Porady
Ciekawostki na temat pomp stawowych i fontannowych
W centrum wyposażenia technicznego każdego stawu znajduje się pompa do stawu. Zapewnia ruch i filtrowanie wody, aw niektórych przypadkach spełnia również wymagania projektowe w postaci cech wodnych. Zastosowane do tego pompy charakteryzują się solidną konstrukcją, silnikami wymagającymi niewielkiej konserwacji i wysokimi standardami bezpieczeństwa pracy w wodzie ...
Co to są pompy do stawu i fontanny?
Jakie pompy do stawów i fontann są dostępne w Conrad?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie pompy do stawu i fontanny?
Na co należy zwracać uwagę podczas instalacji pomp do oczek wodnych?
W jaki sposób można rozpoznać defekty i źródła błędów przy pompach stawu i fontannie?
Co to są pompy do stawu i fontanny?
W centrum wyposażenia technicznego każdego stawu znajduje się pompa do stawu. Zapewnia ruch i filtrowanie wody, aw niektórych przypadkach spełnia również wymagania projektowe w postaci cech wodnych. Wykorzystywane w tym celu pompy charakteryzują się solidną konstrukcją, bezobsługowymi silnikami i wysokimi standardami bezpieczeństwa do pracy w wodzie. To ostatnie znajduje odzwierciedlenie w gatunkach ochronnych stosowanych w eksploatacji w wodzie. Na przykład wyposażenie o stopniu ochrony IPX8 chroni przed wnikającym wodą podczas zanurzania się na czas nieokreślony. Elementy elektryczne są zazwyczaj całkowicie zalane w tworzywa sztuczne.
Zadaniem pomp do wody w oczku wodnym jest wytwarzanie i utrzymywanie pewnego ciśnienia wody, aby zagwarantować pożądane poziomy wypływu wody ponad poziomem między źródłem wody a tym samym poziomem wypływu wody.
W tym celu woda jest zasysana za pomocą urządzenia filtrującego. Filtr zatrzymuje gruboziarniste elementy mechaniczne, które mogą uszkodzić silnik lub samą napędzaną pompę. Silnik napędza właściwą pompę wewnątrz obudowy, która zasysa wodę i dociska ją do wyjścia. Woda może być odprowadzana za pomocą rurki fontanny lub innych podzespołów do czyszczenia lub recyrkulacji wody. Niektóre modele posiadają dodatkowe przyłącze do odpieniaczy - specjalnie zaprojektowane urządzenia, które oczyszczają powierzchnię wody. Nowe generacje pomp do oczek wodnych posiadają zintegrowane, wielostopniowe filtry i są wielofunkcyjne.
Jako silniki stosowane są często energooszczędne silniki z rurą szczelinową. Ten typ silnika ma hermetyczne uszczelnienie między ruchomymi i nieruchomymi elementami oraz dobrą moc wyjściową. Silniki napędowe są często zabezpieczone przed przeciążeniem za pomocą wyłączników termicznych.
Różne osiągi i wyposażenie pomp zapewniają szeroki zakres cen.
Instrukcje obsługi są z reguły szczegółowo opisane, aby ułatwić instalację pomp do stawów i fontann oraz ich regularną konserwację.
Jakie pompy do stawów i fontann są dostępne w Conrad?
Wybór pomp do oczek wodnych i fontannowych może być filtrowany przez Conrad według różnych kryteriów, takich jak cena, nowości i ofertom, ocena klienta i dostępność w oddziałach.
Dzięki wyborowi według producenta (marki) znajdziesz odpowiednie komponenty do swojego systemu w celu modernizacji.
Parametry techniczne pomp są podzielone w menu sklepowe według:
- Wydajność od 400 do 40.000 litrów na godzinę
- Pobór mocy od 5 do 950 W.
- Kategoria pompa fontannowa, pompa fontannowa, pompa fontannowa lub pompa fontannowa
- Wysokość tłoczenia od 0,7 do maks. 9,5 metrów
Cechy szczególne: Z podświetleniem, funkcją filtrowania, rozpraszaczem wody lub przyłączem odpieniania
Na co zwrócić uwagę przy zakupie pompy do stawu i fontanny?
Przed zakupem oszacuj rzeczywiste potrzeby. W tym przypadku, szczególnie w przypadku wysokości podnoszenia, należy przewidzieć rezerwę, aby zapobiec przeciążeniom.
Należy zapoznać się z jakością wody w zaplanowanym miejscu zastosowania, aby zapobiec osadzeniu się kamienia.
Zastosowane pompy powinny spełniać wszystkie powszechnie stosowane normy bezpieczeństwa.
Na co należy zwracać uwagę podczas instalacji pomp do oczek wodnych?
Instalacje elektryczne w stawach ogrodowych i basenach powinny spełniać wymogi prawne obowiązujące w miejscu ich budowy. To samo dotyczy techniki wodnej. Bedenken Sie, dass Sie mit den „Erzfeinden“ Wasser und Elektrizität arbeiten. Istnieje ryzyko porażenia prądem elektrycznym. Należy zwrócić uwagę na suche środowisko dla wszystkich złączy kablowych i przedłużeń.
Należy używać wyłącznie kabli, które są dopuszczone do użytku na zewnątrz. Przewody przyłączeniowe do sieci 230 V nie mogą mieć mniejszego przekroju niż przewody gumowe o kodzie H05RN-F. Przedłużacze muszą spełniać wymagania normy DIN VDE 0620. Przewody należy używać tylko po zwinięciu.
W przypadku uszkodzonego kabla lub obudowy nie można korzystać z urządzenia. W takich przypadkach niektóre urządzenia nie powinny być naprawiane, lecz usuwane.
Pompy nie mogą pracować na sucho, ponieważ przepływająca woda może również pełnić funkcję chłodzenia.
W przypadku zastosowania transformator bezpieczeństwa musi być zabezpieczony przed zalaniem i mieć minimalny odstęp 2 metrów od krawędzi oczka wodnego.
Przed przystąpieniem do pracy przy urządzeniu należy zawsze wyciągać wtyczkę sieciową wszystkich znajdujących się w wodzie urządzeń.
Zabezpiecz transformator pompy wyłącznikiem różnicowoprądowym. Wymagany znamionowy prąd błędu znajduje się w instrukcji obsługi.
Chroń pompę przed mrozem. W przypadku zagrożenia mrozem pompę należy wyjąć ze stawu i przechowywać w zabezpieczonym przed mrozem miejscu.
W przypadku problemów nie można usunąć, należy skontaktować się z autoryzowanym działem obsługi klienta lub – w razie wątpliwości – z producentem.
Należy zwrócić uwagę na ewentualne roszczenia z tytułu gwarancji nie tylko pompy, ale także otoczenia do zabudowy. W przypadku ingerencji, która nie jest przewidziana w instrukcji obsługi, z reguły wygasa także gwarancja producenta.
W jaki sposób można rozpoznać defekty i źródła błędów przy pompach stawu i fontannie?
- Niezwykle głośne odgłosy pracy pompy lub znacznie malejąca wydajność pompy
- Jeśli pompa nie uruchamia się, sprawdź bezpiecznik, napięcie i wszystkie elementy przewodzące prąd pod kątem przerwania lub zwarcia. Może się zdarzyć, że jednostka napędowa jest zablokowana.
- Jeśli pompa nie tłoczy wody, sprawdzić poziom wody u źródła, ewentualne filtry oraz wejścia i wyjścia pod kątem zanieczyszczeń lub osadzania, przewód ssący pod kątem uszkodzeń, załamań lub zatorów, sprawdzić, czy napięcie robocze i korpus pompy są prawidłowe. Nawet zbyt długie przewody lub zbyt mała średnica węża, a także przekroczenie maksymalnej wysokości podnoszenia mogą prowadzić do braku wydajności tłoczenia wody.
- Przy wyciekach z gier z wody wapń może się osadzić z wody, co wpływa na obraz wyrzutni lub nawet całkowicie zatkana rura fontanny.
- W przypadku przecieków do pompy należy sprawdzić, czy korpus pompy – na przykład po konserwacji – został ponownie zamontowany zgodnie z instrukcją. Sprawdź luźne śruby, pęknięcia i uszkodzenia, a także membranę pompy, wszystkie przyłącza i przewody pod kątem uszkodzeń.