Porady
Wiedza na temat ogranicznika prądu włączeniowego
Jak działa ogranicznik prądu włączeniowego
Do czego służą ograniczniki prądu rozruchowego?
Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie?
Wnioski
Jak działa ogranicznik prądu włączeniowego
Niektórzy użytkownicy energii elektrycznej potrzebują po włączeniu więcej energii niż podczas pracy. W ten sposób może dojść do sytuacji, gdy po włączeniu tych urządzeń zostanie uruchomiony wyłącznik nadmiarowo-prądowy, zwany również bezpiecznikiem. Zasilanie jest przerwane, a urządzenie nie uruchamia się.
Zbyt wysoki prąd rozruchowy, który uruchamia bezpiecznik, może mieć różne przyczyny. W przypadku silników o dużej mocy, takich jak piły tarczowe, silnik musi najpierw wprawić brzeszczot w ruch. Ten proces przyspieszenia może bardzo szybko przeciągać domową sieć elektryczną.
Nawet przy mniejszych odbiornikach energii elektrycznej może dojść do sytuacji, gdy po włączeniu zasilania zadziałają one jako krótkotrwała końcówka zasilająca. Na przykład żarówki po włączeniu, gdy drut jeszcze nie jest wyżarzony, posiadają bardzo niewielką rezystancję wewnętrzną. W ten sposób przez krótki czas przepływa bardzo dużo prądu, podobnie jak w przypadku zwarcia. Gdy do instalacji elektrycznej podłączonych jest wiele żarówek, zwłaszcza jasnych lamp lub reflektorów halogenowych, może opłacać się ogranicznik prądu rozruchowego.
Ogranicznik prądu włączeniowego działa pod bezpiecznikiem i przed zainteresowanymi urządzeniami. W tym celu można wyróżnić dwa sposoby budowy. Ogranicznik jest podłączany bezpośrednio do gniazdka - dzięki temu można go łatwo i elastycznie używać i zabrać ze sobą z miejsca na miejsce. Pozostałe ograniczniki są instalowane na stałe w instalacji elektrycznej. Można je łatwo ukryć w ścianie, ale z łatwością usuwać ponownie.
Ogranicznik prądu rozruchowego jest stosunkowo prosty. W stanie normalnym mały rezystor omowy (zwykle między 5 a 30 omów) jest wstawiony w ograniczniku, dopóki prąd nie płynie lub płynie tylko w małych ilościach. Jeśli podłączone jest teraz mocne urządzenie, rezystor ten sztucznie ogranicza maksymalny przepływ prądu. W ten sposób utrzymuje natężenie prądu w dopuszczalnej ramach instalacji elektrycznej i zapobiega uruchomieniu bezpiecznika. Po krótkim czasie – zazwyczaj około pół sekundy – ogranicznik prądu włączeniowego odcina opór od przewodu elektrycznego i podłączenie odbiornika bezpośrednio do sieci elektrycznej – dzięki temu nie ma już żadnych ograniczeń w zasilaniu. Reguluje to pobór prądu w pierwszym momencie, ale nie wpływa na normalny tryb pracy przez ogranicznik prądu rozruchowego.
Do czego służą ograniczniki prądu rozruchowego?
Ogranicznik prądu jest stosowany w celu uniknięcia obciążeń, które mogłyby wywołać bezpiecznik instalacji elektrycznej. Sprawcy tego typu szczytowych obciążeń mogą być wieloma rodzajami użytkowników: Halogenowe reflektory lub piły tarczowe mogą powodować szczytowe zużycie energii podczas rozruchu.
Wszystkie problematyczne urządzenia mają wspólną czujność: Zużycie prądu jest już w trybie normalnym bliskie maksymalnemu dopuszczalnemu obciążeniu sieci elektrycznej. W ten sposób podczas włączania z łatwością może dojść do przepięcia, gdy potrzebna jest jeszcze większa ilość energii.
W przypadku normalnych gniazdek maksymalne obciążenie wynosi 3.680 w lub 16 a * 230 V. Jeśli podczas pracy urządzenia wymagana ilość prądu jest znacznie niższa od tej wartości, w normalnym przypadku nie jest wymagany ogranicznik prądu rozruchowego.
Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie?
W Conrad można znaleźć różne rodzaje ogranicznika prądu, które nadają się do różnych sieci i urządzeń. Aby znaleźć właściwy produkt na Twoim obszarze zastosowania, należy zwrócić uwagę na kilka specyfikacji.
Jeden to rozmiar rezystora, który jest wbudowany w urządzeniu. W zależności od jego wielkości ogranicznik prądu rozruchowego pozwala w pierwszym momencie uzyskać tylko określoną ilość przepływu prądu - zbyt duży opór może sprawić, że podłączone urządzenie nie dostaje wystarczającej ilości prądu, aby rozpocząć pracę. W przypadku szczególnie problematycznego odbiorcy zbyt mała rezystancja mogłaby zapewnić zadziałanie bezpiecznika pomimo ogranicznika z powodu nadmiernego prądu.
Ważne jest również maksymalna moc przyłączeniowa, częściowo nazywana również maksymalnym prądem obciążenia lub znamionowym. Wartość ta wskazuje, ile prądu podłączonych urządzeń może przeciętnie zużywać maksymalnie na stałe. Nie należy przekraczać tej wartości przez konsumentów, gdyż w przeciwnym razie może dojść do trwałego uszkodzenia urządzenia lub nawet pożaru.
W tym celu należy zwrócić uwagę na napięcie i częstotliwość sieci ogranicznika. Większość urządzeń jest przeznaczona do pracy z częstotliwością 50 serca i napięciem 230 V. Niektóre ograniczniki prądu rozruchowego Conrad są dostępne w innych wersjach.
Ponieważ urządzenia te są przeznaczone do kontroli dużych odbiorców, zasilanych prądem przemiennym, nie nadają się one do podłączenia do prądu stałego.
Jeśli nie masz pewności co do zakupu lub masz dodatkowe pytania, nasz dział obsługi klienta z przyjemnością udzieli Ci osobistej porady.
Wnioski
Jeśli masz problem z uruchomieniem urządzenia elektrycznego uruchamianiem bezpiecznika, Conrad może go łatwo rozwiązać za pomocą ogranicznika prądu rozruchowego. Dzięki nim można również wykorzystać pokazy świetlne lub podobne urządzenia, aby przy wyzwalaniu bezpiecznika zapobiec jego powstaniu. Ograniczniki mogą być stosowane uniwersalnie dla różnych urządzeń — o ile są zgodne ze wspomnianymi specyfikacjami — i zapewniają niezawodne zasilanie dla urządzeń.