Porady
Przełączniki dźwigniowe dwustanowe oraz trójstanowe do zastosowań w elektronice użytkowej, systemach alarmowych, systemach HVAC, miernikach i w motoryzacji. Przełączniki hebelkowe TRU Components, SCI, Marquardt, APEM, NKK Switches łączące nowoczesne technologie oraz unikalne wzornictwo. Wybierz włącznik dźwigniowy chwilowy lub zatrzask.
Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.
Informacje na temat przełącznika
Co to są przełączniki przechylne?
Jakie właściwości mają przełączniki przechylne?
Z jakich złączy można połączyć przełączniki przechylne?
FAQ - często zadawane pytania na temat przełączników
Co to są przełączniki przechylne?
Przełączniki przechylne są stosowane w instalacjach elektrycznych w celu zapewnienia połączeń lub rozłączania istniejących połączeń. W ten sposób za przełącznikiem można włączyć lub wyłączyć odbiornik. Element uruchamiający w przypadku tego wariantu przełącznika jest dźwignią wysuwaną z obudowy przełącznika. Jest on zainstalowany w taki sposób, aby użytkownik był zabezpieczony przed dotykiem kontaktami przełączników pod napięciem w obudowie przełącznika. Za pomocą dźwigni styki elektryczne są połączone w przełączniku i oddzielone. Dźwignia przełączająca jest mocowana za pomocą siły sprężyny w osiągniętej pozycji przełączania lub wracana do pozycji wyjściowej. Przełączniki przechylne różnią się w zależności od typów zatrzasków i przycisków.
Jakie właściwości mają przełączniki przechylne?
Rozmiary elektryczne: Przełączniki przechylne dostępne w ofercie firmy Conrad niezawodnie pracują dla prądów przełączania od 0,02 do 30 amperów w zakresie napięcia przełączania od 12 do 400 woltów.
Stopień ochrony: Większość modeli przełączników nie posiada ze względu na konstrukcję żadnego stopnia ochrony. Przełączniki przechylne, które posiadają stopień ochrony od IP20 (chronione przed dostępem jednym palcem) do maksymalnie IP68, co zapewnia całkowitą szczelność i pełną ochronę przed dotykiem oraz ochronę przed permanentnym zanurzeniem.
Więcej informacji na temat rodzajów ochrony IP >>
Funkcjonalność : w przypadku funkcjonalności rozróżnia się dostępne pozycje przechyłowe dźwigni przełączania. Prosty włącznik/wyłącznik i przełącznik z zablokowanym położeniem środkowym i możliwością wielokrotnego włączania/wyłączania/włączania. Te przełączniki przechylne są wyposażone w wiele różnych procesów sterowania. Dostępne pozycje przełączania przycisków są przedstawione w nawiasach w punkcie menu „funkcje” i mogą być stosowane jako kryterium wyboru.
Wielobiegunowość : niektóre modele przełączników przechylaniowych są dostępne w wersjach wielobiegunowych.
Materiał : dźwignia zmiany biegów wykonana jest z tworzywa sztucznego lub metalu, okrągła, kwadratowa lub spłaszczona. Niektóre metalowe dźwignie są dodatkowo izolowane lub posiadają osłonę ochronną jako izolację. Niektóre przełączniki przechylne są zabezpieczone przed niezamierzonym uruchomieniem i muszą zostać podniesione w celu zadziałania lub są ukryte pod osłonami ochronnymi. Część oferowanych przełączników jest wykonywana jako subminiaturowy przełącznik dźwigienkowy. Są one stosowane do umieszczenia w ograniczonej przestrzeni wielu elementów, na przykład w pilotach zdalnego sterowania lub smartfonach.
Niektóre przełączniki przechylne posiadają również zezwolenie na stosowanie z oznaczeniem MIL. Jest to norma amerykańska, która określa warunki testowania sprzętu wojskowego w środowisku w formie norm testowych. Informacje na temat właściwości powiązanych z nimi są udostępniane przez producentów na żądanie.
Z jakich złączy można połączyć przełączniki przechylne?
- Standardowe wtyki płaskie do końcówek kablowych o szerokości standardowej 2,8 mm, 4,8 mm i 6,3 mm
- Otwarte końcówki kabla, które są wyprowadzone z obudowy przełącznika dźwigienkowego i można je przylutować lub przylutować
- Oczka do lutowania, także jako przyłącza do lutowania, do trwałego łączenia z końcówkami kabli
- Piny lutownicze, częściowo kątowe, do lutowania na płytkach drukowanych lub montażowych. Przełączniki przechylne posiadają częściowo zatrzaskową instalację i częściowo noszą jednocześnie płytę przewodową lub montażową.
- Szybkie połączenia do montażu zatrzaskowego przełączników w odpowiednich odpowiednikach do użycia lub wymiany bez użycia narzędzi, na przykład w celu ochrony systemów elektrycznych przed obsługą przez osoby nieupoważnione.
- Złącza śrubowe do połączenia z odizolowanymi lub ocynowanymi końcówkami kabli oraz do wkręcania śrub z gniazdem siły.
Zamocowania przełączników w obudowach urządzeń elektrycznych mają znormalizowane wymiary , które pasują do otworów w urządzeniach lub uwzględniają standardową siatkę instalacji elektrycznych. Grubość materiału odgrywa przy tym rolę, do której jest montowany wyłącznik przechyłowy, aby blokady i sprężyny działały niezawodnie. Maksymalna możliwa głębokość montażowa jest podana w opisie produktu w sklepie i w karcie danych danego produktu. Okrągły gwint przełącznika dźwigienkowy zwykle posiada elementy mechaniczne, takie jak spłaszczanie lub rowki w gwincie lub metalowe noski zabezpieczające przed przekręceniem podczas montażu i demontażu. W ten sposób połączone kable są chronione przed uszkodzeniem.
FAQ - często zadawane pytania na temat przełączników
Jakie środki ostrożności należy stosować przy obchodzeniu się z wyłącznikami?
Nie należy używać dźwigni wahającej przy pomocy narzędzi, takich jak obcęgi, młotki lub śrubokręty. Instalacja i zmiana przełączników dźwigienkowych wymaga wiedzy fachowej. Prace takie są zastrzeżone dla wykwalifikowanych pracowników.
Przed rozpoczęciem pracy należy odłączyć zasilanie elektryczne. W trybie pracy musi istnieć skuteczna ochrona przed przypadkowym dotknięciem.
W przypadku zakłóceń działania lub uszkodzeń przełącznik dźwigienkowy należy natychmiast odłączyć od napięcia i zabezpieczyć przed dalszym użyciem.
W jaki sposób mogę rozpoznać defekty przy przełącznikach?
Na skutek zużycia lub przeciążenia łuk elektryczny może powstawać przy otwieraniu styków przestawkowych. Spowodowany tym zapalenie się styku jest zauważalne przez zapach i powoduje wzrost oporu przejściowego kontaktów, aż do ich całkowitej awarii.
Zużycie mechanizmu przechylającego lub blokującego staje się zauważalne przez niewiarygodne utrzymywanie pozycji przełączania do momentu, gdy położenia nie można dłużej utrzymać.
W środowiskach technicznych silnie wibrujących mocowanie kabli i wtyczek może się poluzować, co prowadzi do awarii instalacji elektrycznej z tyłu modułu przełączającego.
Dźwignie z tworzywa sztucznego na wyłącznikach odrywkowych są narażone na niebezpieczeństwo przerwania przy zbyt wysokich obciążeniach mechanicznych.
Jak długo przytrzymuje przełącznik?
Żywotność jest opisywana z liczbą maksymalnie możliwych cykli przełączania. Zaczyna się od wartości o 2.000 i sięga do średniego poziomu 6-cyfrowego. Dokładne dane można znaleźć w kartach danych producentów.