Porady
Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.
Interesujące fakty na temat transformatorów toroidalnych
Co to jest transformator toroidalny?
Jakie rodzaje i rodzaje konstrukcji istnieją?
Kryteria zakupu transformatorów toroidalnych - co jest ważne?
Nasze praktyczne transformatory toroidalne
FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące transformatorów z rdzeniem pierścieniowym
Interpretacja: W ten sposób kujesz odpowiedni transformator toroidalny
Co to jest transformator toroidalny?
Transformatory lub w skrócie transformatory są również znane jako transformatory. Transformatory jako elementy elektrotechniczne znajdują zastosowanie w celu przeformowania napięcia zmiennego na niższy lub wyższy poziom napięcia lub w celu wykonania galwanicznego oddzielenia wejścia i wyjścia.
Transformatory składają się z dwóch lub więcej cewek nawijanych na rdzeń żelazny lub ferrytowy. Liczba uzwojeń pierwotnych i wtórnych ustala stosunek napięcia wejściowego do wyjściowego. Na przykład, jeżeli transformator ma stosunek obrotów wynoszący 20:1, napięcie wejściowe wynosi 230 V na 11,5 V po stronie wyjściowej.
W przeciwieństwie do transformatorów o konwencjonalnej konstrukcji, w których rdzeń żelazny składa się z laminatu w kształcie litery U lub E, w transformatorze toroidalnym zastosowano rdzeń pierścieniowy. Rdzeń ten składa się z miękkich magnetycznych, ferrytycznych materiałów, które są doprowadzane do pożądanego kształtu przez proces spiekania lub prasowania, lub z pierścieniowych pasków blachy izolowanych od siebie. Dzięki zastosowaniu zamkniętego rdzenia, transformatory toroidalne można owinąć wyłącznie ze specjalnymi maszynami.
W porównaniu z transformatorami o tradycyjnej konstrukcji transformatory toroidalne mają wiele zalet: Ich gęstość mocy jest większa, dzięki czemu do takiej samej mocy wystarczy bardziej kompaktowy i lżejszy transformator toroidalny. Transformatory toroidalne powodują znacznie mniej rozproszonych pól magnetycznych, są mniej podatne na szumy i zużywają znacznie mniej prądów. Jednak podczas procesu włączania powodują one stosunkowo wysokie szczytowe natężenia prądu (prądy włączeniowe), ponieważ nie ma szczeliny powietrznej, jak transformatory z rdzeni u lub E.
Jakie rodzaje i rodzaje konstrukcji istnieją?
Transformatory toroidalne są dostępne w różnych wersjach, dostosowanych do różnych zastosowań. Poza różnymi przełożeniach uzwojeń dla wszystkich popularnych napięć, modele są wyposażone w przełożenie 1:1; służą jako transformatory separacyjne. Transformatory z o czynnikach od 2:1 lub 1:2, nadają się do zasilania napięciem przemiennym 115 V z sieci 230 V lub odwrotnie. Często występuje wiele uzwojeń, dzięki czemu po stronie wtórnej można wyjąć różne napięcia z transformatora i można obsługiwać transformator po obu stronach sieci o napięciu 115 i 230 V.
Do oświetlenia niskiego napięcia stosuje się transformatory ze współczynnikiem liczby uzwojeń 20:1 (przy napięciu sieci 230 V). Zapewniają 11,5 V po stronie wtórnej dla lamp halogenowych. Te transformatory toroidalne są również odlewane w białych plastikowych miseczkach dla łatwego i dyskretnego montażu na suficie. Zabezpieczenia przed temperaturą i przeciążeniem mogą być zintegrowane.
Przyłącza transformatorów pierścieniowych są zwykle wykonane jako wolne końcówki kabli, a specjalne typy mogą być wyposażone w stałe wtyki przyłączeniowe, zaciski śrubowe lub piny lutownicze. Jak konwencjonalne transformatory, transformatory toroidalne są dostępne w wersji całkowicie zalanej.
Kryteria zakupu transformatorów toroidalnych - co jest ważne?
Wysoki stopień sprawności elektrycznej oraz niewielkie straty w trybie jałowym mają korzystny wpływ na bieżące koszty eksploatacji. W tym przypadku, im bardziej wydajny jest transformator toroidalny, tym wyraźniej widać, że aspekty te są widoczne w praktyce. Bardzo wysokiej jakości i wydajne transformatory toroidalne mogą zapewnić wydajność nawet do 98%. Możliwie największa sprawność pozwala nie tylko zaoszczędzić energię, ale także zmniejszyć straty ciepła i zmniejszyć koszty chłodzenia.
Transformatory toroidalne, które są częściowo i szczególnie całkowicie obudowane, są szczególnie ciche, jeśli chodzi o denerwujące szumy przy pracy w sieciach 50 lub 60 herców. Masa zalewowa dodatkowo tłumi minimalne drgania uzwojeń cewki, dzięki czemu niepożądane drgania sieci nie są słyszalne.
Nasza praktyczna wskazówka dotycząca zastosowania transformatorów toroidalnych
W miarę możliwości należy używać transformatorów z rdzeniem pierścieniowym w zakresie od 50 do 100% ich mocy znamionowej. Ich sprawność jest wówczas najlepsza. Większe transformatory toroidalne mogą, dzięki stosunkowo wysokim prądom włączania, spowodować niepożądane uruchomienie wyłączników instalacyjnych. Takie problemy można rozwiązać poprzez ogranicznik obwodu lub alternatywnie za pomocą ogranicznika prądu włączeniowego (NTC).
FAQ – najczęściej zadawane pytania dotyczące transformatorów z rdzeniem pierścieniowym
Dlaczego transformator toroidalny do lamp halogenowych 12 V powinien być w miarę możliwości obciążony swoją mocą znamionową?
Napięcie obwodu otwartego transformatorów jest znacznie wyższe niż napięcie wyjściowe pod obciążeniem. Transformatory o niskim obciążonym napięciu wykazują odpowiednio wyższe napięcia wyjściowe, które w praktyce prowadzą do znacznie skróconych żywotności lamp na skutek przepięcia. Z tego samego powodu również uszkodzone źródła światła należy szybko wymienić.
Dlaczego napięcie wyjściowe transformatora toroidalnego jest bardziej stabilne pod obciążeniem?
Praktycznie niedostępna szczelina powietrzna prowadzi nie tylko do wyraźnego, mniejszego pola magnetycznego, ale także do niższej impedancji. Dlatego też obciążenie transformatora nie jest tak „na kolana”, jak podobne transformatory o tradycyjnej konstrukcji.
Interpretacja: W ten sposób kujesz odpowiedni transformator toroidalny
Zwróć uwagę na możliwie odpowiednie wymiary transformatora. Praca urządzenia blisko znamionowego zakresu mocy jest optymalna. Do mocowania służą jako akcesoria zestaw montażowy w formie pasujących podkładek mocujących i płyt izolacyjnych, za pomocą których można przymocować transformator za pomocą tylko jednej śruby. Transformatory częściowe i w pełni zalewane są często wyposażone w zalewany, metryczny gwint metalowy; można je łatwo przykręcić bez zestawu montażowego.
W wrażliwych środowiskach oferują całkowicie zalewane wersje, ponieważ unika się uciążliwej buczenia sieci. Jeśli ma zostać wymieniony uszkodzony transformator toroidalny, nowy transformator musi mieć identyczne wartości elektryczne. Należy zwrócić uwagę na mechaniczne wymiary oraz wystarczającą długość kabla przyłączeniowego.