Gdy latem temperatura wzrasta powyżej 30 stopni Celsjusza, nagrzewają się również pomieszczenia mieszkalne i biurowe. W gorące letnie dni praca w skupieniu staje się trudna, a spokojny sen prawie niemożliwy.
Zamiast instalować system klimatyzacji w pomieszczeniu lub po prostu korzystać z wentylatora, istnieje możliwość zastosowania chłodnicy powietrza.
Jak działają takie klimatyzatory, co dokładnie robią i jakie funkcje są dostępne? Nasz przewodnik odpowiada na te pytania.
Jest to urządzenie, które schładza ciepłe powietrze w pomieszczeniu. Terminy klimatyzator lub klimatyzator pokojowy są używane zamiennie.
Klimatyzatory nie wymagają do pracy węża odprowadzającego powietrze, jak klasyczne systemy klimatyzacji, dzięki czemu mogą być instalowane w każdym pomieszczeniu bez większego wysiłku.
Ich wydajność chłodzenia opiera się na odparowywaniu zimnej wody lub lodu.
Kolumny i kwadraty
W praktyce większość schładzaczy powietrza to urządzenia wolnostojące. Mają one około 75 centymetrów wysokości, a dzięki smukłej konstrukcji pasują również do małych pomieszczeń i biur.
Niektóre modele zostały zaprojektowane jako miniklimatyzatory. Mają one kształt sześcianu, dzięki czemu można je umieścić na stołach lub komodach.
Taki rozmiar sprawia, że klimatyzator przenośny jest idealny do podróży.
Co jest lepsze: schładzacz powietrza czy wentylator?
Chłodnice powietrza różnią się od zwykłych wentylatorów tym, że są w stanie znacząco obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Te drugie wprawiają powietrze w ruch, ale nie są w stanie obniżyć temperatury w pomieszczeniu.
Chłodnice powietrza łączą generowanie przepływu powietrza z odparowywaniem lodu lub wody. W tym celu posiadają zintegrowany wentylator i zbiornik na wodę.
Powietrze jest kierowane wzdłuż pojemnika zawierającego włókninę lub inny porowaty materiał, który zostaje nawilżony wodą. Przepływające przez ten materiał powietrze ulega schłodzeniu, a następnie wprowadzane jest do pomieszczenia. W efekcie temperatura w strumieniu powietrza obniża się.
Zasada chłodzenia przez odparowanie dodatkowo podnosi wilgotność względną w pomieszczeniu, co wiele osób odbiera jako komfortowe. Należy jednak pamiętać, że przy nadmiernym wzroście wilgotności skuteczność procesu chłodzenia maleje.
Powietrze jest w stanie pochłonąć tylko określoną ilość wilgoci. Gdy osiągnie ten limit, wydajność klimatyzatora zaczyna spadać
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy chłodziarka pokojowa jest lepsza od klimatyzatora. Odpowiedź ma kilka aspektów.
To różne urządzenia pod względem konstrukcji i funkcji. Podczas gdy schładzacz powietrza wymaga jedynie podłączenia do zasilania i napełnienia zbiornika wody, a poza tym może być swobodnie ustawiona w dowolnym pomieszczeniu, klasyczne systemy klimatyzacji są bardziej złożone i muszą być zintegrowane z konstrukcją budynku. Systemy klimatyzacji nie wykorzystują zasady parowania, ale raczej technologię kompresorową.
Jednostka wewnętrzna zasysa ciepłe powietrze z pomieszczenia i kieruje je na zewnątrz za pomocą węża wylotowego. Schładzacze powietrza tylko chłodzą powietrze w pomieszczeniu, natomiast system klimatyzacji pobiera ciepłe powietrze z pomieszczenia. Skutkuje to wyższymi kosztami zakupu i instalacji, a także wyższym zużyciem energii w porównaniu do chłodnicy powietrza.
Dlatego też wiele osób wybiera klimatyzatory pokojowe. Faktem jest jednak, że chłodzenie zapewniane przez klasyczny system klimatyzacji jest lepsze. Schładzacz powietrza może zapewnić jedynie miejscowe chłodzenie: wszędzie tam, gdzie dociera strumień powietrza. W przypadku klimatyzatora temperatura w całym pomieszczeniu jest obniżana szybciej i na dłużej bez zwiększania wilgotności.
Aby mieć pewność, że klimatyzator przenośny będzie w stanie chłodzić pomieszczenie w zadowalający sposób, należy zwrócić uwagę na następujące cechy urządzenia:
Gdzie umieszcza się schładzacze powietrza?
Klimatyzator przenośny można umieścić na stole, regale itp., natomiast klimatyzatory przypodłogowe ustawia się swobodnie w pomieszczeniu. Aby zapewnić skuteczne chłodzenie, na drodze przepływu powietrza nie powinny znajdować się duże meble. Należy unikać umieszczania schładzacza blisko ściany, aby uniknąć ryzyka powstawania pleśni z powodu zwiększonej wilgotności.
Wydajność chłodzenia
Jest ona określana w watach i wskazuje, jak skutecznie wentylatory będą chłodzić pomieszczenie. Niska wydajność chłodzenia zaczyna się od 30 watów, urządzenia wysokiej jakości zużywają ponad 2000 watów. Należy zawsze pamiętać, że wielkość pomieszczenia określa, jak mocne musi być urządzenie chłodzące, aby uzyskać zauważalny efekt.
Natężenie przepływu powietrza
Praktycznym rozwiązaniem jest podanie maksymalnego natężenia przepływu powietrza wraz z mocą. Przenośne schładzacze powietrza, takie jak małe klimatyzatory kostkowe, często osiągają cyrkulację tylko na poziomie 85 m³/h, podczas gdy wydajne klimatyzatory kolumnowe mogą uzyskać nawet 600 m³/h.
Poziomy mocy
Większość urządzeń ma kilka stopni. Służą one do regulacji prędkości wbudowanego wentylatora. Regulator prędkości może generować delikatną bryzę lub chłodzić pomieszczenie silnym strumieniem powietrza.
Rozmiar urządzenia i rozmiar zbiornika
Strumień powietrza klimatyzatora przenośnego może być tylko tak szeroki, jak rozmiar powierzchni wyjściowej. Małe modele w kształcie sześcianu ograniczają zatem efekt chłodzenia do powierzchni łóżka lub biurka, podczas gdy wentylator jednostki stojącej dociera do większych obszarów pomieszczenia.
Ważny jest również rozmiar zbiornika na wodę. Klimatyzator z małym zbiornikiem wymaga częstszego otwierania w celu wymiany wody. Mobilny klimatyzator w formie sześcianu mieści średnio 300 mililitrów wody, podczas gdy modele stojące mieszczą od czterech do 15 litrów.
Poziom hałasu
Głośność klimatyzatorów różni się w zależności od modelu i ustawionego poziomu mocy. Jeśli wymagana jest szczególnie cicha praca w sypialniach i salonach, zalecane są urządzenia o maksymalnej głośności 30 decybeli. Głośność nie powinna przekraczać 65 decybeli.
Sterowanie
Wiele urządzeń posiada elementy sterujące z przodu lub opcję zdalnego sterowania. Sterowanie miniklimatyzatorem za pomocą pilota jest praktyczne, jeśli chcesz na przykład zmienić tryb z łóżka.
Funkcje
Różne tryby można wybierać za pomocą wyświetlacza dotykowego, przycisków lub pilota zdalnego sterowania. Bardzo popularny jest tryb nocny, który działa wyjątkowo cicho i nadal zapewnia świeżość w letnie noce. Dwie popularne funkcje to timer i oscylacja (funkcja swing). Niektóre urządzenia oferują również nastrojowe oświetlenie LED lub funkcję filtra powietrza, w której włóknina filtruje bezpośrednio pyłki lub jonizator oczyszcza powietrze.