Porady
Termostaty do automatycznej regulacji temperatury w pomieszczeniu, poprzez sterowanie pracą elementów grzewczych. Nowoczesne termostaty Eberle, Basetech, Salus Controls z mechanicznym programatorem, czytelnym wyświetlaczem z przyciskami oraz programowalne termostaty sterowane bezprzewodowo. Wybierz odpowiedni termostat pokojowy.
Termostaty pokojowe pozwalają na ustawienie komfortowej temperatury w każdym pomieszczeniu, nawet pod nieobecność domowników. Dowiedz się, jak działa regulatory wysokości temperatury, jakie modele urządzeń są dostępne i co trzeba wiedzieć o instalacji.
To specjalne regulatory, które ustawia się mechanicznie lub cyfrowo tak, aby temperatura w pomieszczeniu odpowiadała Twoim życzeniom. Klasyczny zakres nastaw dla pomieszczeń mieszkalnych i roboczych wynosi od 10 do 30 stopni Celsjusza. Dla specjalnych obszarów niektóre urządzenia oferują temperatury od -40 do 99 stopni Celsjusza.
Do czego potrzebne są termostaty pokojowe?
Podczas gdy termostat grzejnikowy wykrywa tylko temperaturę przy samym urządzeniu grzewczym, termostat pokojowy pozwala na określenie średniej temperatury. Dzięki temu zawsze wiesz, jak ciepło lub zimno jest w rzeczywistości pomieszczeniu.
Wiele urządzeń oferuje cykl przełączania poprzez programy dzienne lub tygodniowe, aby zaplanować ogrzewanie lub schładzanie z wyprzedzeniem..
Oprócz bezpośredniego ustawienia na regulatorze, nowoczesne termostaty pokojowe zapewniają praktyczną obsługę poprzez sieć WLAN. Dzięki temu stają się one częścią inteligentnego domu.
Dzięki połączeniu z chmurą można je obsługiwać za pomocą aplikacji nawet podczas urlopu.
Bezprzewodowe termostaty pokojowe mogą być również wykorzystane jako pomoc w projektowaniu Inteligentnego domu, a także w firmach.
Zastosowano w nich centralny portal sterujący, dzięki czemu np. termostaty w poszczególnych strefach roboczych mogą być indywidualnie kontrolowane.
Wszystkie nowoczesne regulatory temperatury pomieszczenia rejestrują dwie wartości: rzeczywistą i zadaną.
Wartość rzeczywista oznacza aktualną temperaturę w pomieszczeniu. Zadana jest ustawioną temperaturą docelową. Jeśli w pokoju jest zbyt chłodno, ogrzewanie jest włączane i wyłączane po osiągnięciu wartości maksymalnej.
Za pośrednictwem termostatów można również sterować klimatyzatorami i urządzeniami wentylacyjnymi. Urządzenia są zasilane prądem z sieci lub za pomocą baterii. Podłączone do sieci są mniej elastyczne pod względem umieszczenia, ale dostawa energii jest łatwiejsza. Podczas pracy z akumulatorem należy regularnie sprawdzać stan naładowania.
Rozróżnia się dwa techniczne tryby pracy. Pokojowe regulatory temperatury mogą działać elektromechanicznie lub elektronicznie.
Termostaty elektroniczne i elektromechaniczne w codziennym użytkowaniu różnią się znacznie, dlatego przed zakupem należy upewnić się, który lepiej się nam sprawdzi.
Termostaty pokojowe mechaniczne
Elektromechaniczne termostaty pokojowe to tańsze i prostsze rozwiązania. Pożądany zakres temperatur ustawiany jest za pomocą mechanicznego regulatora obrotowego. Jeśli temperatura w pomieszczeniu odbiega od zmiennej regulowanej, zawór regulacyjny zamyka lub otwiera obieg ogrzewania.
Opcje ustawień pozwalają jedynie na podstawowe funkcje, a mechanika pokrętła nastawczego wiąże się z pewną utratą dokładności.
Termostaty pokojowe elektromechaniczne
Elektroniczne termostaty pokojowe są dokładniejsze i programowalne. W przeciwieństwie do rozwiązań analogowych, cyfrowe modele wyposażone zostały również w funkcje zwiększające komfort użytkowania. Umożliwiają one regulację temperatury za pośrednictwem swojego wyświetlacza oraz oferują możliwości wykrywania otwartych okien.
Jaki termostat pokojowy do ogrzewania podłogowego?
Termostaty elektromechaniczne i elektroniczne mogą być stosowane zarówno do ogrzewania konwencjonalnego, jak i podłogowego. Producenci zazwyczaj podają ogrzewanie podłogowe jako możliwe zastosowanie bezpośrednio przy typie produktu lub mówią o uniwersalnych termostatach.
Czy w trakcie remontu zadajesz sobie pytanie: Jak mogę wymienić termostat pokojowy mojego ogrzewania gazowego? Czy przy budowie nowego domu chcesz automatycznie sterować systemem grzewczym za pomocą termostatów: do wyboru są trzy sposoby montażu. Najczęściej spotykany jest natynkowy termostat pokojowy. Dodatkowo istnieje typ instalacji podtynkowej lub możliwość wyboru konektora pośredniego.
Gdzie należy umieścić termostaty pokojowe?
Pytanie o to, gdzie najlepiej umieścić termostat pokojowy jest ważne, aby zapewniał on wiarygodne wartości podczas ogrzewania lub chłodzenia. W celu uzyskania realistycznego pomiaru temperatury w wybranym miejscu nie powinny panować ani przeciągi, ani silne nasłonecznienie. Będą one wpływać na wyniki pomiarów. Niekorzystne jest również ustawianie urządzenia za meblami lub większymi przedmiotami w magazynach i warsztatach. Powietrze w pomieszczeniu powinno mieć możliwość swobodnej cyrkulacji wokół czujnika pomiarowego.
Termostat pokojowy podtynkowy
Instalacja termostatów pokojowych wpuszczana w ścianę jest bardziej dyskretna. Jednak ponoeważ ingerencja w strukturę budynku jest częściowa, nakłady i koszty są wyższe.
Jeśli dom jest nowo wybudowany lub planowany jest remont, zalecane są podtynkowe termostaty pokojowe, ale ludzie często preferują montaż natynkowy.
Wtyczka adaptera
Trzeci typ instalacji wykorzystuje termostaty w formie wtyczek pośrednich.
Są one umieszczane według zasady "plug and play", jako ogniwo łączące urządzenie grzewcze lub chłodzące i gniazdko elektryczne.
Czujnik rejestruje temperaturę pomieszczenia i odpowiednio steruje grzejnikiem, wentylatorem i tym podobnymi.
Natynkowy termostat pokojowy
Termostaty natynkowe montowane są bezpośrednio na ścianie i oszczędzają wiele wysiłku przy instalacji. W przypadku montażu natynkowego urządzenia nie są jednak ukryte pod tynkiem i w efekcie wystają z płaskiej powierzchni. W niektórych przypadkach może to być estetycznie mniej atrakcyjne.
Montaż natynkowy to tańsza metoda instalacji i nadaje się, gdy chcemy z niewielkim nakładem pracy dodać termostaty w domu.