Smart Home staje się coraz bardziej popularny. Znani dostawcy oferują centra komunikacyjne, np. do sterowania oświetleniem, grzejnikami lub roletami oraz do rejestrowania stanu czujników ruchu, drzwi lub okien. Siemens LOGO! działa w podobny sposób, ale idzie o krok dalej: jest specjalnie zaprojektowany do zastosowań przemysłowych, takich jak automatyka budynków, a dodatkowo jest bardziej jak zaawansowany - to "programowalny sterownik logiczny", w skrócie PLC.
W naszym poradniku dowiesz się istotnych faktów na temat tego systemu i poznasz jego możliwe zastosowania.
W przeciwieństwie do systemów smart home przeznaczonych do użytku domowego, Siemens LOGO! jest wizualnie rozpoznawalny jako urządzenie przemysłowe. Posiada solidną obudowę i jest pragmatycznie zaprojektowany - ma opcjonalny wyświetlacz, klawisze sterujące obsługą kursora w menu oraz wejścia i wyjścia. Do przechowywania programów i danych dostępne jest gniazdo dla komercyjnych kart SD. LOGO! jest zgodny z normą DIN 43880, dzięki czemu można go szybko i łatwo zamontować na szynach DIN. Zasilanie odbywa się z zewnątrz poprzez zasilacz.
Wszystkie podstawowe urządzenia serii LOGO! posiadają interfejsy Ethernet. Dzięki temu moduły LOGO! mogą komunikować się między sobą oraz z kompatybilnymi systemami PLC. Na życzenie dostępne są również usługi w chmurze lub komunikacja za pośrednictwem sieci WLAN. Dzięki modułowi dodatkowemu LOGO! CSM jako 4-portowemu przełącznikowi Ethernet, Siemens umożliwia również utworzenie małej lokalnej sieci Ethernet.
Wszystkie funkcje mogą być monitorowane i sterowane poprzez zintegrowany serwer internetowy za pomocą popularnych przeglądarek. Możliwe jest również tworzenie własnych stron internetowych dla urządzeń mobilnych z wykorzystaniem obrazów i ikon bez konieczności znajomości języka HTML.
Maksymalny poziom konfiguracji zapewnia 24 wejścia cyfrowe, 20 wyjść cyfrowych oraz po osiem wejść i wyjść analogowych. Siemens oferuje siedem cyfrowych i trzy analogowe moduły rozszerzeń do połączenia wtykowego. Można je podłączyć do wszystkich odbiorników elektrycznych, przejmują one przede wszystkim funkcję przekaźników i są kompatybilne z szyną DIN.
Kolejną zasadniczą różnicą w stosunku do typowych urządzeń smart home jest konieczność programowania. Można to zrobić bezpośrednio na urządzeniu za pomocą klawiszy sterujących kursorem lub na komputerze za pośrednictwem oprogramowania "LogoSoft Comfort". Drugi z sposób wykorzystuje oprogramowanie typu "przeciągnij i upuść", które można stosować do tworzenia diagramów funkcyjnych lub schematów drabinkowych z operatorami logicznymi zgodnie z regułami AND/OR/XOR.
Siemens LOGO! jest systemem złożonym i dzięki temu wszechstronnym. Zasadniczo jednak obowiązuje tu również podejście typowe dla sterownika PLC: określone warunki uruchamiają wyubrane funkcje. Dane z czujników, timerów, przekaźników zabezpieczających lub liczników, jak również z programu i wejść ręcznych mogą być wykorzystywane jako wejścia sterowane zdarzeniowo lub czasowo. Kolejne działania obejmują zwykle przekaźniki do przełączania i sterowania obciążeniami elektrycznymi.
Oprócz klasycznego sterowania procesami w środowiskach przemysłowych, Siemens LOGO! skupia się na automatyce budynkowej. Niezależnie od tego, czy chodzi o kontrolę dostępu, klimatyzację, oświetlenie, ochronę przeciwsłoneczną czy nawadnianie - zadania automatyzacji aż do funkcji sterownika można łatwo zintegrować z automatyką budynku.
Dzięki modułowi komunikacyjnemu LOGO! CMK2000 oferowanemu przez firmę Siemens, system sterowania LOGO! może być również podłączony do magistrali budynku KNX. Sprzężenie odbywa się poprzez sieć Ethernet. Dane z czujników z urządzeń magistrali KNX docierają do modułu logicznego poprzez CMK2000, który łączy je z funkcjami logicznymi, analogowymi lub sterownikiem. Moduł komunikacyjny przekazuje polecenia sterujące w postaci wiadomości telegramowych do urządzeń wykonawczych KNX
50 elementów komunikacyjnych KNX można dowolnie konfigurować. W oprogramowaniu są one połączone z licznikami, wartościami zadanymi, parametrami i funkcjami sterownika, tworząc rozwiązania automatyzacji. Moduł logiczny zapewnia w swojej pełnej konfiguracji sprzętowej do 24 wejść i 20 wyjść cyfrowych oraz po osiem wejść i wyjść analogowych.
Jakie są zalety modułu komunikacyjnego LOGO! CMR oferowanego przez firmę Siemens?
Moduł ten nawiązuje bezprzewodowe połączenie pomiędzy modułem logicznym w wersji 8 a usługami internetowymi. Użytkownik może otrzymywać np. dane o statusie i alarmy w podróży na swojego smartfona poprzez SMS lub e-mail. Polecenia takie jak "FAN_ON" mogą być szybko i łatwo przekazywane w formie zwykłego tekstu za pomocą SMS. Bezpieczny zdalny dostęp przez https lub Open VPN jest również możliwy w celu zmiany konfiguracji lub diagnostyki. Dostępne są warianty produktu CMR2020 do zastosowania w mobilnych sieciach GSM/GPRS oraz CMR2040 do mobilnych sieci LTE.
Czy LOGO! może być również podłączone do SIMATIC S7?
Jest to możliwe bez żadnych problemów, poprzez połączenie Ethernet. Komunikacja odbywa się za pomocą protokołu internetowego TCP/IP oraz protokołu SIMATIC S7. Wszystkie sterowniki SIMATIC S7 oraz panele operatorskie SIMATIC HMI i TDE mogą być obsługiwane.
Czy LOGO! może być również używane w trudnych warunkach?
Siemens oferuje SIPLUS extreme LOGO! 8 jako specjalną konstrukcję do stosowania w szczególnie trudnych warunkach. Wytrzymuje nawet ekstremalne temperatury i 100-procentową wilgotność względną, w tym kondensację i mróz. Dodatkowo, jego płytki drukowane są wyposażone w ochronną powłokę z cienkiej folii polimerowej. Elementy są w ten sposób chronione przed substancjami biologicznymi, chemicznymi i mechanicznie aktywnymi.
Czy LOGO! jest również dostępne bez wyświetlacza i klawiszy?
Dla tych, którzy chcą konfigurować i monitorować LOGO! wyłącznie poprzez przeglądarkę internetową, Siemens oferuje również moduł logiczny bez wyświetlacza i klawiszy, pod nazwą "LOGO! 8 Pure".