Porady
Co warto wiedzieć o szafach sieciowych 19 cali
Szafy sieciowe nazywane są również „stojakami” w sektorze elektroniki i elektrotechniki. Terminy „szafa serwerowa” i odnoszą się do podobnego systemu, ale wskazują na nieco inne zastosowanie. Szafy sieciowe są idealnym węzłem dla średnich i dużych sieci. Ułatwiają prawidłowe okablowanie...
Co to są szafy sieciowe i do czego się nadają?
Kryteria zakupu szaf sieciowych
Co to są szafy sieciowe i do czego się nadają?
Szafy sieciowe nazywane są również „stojakami” w sektorze elektroniki i elektrotechniki. Terminy „szafa serwerowa” i odnoszą się do podobnego systemu, ale wskazują na nieco inne zastosowanie. Szafy sieciowe są idealnym węzłem dla średnich i dużych sieci. Ułatwiają prawidłowe okablowanie, tworzą przegląd i umożliwiają w razie problemów szybką diagnostykę błędów oraz łatwą wymianę odłączonych elementów. Ponadto szafy chronią elementy przed kurzem i wstrząsami.
Szafy są dostępne w różnych rozmiarach i jednostkach wysokości (HE), z zamykanymi drzwiami i szybą szklaną i bez nich. Dane HE decydują o wysokości wewnątrz szafy. Im więcej U, tym więcej miejsca oferuje szafka na komponenty i zarządzanie kablami. Za pomocą akcesoriów, takich jak listwy zasilające, półki na urządzenia, osłony na przewody, prowadnice kabli i osłony przednie, można w pełni wykorzystać potencjał szafy.
Różnica między serwerem a szafą sieciową
Szafy serwerowe zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić optymalną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu powstające ciepło odpadowe jest efektywnie odprowadzane. Drzwi wyposażone są w otwory, które są wykorzystywane w tym celu. Szafy sieciowe mają natomiast gęstość i zamykane drzwi, które opcjonalnie wyposażone są w szklane okienko.
Konstrukcja szaf serwerowych jest zaprojektowana do dużych obciążeń. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy wiele aktywnych urządzeń jest zamontowanych w wysokiej gęstości upakowania. W przypadku szaf serwerowych nie należy przechowywać w miejscach dla wszystkich standardowych wersji serwera, w których minimalna głębokość wynosi 1000 mm. Szafy sieciowe mają średnią głębokość 800 mm. Oba warianty są zwykle wykonane ze stali.
Stojak sieciowy i rama rozdzielcza
Stojak sieciowy ma modułową, otwartą strukturę. Umożliwia elastyczne opcje montażu dla niemal każdego profilu. Aby zagwarantować duże naładowanie, stojak sieciowy jest wykonany ze stali. Stojak sieciowy jest zazwyczaj dostarczany w stanie niezamontowanym was, co zapewnia znaczną oszczędność kosztów. Otwarte aplikacje sieciowe i serwerowe są używane w środowisku, które wymaga częstego i szybkiego dostępu do wbudowanych komponentów. Ponadto otwarta konstrukcja stojaka sieciowego ogranicza zakres zastosowania do stref, w których możliwy jest dostęp do kurzu. Obejmują one na przykład laboratoria i centrum danych.
Szafa na PC
Wytrzymała obudowa komputera nadaje się szczególnie do miejsc z wysokimi poziomami zanieczyszczenia i wilgotności (np. w warsztacie) oraz do miejsc z kontrolą dostępu. Obramowane drzwi bezpieczeństwa z zamkiem zapobiegają nieupoważnionemu dostępowi. Dodatkowo obudowa szafy PC może sprostać większym obciążeniom mechanicznym niż tradycyjne obudowy komputera. Ważne kryteria wyboru szaf PC to stopień ochrony zgodny z certyfikatem IP, cyrkulacja powietrza i miejsce wewnątrz.
Kryteria zakupu szaf sieciowych
W sklepie internetowym Conrad znajdziesz dużą ofertę wysokiej jakości szaf sieciowych i serwerowych. Wybór może zostać ograniczony na podstawie poniższych wartości charakterystycznych.
1. Jakie rodzaje urządzeń są używane?
Urządzenia, które mają być zainstalowane, stanowią ważne kryterium zakupu. Serwer potrzebuje więcej miejsca niż inne urządzenia. W celu integracji serwera z 19-calową szafa serwerowa zaleca się przeprowadzenie łącznej głębokości co najmniej 1000 mm.
2. W jaki sposób szafa jest montowana i używana?
Ze względu na liczne zastosowania, należy wybierać między szafą stojącą a szafą narzędziową. Szafy stojące jako szafka sieciowa mają zazwyczaj głębokość 800 mm, a szafy serwerowe 1000 mm. Cokół zapewnia optymalne podparcie dla dużych ilości kabli w dolnej części szafy. W konwencjonalnych projektach przeważał standardowy rozmiar 42 U, co odpowiada około 2 metrom. Obudowy ścienne są przeznaczone do mniejszych instalacji i do zdecentralizowanego dystrybucji kabli sieciowych lub do uzupełnienia.
3. Jak duże jest zapotrzebowanie na miejsce?
Zapotrzebowanie na miejsce można obliczyć za pomocą określenia wszystkich komponentów. Czy są zainstalowane punkty dostępu WLAN? Ile urządzeń jest podłączonych? Czy wykorzystywana jest centralna pamięć danych dla mediów i połączona z siecią? Te i inne pytania pomagają w wyborze wymaganych jednostek wysokości.
Instalacja sieciowa wymaga wielu kabli, dlatego zalecane jest użycie panelu krosowego do prawidłowej i właściwej instalacji. Elementy powinny być wystarczająco oddalone od siebie - w ten sposób otrzymują wystarczająco dużo powietrza i są łatwiej dostępne.
4. Gdzie jest ustawiona szafa sieciowa?
Dla prawidłowego i optymalnego funkcjonowania szafy miejsce ustawienia jest bardzo ważne. Szafy sieciowe i serwerowe muszą być łatwo dostępne ze wszystkich stron. Dzięki temu możliwe jest centralne prowadzenie kabli. Temperatury otoczenia również odgrywają rolę w prawidłowym wyborze lokalizacji: Jeśli w jednym pomieszczeniu znajduje się kilka szaf, powinny być klimatyzowane, aby uniknąć przegrzania.
5. Jakie środki bezpieczeństwa są ważne?
Specjalne systemy monitorowania szaf kontrolują na przykład poziom wilgoci, dostarczają wskazówek na temat zagrożeń pożarowych i odmawiają dostępu osób trzecich. Systemy takie zazwyczaj mają opcję zdalnego sterowania za pomocą smartfonów, Internetu lub sieci firmowych.
Szafa EMV ma bardzo wysoką kompatybilność elektromagnetyczną. Uszczelnia komponenty przed sygnałami zakłócającymi i jednocześnie zapobiega przedostawaniu się na zewnątrz wypromieniowanych sygnałów zakłócających. Ten wariant jest szczególnie ważny w obszarach wymagających szczególnej uwagi pod względem informatycznym. W celu uniknięcia kondensacji szafa serwerowa powinna spełniać co najmniej stopień ochrony IP 54.
6. Drzwi szklane czy perforowane?
Szafy sieciowe z drzwiami perforowanymi są idealne do urządzeń emitujących dużo ciepła. Perforowana jednostka drzwiowa zapewnia odprowadzanie ciepła i wystarczającą cyrkulację powietrza w szafie Szklane drzwi nadają się do lepszego izolowania szumów.
7. Chłodzenie szafy
Do regulacji temperatury nadają się wentylatory wsuwane i wentylatory dachowe. W bardzo wysokich temperaturach można pomóc z klimatyzatorem szafy. Najbardziej efektywne chłodzenie za pomocą wymiennika ciepła powietrze i woda. Korzyść: Ciepło jest odprowadzane tam, gdzie jest wytwarzane. Dzięki temu w szafie powstaje równomiernie rozchodzący się przepływ powietrza.