Porady
Oporniki o rezystancji 0,005 - 470 kOhm do urządzeń elektrycznych, z tolerancją od 1-10%. Dobierz rezystory mocy drutowe, metalizowane takich marek jak Panasonic, Royalohm, ATE Electronics czy Bourns do własnych projektów.
W elektronice rezystor należy do elementów pasywnych. Jest używany do zmniejszania przepływu prądu, dostosowywania poziomów sygnałów, dzielenia napięć, polaryzacji elementów aktywnych oraz zakończenia linii transmisyjnych. Natomiast rezystor mocy jest tak zaprojektowany i wyprodukowany, że może odprowadzać duże ilości mocy w kompaktowej obudowie w postaci ciepła.
W jaki sposób konstruowane są takie rezystory i jakie parametry muszą być brane pod uwagę przy ich zakupie? Podpowiadamy.
-
FAQ - często zadawane pytania
Moc uzyskiwaną z rezystora można określić za pomocą pierwszego prawa Joule'a - moc = napięcie x natężenie prądu. Jest ona przekształcana w ciepło podczas pracy i zwiększa temperaturę rezystora do momentu, gdy rozpraszane ciepło zrówna się z ciepłem generowanym.
Rezystory mocy mają zazwyczaj obciążalność co najmniej jednego wata. Wykonane zostały z materiałów o wysokiej przewodności termicznej, dzięki czemu umożliwiają wydajne odprowadzanie ciepła, zwykle za pomocą specjalnych radiatorów. Niektóre rezystory mocy wymagają nawet wymuszonego chłodzenia powietrzem lub cieczą, gdy znajdują się pod maksymalnym obciążeniem. Cechą wspólną wszystkich rezystorów mocy jest maksymalna wydajność rozpraszania ciepła przy możliwie najmniejszej konstrukcji.
Hamowanie silnikiem
W lokomotywach i tramwajach wysokowydajne rezystory przekształcają energię kinetyczną pojazdu w ciepło. Klasyczne hamulce tarczowe zużywałyby się zbyt szybko ze względu na energię wymaganą do zatrzymania ciężkich pojazdów. Hamulce oporowe oferują kontrolowaną skuteczność hamowania bez tarcia.
Banki obciążenia
Rezystory obciążeniowe są używane do bezpiecznej symulacji rzeczywistego obciążenia. Typowe obszary zastosowań to testy obciążenia generatorów, turbin i systemów UPS z akumulatorami.
Kontrastuje to z rzeczywistymi obciążeniami, które mogą być rozłożone w szerokim zakresie, mieć losową wartość i zwykle nie są wyłącznie rezystancyjne, ponieważ często mają również komponent indukcyjny lub pojemnościowy.
Obciążenia AC mogą absorbować i rozpraszać do sześciu megawatów mocy i posiadają aktywne chłodzenie zapobiegające uszkodzeniom termicznym.
Rezystory uziemienia punktu zerowego
Rezystory uziemiające punktu zerowego to rezystory dyżych mocy służące do uziemiania generatorów podłączonych w układzie Y. Służą one do ograniczania prądu zwarciowego i przejściowych przepięć oraz umożliwiają korzystanie z przekaźników ochronnych. Rezystory uziemiające gwiazdowe są dostępne dla prądów do kilku kiloamperów i są często spotykane w systemach dystrybucji prądu przemiennego średniego napięcia. W przypadku korzystania z tych rezystorów, usterka uziemienia jest znacznie łatwiejsza do zlokalizowania, ponieważ liczba możliwych punktów usterki jest ograniczona.
Cztery czynniki odgrywają główną rolę w doborze rezystorów mocy: typ konstrukcji, obciążalność, rezystancja i tolerancja.
Typ konstrukcji zależy od zamierzonego zastosowania i tego, czy jest to nowy projekt elektroniki, czy część zamienna. Typowe typy to rezystory przewodowe osiowe lub promieniowe, rezystory z połączeniami śrubowymi lub wtykowymi oraz rezystory SMD.
Obciążalność wynosi zazwyczaj od 1 do 2000 watów, przy czym największy wybór to 5, 20, 35, 50, 100 i 300 watów. Podobnie szeroki jest wybór wartości rezystorów. Najniższa wartość wynosi 0,01 Ohm, a największa 1 Megohm. Zakres tolerancji jest znacznie węższy. Zdecydowana większość rezystorów mocy na rynku oferuje tolerancję 1 lub 5 procent.
Czy rezystor mocy można wyposażyć w radiator?
Nie stanowi to problemu, jeśli rezystor ma prostokątną i płaską powierzchnię. Odpowiednimi elementami chłodzącymi są np. klasyczne układy chłodzenia wykonane z miedzi lub aluminium, które dobrze przylegają do rezystora dzięki przewodzącej ciepło powierzchni klejącej..
Czy istnieje maksymalne napięcie dla rezystorów mocy?
Większość rezystorów mocy jest zaprojektowana dla napięcia granicznego 2000 lub 2500 V. Wyjątkiem są tzw. rezystory rurkowe. Niektóre z nich mogą wytrzymać napięcie przekraczające 3000 V i są rezystorami nawijanymi drutem. Stosowane głównie jako rezystory do symulacji obciążenia; wartość może wynosić kilkaset watów.