Porady
Myjka ultradźwiękowa - czyste i niezawodne czyszczenie
Kto nie zna problemu że okulary są brudne, a czyszczenie ich strumieniem wody lub szmatką po prostu nie przynosi pożądanego efektu. Albo biżuterię należy odpowiednio wyczyścić. Myjka ultradźwiękowa jest idealnym rozwiązaniem dla codziennego użytku i czyści prawie wszystkie małe przedmioty szybko, łatwo, starannie i delikatnie.
Co to jest myjka ultradźwiękowa?
Jak działa myjka ultradźwiękowa?
Jakie są różne rodzaje ultradźwiękowych środków czyszczących?
Zalety myjki ultradźwiękowej
Można to wyczyścić myjką ultradźwiękową
Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie myjki ultradźwiękowej?
FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące myjki ultradźwiękowej
Fakty – w ten sposób można znaleźć doskonały Myjka ultradźwiękowa
Co to jest myjka ultradźwiękowa?
W przypadku myjki ultradźwiękowej jest to urządzenie elektryczne do czyszczenia małych i złożonych przedmiotów. Produkty te są stosowane w różnych sytuacjach.
Na przykład w medycynie czyści się protezy dentystyczne i aparaty ortodontyczne, niezawodnie czyści narzędzia chirurgiczne, a poszczególne elementy w obszarze warsztatu są oczyszczane z pozostałości farby, oleju i brudu. Myjka ultradźwiękowa to wypróbowana i przetestowana pomoc do skutecznego czyszczenia wszędzie tam, gdzie brud i osady osadzają się w najmniejszych pęknięciach i dziurach. Już dawno temu mechanicy motocykliści rozpoznali i oczyszczali dodane gaźniki w profesjonalne ultradźwiękowe urządzenia czyszczące.
Ale również w pomieszczeniach biurowych i domowych urządzenia do czyszczenia ultradźwiękami cieszą się coraz większą popularnością. Do czyszczenia sztyftów kreślarskich, głowic drukujących, okularów, aparatów dentystycznych, biżuterii oraz innych przedmiotów.
Myjka ultradźwiękowa z ogrzewaniem i timerem.
Jak działa myjka ultradźwiękowa?
Schemat urządzenia do czyszczenia ultradźwiękowego: 1. Płyn do czyszczenia, 2. Pęcherzyki kawitacyjne, 3. Pęcherzyki kawitacyjne, 4. Wkładka na kosz, 5. Obudowa ze stali, 6. Elementy wibracyjne, 7. Generator ultradźwiękowy, 8. Obiekt do czyszczenia, 9. Oddzielone cząsteczki brudu.
Działanie urządzenia czyszczącego z ultradźwiękami opiera się na zasadzie działania kawitacji. W tym celu przedmiot do czyszczenia musi znajdować się w cieczy czyszczącej. Z reguły do tego celu używana jest woda. Za pomocą elementów wibrujących (wibratorów płytowych) w wodzie generowane są fale ciśnienia i ssania. Jak sama nazwa wskazuje, częstotliwość fal ciśnienia i fali harmonijek mieści się w zakresie ultradźwięków. Za ultradźwięki określa się zakres lub powyżej 18 kHz, a tym samym powyżej górnej granicy ludzkiego ucha.
Podczas przemieszczania się wody w fali ciśnienia, w fali ssącej powstają liczne pęcherzyki kawitacyjne. Te pęcherzyków są na ogół puste przestrzenie wypełnione parą. Dzięki ciągłym przechodzeniu między kompresją a ekspansją pęcherzyki szybko rosną, aż do chwili, gdy się rozwijają w fazie ekspansji.
Zbieg się w czasie bańki tworzy lokalny, bardzo silny impuls. Jeśli pęcherzyk kawitacyjny imploduje w bezpośrednim sąsiedztwie czyszczonego przedmiotu, cząsteczki brudu są usuwane z powierzchni. Ciągłe powstawanie nowych i implozja pęcherzyków kawitacyjnych powoduje, że proces czyszczenia jest kontynuowany.
Aby zwiększyć wydajność czyszczenia, do wody można dodać mydło lub koncentraty czyszczące. Ponadto niektóre ultradźwiękowe urządzenia do czyszczenia zapewniają jeszcze jedno ogrzewanie °, które można ogrzać do ok. 80 C.
Ważne:
Nigdy nie włączaj myjki ultradźwiękowej, jeśli w wannie ze stali nierdzewnej nie ma wody! Napełnianie wodą po włożeniu czyszczonych przedmiotów maksymalnie do maksymalnego zaznaczenia.
Jakie są różne rodzaje ultradźwiękowych środków czyszczących?
Urządzenia do czyszczenia ultradźwiękowego zwykle działają na tej samej zasadzie, ale nie oznacza to, że poza tym urządzenia te nie różnią się od siebie. W zależności od miejsca, w którym stosowane są poszczególne urządzenia do czyszczenia ultradźwiękami, urządzenia różnią się przede wszystkim wielkością. Oczywiste jest, że produkty do użytku domowego są znacznie mniejsze niż modele stosowane w przemyśle motoryzacyjnym. Wreszcie, przedmioty, które należy oczyszczają, są znacznie większe.
Główne różnice pod względem pojemności, obsługi i wydajności. Im większa pojemność, tym większe przedmioty mogą być czyszczone za pomocą myjki ultradźwiękowej. W przypadku większych modeli, które z kolei służą do czyszczenia większych obiektów, wydajność również powinna być wyższa.
Obsługa jest zwykle dość prosta, tak że poszczególne myjki ultradźwiękowej często różnią się tylko dodatkowymi funkcjami, takimi jak np. zegar sterujący, ogrzewanie lub podział wanny.
Kompaktowy myjka ultradźwiękowa do użytku domowego.
Zalety myjki ultradźwiękowej:
Sprzątanie do najdalszych zakamarków
Największą zaletą urządzenia do czyszczenia ultradźwiękowego jest głębokość portretu obszarów, które nie są dostępne za pomocą konwencjonalnych środków czyszczących do pędzli, szczotki lub ścierki.
Delikatne i dokładne czyszczenie
W przypadku prawidłowego użytkowania powierzchnie urządzenia, które ma zostać oczyszczone, nie zostaną uszkodzone. Proces czyszczenia obejmuje cały obszar, dzięki czemu żadne obszary nie są pomijane.
Czyszczenie przyjazne dla środowiska
W większości przypadków zwykła woda jest całkowicie wystarczająca do delikatnego czyszczenia. Dodatki czyszczące są wymagane tylko w przypadku silnych i uporczywych zabrudzeń.
Różne pojemności
Myjka ultradźwiękowa jest dostępna w różnych rozmiarach, aby dostosować ją do indywidualnych wymagań.
Prosta obsługa
Urządzenia do czyszczenia ultradźwiękowego są z reguły bardzo proste w obsłudze. Skuteczność lub sukces czyszczenia można rozpoznać po zmętnienia wody.
Liczne zastosowania
Za pomocą myjki ultradźwiękowej można czyścić wiele przedmiotów, które mogą również mieć bezpośredni kontakt z wodą. Z czyszczenia całych zegarków na rękę bardzo się jednak upala.
Można to wyczyścić myjką ultradźwiękową
- Okulary
- Grzebienie
- Protezy
- Nożyce do paznokci
- Monety
- Głowice golące
- Pióra
- Biżuteria (złoto, srebro i metal)
- Zawory metalowe
- Części silnika i gaźnika
- Głowice drukujące
- i wiele innych
- Każdy przedmiot z zadrapaniami lub pęknięciami
- Sztuczna biżuteria, pozłacana lub posrebrzana
- Perły
- Korale
- Kompletne zegary mechaniczne
- Drewno
- Skóra
- Tkaniny
- Wszystkie materiały o porowatej powierzchni
- Wszystkie materiały, które nie mogą być wilgotne ani mokre
Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie myjki ultradźwiękowej?
Kto zdecydował się na czyszczenie w przyszłości małych i złożonych części za pomocą ultradźwiękowego urządzenia czyszczącego, należy zwrócić uwagę na niektóre rzeczy przed zakupem, aby urządzenie w końcu spełniało swoje oczekiwania.
Pojemność
Pojemność odnosi się do pojemności pieca, a tym samym do wielkości urządzenia. Powinna ona być zgodna z przedmiotami, które będą musiały zostać oczyszczone w przyszłości. Podczas gdy do użytku domowego zazwyczaj wystarcza zwykłe rozmiary, w przemyśle stosuje się większe myjki ultradźwiękowej, aby w zamian za to móc niezawodnie wyczyścić większe przedmioty i elementy.
O wydajności
Moc musi być dopasowana do pojemności. Jeśli kupujesz małe urządzenia, to wystarcza też dość mała wydajność. Jednakże im większa objętość, tym wyższe powinno być również świadczenie, aby móc nadal w sposób niezawodny i prosty wyczyścić przedmioty.
Aplikacje
Przy zakupie nowego urządzenia ultradźwiękowego należy zwrócić uwagę zainteresowanych na to, aby urządzenie było proste w użyciu. Odnosi się to nie tylko do obsługi, ale również do budowy i pierwszego montażu.
FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące środków czyszczących ultradźwiękami
Czy można jednocześnie czyścić wiele przedmiotów?
Jednoczesne czyszczenie wielu przedmiotów w jednym urządzeniu do czyszczenia nie stanowi problemu. Jednak ważne jest, aby zawsze upewnić się, że wszystkie obiekty są całkowicie otoczone wodą i nie wychodzą z kąpieli wodnej.
Co zrobić, gdy do kosza wpadną małe części?
Jeśli części przeznaczone do czyszczenia są tak małe, że wpadają przez siatkę ziarna, użyteczne jest nacięcie z metalu. Sito z drobnymi częściami w środku jest następnie po prostu zawieszane w płynie czyszczącym.
Czy ich potrzebujemy w koncentratach do urządzenia czyszczącego?
Zasadniczo nie, ale jeśli trochę środka czyszczącego jest zmieszany z wodą, wydajność czyszczenia zwiększa się. W zależności od zastosowania zalecane są jednak dentystyczny środek czyszczący lub środek dezynfekujący.
Jaką zaletą jest wbudowany minutnik?
W przypadku nastawnych timera czas czyszczenia można indywidualnie dopasować do jednostek, które mają zostać oczyszczone. Robiąc to, możesz oprzeć się na wcześniejszym doświadczeniu. Trwale ustawiony minutnik zabezpieczający zapobiega, aby części do czyszczenia, takie jak okulary lub biżuteria, były leczone zbyt długo i przy tym nie mogły zostać uszkodzony.
Jak częstotliwość wpływa na myjkę ultradźwiękową?
Częstotliwość ultradźwiękowa wpływa na rozmiar pęcherzyków kawitacyjnych. Im wyższa częstotliwość, tym mniejsze pęcherzyki. I im mniejsze są pęcherzyki, tym lepiej mogą dostać się do najmniejszych szpar i narożników. Małe, ultradźwiękowe urządzenia do czyszczenia biżuterii i okularów mają zazwyczaj wyższe częstotliwości drgań niż duże myjki ultradźwiękowej o pojemności kilku litrów.
Jak ma to wpływ na wydajność myjki ultradźwiękowej?
Wielkość pęcherzyków kawitacyjnych zależy od częstotliwości, a nie od mocy. Ale im większe naczynie czyszczące wykonane ze stali nierdzewnej lub ilość napełnienia, tym więcej mocy potrzeba, aby wprawić wodę w wibracje.
W jaki sposób myjka ultradźwiękowa jest czyszczona?
Po kąpieli czyszczącej należy wyrzucić wodę w myjce ultradźwiękowej. Należy wtedy wytrzeć wnętrze i całą obudowę zewnętrzną niestrzępiącą się, miękką szmatką i osuszyć. Następnie urządzenie jest ponownie gotowe do użycia.
Fakty – w ten sposób można znaleźć doskonały Myjka ultradźwiękowa
Ważne jest, aby przy zakupie uwzględnić przedmioty, które mają zostać oczyszczone, oraz wybrać urządzenie w zależności od jego wielkości. W przypadku większych przedmiotów pojemność wanienki ze stali szlachetnej jest nie tylko większa, ale również wydajność modelu.