Lampy ogrodowe jako reflektory punktowe oświetlają fasady domów, otwarte tereny, takie jak łąki i stawy, a nawet ścieżki ogrodowe. Dzięki wyposażeniu w czujnik ruchu, zwiększają one również bezpieczeństwo. Dla tych, którzy są zainteresowani nie tylko praktycznym oświetleniem zewnętrznym, lampy dekoracyjne do obszarów zewnętrznych zapewniają przyjemne akcenty świetlne i mogą, np. zamienić patio w przytulną oazę wieczorem. Wykorzystanie technologii solarnej do zasilania oświetlenia pozwala zaoszczędzić pieniądze i chronić środowisko. Wszystko, co musisz wiedzieć o oświetleniu zewnętrznym, znajdziesz w naszym poradniku.
Lampy te wykorzystują energię słoneczną do generowania światła. Mogą być używane zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz do wytwarzania sztucznego światła i nie wymagają ani konwencjonalnych baterii, ani podłączenia do najbliższego gniazdka elektrycznego. To ostatnie rozwiązanie jest doskonałe do elastycznego zastosowania w ogrodzie.
Większość lamp solarnych wykorzystuje diody LED jako źródło światła. Zasadniczo możliwe jest również użycie innych źródeł światła, takich jak halogen, ale lampy solarne LED udowodniły swoją wartość.
LED jest korzystny, ponieważ wymaga niewielkiej ilości energii, a zatem wystarczy stosunkowo niewiele światła słonecznego, aby lampy ledowe świeciły.
Moduły słoneczne stają się coraz mniejsze, a jednocześnie zachowują wysoką wydajność, dzięki czemu można je teraz łatwo instalować w lampach o różnych kształtach i rozmiarach.
Urządzenie może być również stosowane w oświetleniu zewnętrznym, ponieważ komponenty techniczne są chronione przez solidną obudowę.
To, w jaki sposób energia słoneczna może zostać przekształcona w energię elektryczną, jest przedmiotem zainteresowania od dawna. Podstawowe spojrzenie na moc energii słonecznej sięga 1839 roku, kiedy to Alexandre Edmond Becquerel eksperymentował z tak zwanym efektem fotoelektrycznym.
Francuski fizyk odkrył, że przepływ energii elektrycznej jest wolniejszy w ciemności niż w świetle. Jego wiedza położyła podwaliny dla późniejszych pokoleń fizyków, którzy skupili się na dodatnich i ujemnych ładunkach w źródłach światła.
Wiedza o tym, jak wykorzystać te źródła do wytwarzania prądu stałego, rozwijała się i ponad sto lat po odkryciu Becquerela zbudowano pierwsze ogniwa słoneczne. Obecnie technologia solarna jest wykorzystywana między innymi do zasilania lamp.
Podstawowy tryb działania jest taki sam zarówno w przypadku systemów fotowoltaicznych na dachu, jak i małych lamp solarnych LED w ogrodzie: światło UV pada na ogniwa słoneczne zgrupowane w moduły. Większość ogniw wykonanych jest z krzemu. Jako półprzewodnik, materiał ten może dobrze przewodzić energię UV, a moduły słoneczne wykorzystują ją do produkcji prądu stałego. W przypadku oświetlenia ogrodowego i dekoracyjnego, które nie jest przeznaczone do natychmiastowego lub stałego świecenia, energia elektryczna jest potrzebna dopiero późnym wieczorem. Dlatego jest przechowywana we wbudowanych akumulatorach. Większość lamp solarnych wykorzystuje baterie litowo-jonowe. Istnieją jednak również akumulatory NiMh (niklowo-wodorkowe) i LEP (litowo-żelazowo-fosforanowe). Po włączeniu lamp solarnych baterie uwalniają zgromadzoną energię elektryczną.
Jak włącza się i wyłącza lampy solarne?
Dostępne są modele z różnymi opcjami:
Włączanie przez czujniki zmierzchowe
Aktywacja przez czujnik ruchu
Sterowanie ręczne za pomocą przycisków na lampie lub pilota zdalnego sterowania
Sterowanie za pomocą aplikacji
Oczywiście istnieją również lampy, które łączą w sobie kilka opcji i mogą działać np. w trybie światła ciągłego pomimo obecności czujników zmierzchu.
Zróżnicowanie kształtów na pierwszy rzut oka utrudnia klasyfikację oświetlenia ogrodowego LED. Pod względem korzyści rozróżnia się dwa typy:
Solarne lampy ogrodowe do oświetlenia
Modele te celowo pracują z silnym światłem i są przeznaczone między innymi do oświetlania ścieżki od domu do bramy wjazdowej do ogrodu lub podjazdu do garażu. Wśród lamp ogrodowych o dużej powierzchni oświetleniowej znajdują się również reflektory LED, które zapewniają oświetlenie punktowe na zewnątrz. Wyposażone w czujnik ruchu mogą również odstraszać włamywaczy.
Solarne oświetlenie dekoracyjne
Akcenty świetlne powinny tworzyć przytulną atmosferę nie tylko w pomieszczeniach. Solarne lampy dekoracyjne są wykorzystywane również na w ogrodzie lub na tarasie. Możliwości aranżacyjne są tu niemal nieograniczone.
Bardzo często stosuje się światło o barwie nie tylko ciepłej lub chłodnej bieli, ale także kolorowe diody LED. Możliwe są niezliczone kombinacje kolorów, a wiele solarnych lamp dekoracyjnych działa z programami, takimi jak światło ciągłe i migające, a nawet zmiany kolorów.
Oświetlenie ogrodowe LED można podzielić na kolejne typy w zależności od sposobu montażu:
do montażu na ścianie
do montażu na suficie
do montażu na gładkich powierzchniach (stoły, parapety, płytki itp.)
do montażu za pomocą kolca do ziemi
do mocowania do rynien, balustrad itp. (zwykle za pomocą urządzeń zaciskowych)
Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze solarnej lampy ogrodowej?
Najważniejszym kryterium dla opraw oświetleniowych jest ich przydatność do użytku na zewnątrz. Odporność na warunki atmosferyczne ma tu kluczowe znaczenie. Ze względu na to, że solarne lampy ogrodowe są czasami narażone na działanie wiatru i burz, deszczu, śniegu i silnego światła słonecznego, obudowa musi być solidna i zdolna do ochrony znajdującej się w niej technologii. Jako lampy ogrodowe, źródła światła powinny mieć co najmniej stopień ochrony IP44. Oznacza to, że są one chronione przed ciałami stałymi o wielkości jednego milimetra lub większej oraz bryzgami wody.
Czy oświetlenie ogrodowe powinno być wodoodporne?
W większości miejsc w ogrodzie ochrona przed bryzgami wody jest wystarczająca. Jeśli jednak szukasz wodoodpornego sprzętu oświetleniowego, druga cyfra w klasie ochrony musi wynosić 7 lub 8. IPX7 pozwala na tymczasowe zanurzenie, IPX8 na stałe zanurzenie. Wodoszczelne solarne lampy dekoracyjne LED są używane jako modele pływające, np. na oczkach wodnych.
Dokonując wyboru, należy również rozważyć, czy planowana metoda instalacji jest odpowiednia dla lokalnych warunków. Modele naścienne wymagają na przykład ściany z wystarczającą ilością światła słonecznego, podczas gdy modele z kolcem naziemnym powinny być instalowane na trawniku z odpowiednią ilością światła słonecznego.
Jeśli zdecydowałeś się na lampę ogrodową z czujnikiem ruchu, należy ją zainstalować w strategicznym miejscu, np. wzdłuż ścieżek ogrodowych lub przy patio czy drzwiach wejściowych.
Dokonując wyboru, zastanów się również, jakie dodatkowe funkcje są dla Ciebie ważne. Oprócz czujników ruchu i trybu zmierzchowego, często wymagane są funkcje ściemniania oraz możliwość przełączania indywidualnego i grupowego.
Aby można je było zintegrować z systemami inteligentnego domu, oświetlenie ogrodowe i dekoracyjne musi być również wyposażone w WiFi.