia dostarczana jest również gorąca woda. Ułatwia to rozpuszczanie szczególnie stałych zabrudzeń. Współczynnik nasycenia można regulować.
Urządzenia z blokadami zabezpieczającymi przed dziećmi są przydatne w odkurzaczach parowych w prywatnych gospodarstwach domowych, aby zminimalizować ryzyko obrażeń. Oprócz blokad bezpieczeństwa, elementy takie jak ochrona przed bryzgami wody lub ochrona przed przegrzaniem są ważne, aby uczynić obsługę ogólnie bezpieczniejszą.