Odporne na warunki atmosferyczne rozdzielacze zasilania dostarczają energię elektryczną dokładnie tam, gdzie jest ona potrzebna. Elastyczne, bezpieczne i wydajne. Zawsze zależne od jednego źródła zasilania. Tutaj dowiesz się, czym dokładnie jest dystrybutor zasilania CEE, jak działa i co jest ważne przy zakupie i eksploatacji.
Normalny prąd zmienny w gospodarstwie domowym wypływa z gniazd o napięciu 230 V. Jeśli w pomieszczeniu nie ma wystarczającej liczby gniazd, aby podłączyć urządzenia, zwykle stosuje się wiele rozdzielaczy zasilania, takich jak listwy zasilające. Rozdzielacze zasilania CEE działają na tej samej zasadzie - jednak rozprowadzają nie tylko zwykły jednofazowy prąd przemienny, ale przede wszystkim trójfazowy w oparciu o napięcie nominalne 400 V.
Tak zwane wtyczki CEE, gniazda CEE i złącza CEE zostały opracowane w celu zapewnienia bezpiecznych kontaktów przy tak wysokich napięciach i związanych z nimi wysokich prądach. Skrót CEE oznacza "Commission internationale de réglementation en vue de l'approbation de l'équipement électrique", co w przybliżeniu tłumaczy się jako "Międzynarodowa Komisja Regulacyjna do spraw Zatwierdzania Sprzętu Elektrycznego"..
Jednak termin CEE jest obecnie przestarzały. Dziś do tego typu połączeń wtykowych ma zastosowanie seria norm IEC 60309 Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (IEC) dla "wtyczek, gniazd i złączy do celów przemysłowych". Niemniej jednak skrót CEE jest nadal używany potocznie. Maksymalne dopuszczalne napięcie zgodnie z normą IEC 60309 wynosi 1000 V prądu stałego lub przemiennego, natężenie prądu nie może przekraczać 800 amperów, a częstotliwość 500 Hz. Dopuszczalny zakres temperatur otoczenia wynosi od -25 °C do 40 °C.
Rozdzielacze mocy CEE są tak popularne również w warunkach zewnętrznych, ponieważ według normy IP44 są one chronione przed bryzgami wody ze wszystkich stron - zazwyczaj przed deszczem. Czasami stosuje się je również w sytuacjach, w których ich specjalne cechy, takie jak wysoka obciążalność prądowa lub urządzenia trójfazowe, nie są wymagane. Zostały one zaprojektowane, aby uniemożliwić potencjalnym użytkownikom podłączanie urządzeń gospodarstwa domowego do gniazd, ponieważ "normalne" wtyczki domowe nie będą pasować.
Rozdzielacze prądu CEE i gniazda CEE są kodowane i oznaczane kolorami zgodnie z zakresem napięcia i używaną częstotliwością. Typowe kolory dla prądu przemiennego o częstotliwości od 50 do 60 Hz to żółty dla napięcia od 100 do 130 V, niebieski dla napięcia od 200 do 250 V i czerwony dla napięcia od 380 do 480 V. Osprzęt ten jest często używany na zewnątrz budynków. Czerwone wersje trójfazowe wykorzystywane są do przenośnych urządzeń trójfazowych, takich jak wirujące maszyny elektryczne.
Wersja czerwona z trzema fazami, jednym przewodem neutralnym i jednym przewodem ochronnym
Czerwony typ połączenia umożliwia podłączenie do powszechnie stosowanej sieci trójfazowej 400 V. Najczęściej spotykane wartości znamionowe to 16 A, 32 A i 63 A, rzadziej 125 A. W Europie Środkowej większość placów budowy z okablowaniem o większej mocy jest wyposażona w ten typ wtyczki trójfazowej. Zalety: napięcie jednofazowe 230 V do przewodu neutralnego jest dostępne dla innych urządzeń. Wymagany do tego rozdzielacz zasilania składa się z czerwonej wtyczki jako wejścia trójfazowego i grup wyjść jednofazowych z indywidualnymi wyłącznikami, takimi jak RCD. Takie konfiguracje są bardzo często stosowane na wystawach plenerowych, festiwalach i dużych imprezach.
Jeśli spojrzysz na gniazdo CEE - tj. wyjście - sekwencja faz L1, L2, L3 i pin przewodu neutralnego powinny przebiegać zgodnie z ruchem wskazówek zegara od gniazda uziemienia. W odpowiedniej wtyczce CEE styki biegną w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Ponieważ niektóre przewody mogą być odwrócone - co spowodowałoby obracanie się silników do tyłu - wiele maszyn na placach budowy ma wtyczkę z inwerterem faz. Umożliwia to odwrócenie kolejności faz.
Trójfazowe silniki elektryczne niekoniecznie wymagają przewodu neutralnego do działania. Czerwony wariant czterobiegunowy z trzema fazami i uziemieniem jest zatem wystarczający. Te dwa warianty nie mogą być jednak ze sobą łączone.
Wersja niebieska z jedną fazą, jednym przewodem neutralnym i jednym przewodem ochronnym
Niebieskie połączenie jest jednofazowe, tak jak w przypadku standardowej domowej energii elektrycznej. Najmniejsza, odporna na warunki atmosferyczne wersja 16-amperowa jest powszechnie stosowana w pojazdach kempingowych, przyczepach kempingowych i marinach w całej Europie.
Tak zwana "wtyczka przyczepy kempingowej" zastąpiła wiele innych krajowych wtyczek domowych 230 V prawie wszędzie, ponieważ jest zgodna z normą IP44 w całej Europie i jest z założenia bezpieczna.
W większych budynkach tymczasowych, zwłaszcza tych z ogrzewaniem elektrycznym, bardziej powszechna jest jednak większa wtyczka 32 A.
Wtyczki w gniazdku są zwykle ułożone zgodnie z ruchem wskazówek zegara w kolejności: uziemienie, faza i przewód neutralny. Jeśli gniazda są zamontowane "w dół", system złączy CEE nadaje się do użytku na zewnątrz w każdych warunkach pogodowych.
Zgodnie z najczęstszym obszarem zastosowań, mobilne dystrybutory energii według CEE są bardzo wytrzymałe i odporne na obciążenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne.
Zazwyczaj są one wykonane z odpornego na uszkodzenia specjalnego tworzywa sztucznego. Podobnie jak w przypadku standardowych domowych rozdzielaczy zasilania, podłącza się je do prądu za pomocą zainstalowanego na stałe kabla z wtyczką lub złączem CEE do przedłużacza. Zintegrowane wyłączniki różnicowoprądowe - np. wyłączniki RCD - i bezpieczniki są powszechnie stosowane. Wiele rozdzielaczy zasilania ma również zwykłe gniazda bezpieczeństwa do podłączania urządzeń gospodarstwa domowego 230 V.
Do użytku w stałej lokalizacji - na przykład na kempingach lub cotygodniowych targach - dostępne są tak zwane kolumny zasilające. Warianty te mają zazwyczaj wysoki stopień ochrony IP54, dzięki czemu ich obudowy są odporne na pył w szkodliwych ilościach i bryzgi wody ze wszystkich stron. Ponadto ich wejścia i wyjścia posiadają pełną ochronę przed dotykiem.
FAQ - często zadawane pytania
Co należy rozumieć przez "podwieszany dystrybutor"?
W warsztatach lub pomieszczeniach hobbystycznych niepraktyczne lub nawet niebezpieczne byłoby używanie rozdzielaczy zasilania CEE z kablem biegnącym po podłodze lub stołach. W takich przypadkach dystrybutory zasilania są zaprojektowane do podwieszania pod sufitem. Urządzenie do podwieszania często składa się z łańcucha i "kostki energetycznej" z gniazdami po kilku stronach.
Czy dystrybutory energii CEE mogą być podłączone do źródła zasilania tylko za pomocą kabli lub złączy?
Stałe połączenie kablowe lub wtykowe byłoby wysoce niepraktyczne w przypadku rozdzielaczy mocy, które są na stałe zamontowane na ścianie. Z tego powodu na rynku dostępne są rozdzielacze, które całkowicie rezygnują z połączeń kablowych lub wtykowych ze źródłem zasilania i zamiast tego mają zaciski śrubowe z tyłu.