Porady
Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.
Informacje o systemach satelitarnych
Co to jest system satelitarny?
Jakie są różne systemy satelitarne?
Gdzie można zamontować system satelitarny?
Jak poprawnie zbudować system satelitarny?
Jak poprawnie podłączyć system satelitarny?
Jak prawidłowo ustawić system satelitarny?
Najczęściej zadawane pytania dotyczące systemów satelitarnych
Co to jest system satelitarny?
Jak sama nazwa wskazuje, system satelitarny umożliwia odbiór cyfrowych sygnałów radiowych i telewizyjnych w jakości HD z satelity.
Satelity telewizyjne znajdują się ponad równikiem w przestrzeni kosmicznej, a ziemia wykopuje się z prędkością 11.070 km/h raz dziennie. Przy czym wysokość lotu ok. 35.800 km jest tak dobrana, aby siła odśrodkowa kołowego toru lotu i grawitacja ziemi wzajemnie się unosiły.
Ten tor lotu nazywany jest również geostacjonarną trasą lotu, ponieważ satelity z ziemi wydają się być mocno zakotwiczone na niebie.
Ponieważ nie tylko jeden satelita telewizyjny krąży wokół Ziemi, satelity te są ułożone jak perły na sznurku na orbicie geostacjonarnej.
Klasyczna antena satelitarna montowana na maszcie antenowym.
Satelity na orbitę geostacjonarną
Patrząc z ziemi, geostacjonarna kolej jest w pełni gęsto wyposażona w satelity. Jednak ze względu na dużą odległość od ziemi jest jeszcze dużo miejsca między poszczególnymi systemami satelitarnymi.
Aby odbierać sygnały z tych satelitów telewizyjnych, potrzebny jest system satelitarny. Te systemy satelitarne składają się z różnych komponentów:
LNB
Dwa krótkie trzpienie z drutu to właściwe anteny satelitarne.
Ponieważ satelity telewizyjne transmitują z częstotliwością od 10,7 do 12,75 GHz (10,7 do 12,75 miliarda oscylacji na sekundę), wymagane anteny odbiorcze mają tylko kilka milimetrów długości. Aby móc odbierać oba poziomy odbioru, jedna antena jest ustawiona poziomo, a druga pionowo.
Te małe szpilki są umieszczone w przetworniku o niskim poziomie szumów (LNB do konwertera blokowego o niskim poziomie szumów).
W tym konwerterze LNB sygnały stacji są wzmacniane i przekształcane w zakres częstotliwości od 950 do 2,150 MHz. Częstotliwości te można następnie bez problemu przesyłać za pomocą kabla koncentrycznego. Konwertery LNB mogą zrobić jeszcze więcej.
W naszym poradnikiem przygotowaliśmy dla państwa wszystkie informacje na temat LNB.
Reflektor lub antena satelitarna
Zadanie anteny satelitarnej stanowi odblaskowa i wiązanie.
Aby na krótkich kołkach antenowych w LNB mógł być dostępny wystarczająco silny sygnał, wykorzystywany jest reflektor.
Odbłyśnik zbiera sygnały nadajnika jak szkło powiększające i łączy je na wejściu (zasilaniu) LNB.
W tym sensie reflektor SAT często określany jest również jako antena satelitarna, was jednak technicznie nie jest całkiem poprawny.
Rzeczywiste anteny są ukryte w konwerterze LNB.
Termin anteny satelitarnej jest już dość trafny.
Odbiorniki satelitarne.
Odbiornik steruje konwerterem LNB i przełącza programy.
Po przekonwerczeniu sygnałów z LNB na „częstotliwość nadającą się do odbioru kablowego” można je przekazać do odbiornika SAT.
Odbiornik SAT może być podłączony do niezależnego urządzenia lub bezpośrednio do telewizora.
Do głównych zadań odbiornika satelitarnego należy dostawa i sterowanie konwerterem LNB / multi-switch, przełączanie programów oraz dostarczanie obrazu i dźwięku do telewizora.
Multiprzełącznik
Multiprzełącznik rozdziela sygnały SAT do odpowiednich urządzeń.
W przypadku systemów satelitarnych z wieloma uczestnikami pracuje się z multiprzełącznikami. Multiprzełącznik posiada cztery wejścia SAT, do których z reguły podłączony jest konwerter Quattro LNB. Dzięki temu w dolnym zakresie częstotliwości od 10,7 do 11,75 GHz (niskie pasmo) i w górnym zakresie częstotliwości od 11,8 do 12,75 GHz (wysokie pasmo) dostępne są poziomo i pionowo spolaryzowane stacje.
W zależności od tego, który program chce zobaczyć, odbiornik satelitarny dostarcza napięcie stałe na wysokości 14 V do nadajnika spolaryzowanego w pionie lub 18 V do poziomo spolaryzowanego nadajnika. Jeśli nadajniki mają zostać odebrane w górnym paśmie częstotliwości, odbiornik nakłada na napięcie stałe jeszcze sygnał sterujący 22 kHz.
Multiprzełącznik wykrywa napięcie lub sygnał sterujący, który jest doprowadzany do każdego wyjścia i łączy wyjście z odpowiednim wejściem.
Uwaga:
Tak zwane systemy satelitarne nie muszą samodzielnie szukać poszczególnych komponentów i zwracać uwagę na ich kompatybilność. Dużą zaletą jest to, że zawarte w zestawie komponenty idealnie do siebie pasują zarówno mechanicznie, jak i elektrycznie.
Jakie są różne systemy satelitarne?
Urządzenia satelitarne dostępne są w najróżniejszych wersjach i przy użyciu najróżniejszych funkcji. Chcielibyśmy dokładniej przyjrzeć się kilku istotnym kwestiom:
Rozmiar i kształt lusterka reflektora
Najbardziej oczywistą różnicą w systemach satelitarnych jest rozmiar i kształt reflektora. Mały kempingowy system satelitarny jest wyposażony w lusterko o wielkości zaledwie 35 cm. W związku z tym urządzenia te nie oferują prawie żadnego „rezerwowego poziomu pogody”, jeżeli sygnał odbioru został osłabiony przez wysoką wysokość opadów deszczu lub śniegu. W przypadku systemów z wieloma elementami stosuje się reflektory o średnicy 80 cm. Dzięki większej sile sygnału można użyć również dłuższych przewodów antenowych między LNB a odbiornikiem. Alternatywnie dostępne są również anteny płaskie, które np. jako krzesło balkonowe nie popadają i nie wymagają wiercenia otworów do montażu na uchwyt ścienny.
Liczba uczestników
Jak już wspomniano w multiprzełącznika, odbiorniki satelitarne LNB lub multiprzełącznika są sterowane. Z tego powodu nie można obsługiwać dwóch odbiorników na jednej linii antenowej bez wzajemnego wpływu. Każdy odbiornik satelitarny musi być podłączony bezpośrednio do LNB lub multiprzełącznika. W przypadku urządzeń z maksymalnie czterema uczestnikami, każdy odbiornik zostanie połączony z wyjściem LNB. Urządzenia satelitarne dla więcej niż czterech urządzeń posiadają zazwyczaj multiprzełącznik.
Wyposażenie
Wymagania dotyczące systemu satelitarnego są bardzo różne. Podczas gdy jeden użytkownik potrzebuje kompletnego zestawu z lustrem, LNB i odbiornikiem, inny chce nadal używać istniejącego odbiornika. Dlatego producenci oferują różne kombinacje zestawów.
Ponieważ często nie wiadomo, czy antena jest zamontowana na maszcie antenowym, czy na ścianie, specjalny uchwyt ścienny z reguły nie jest objęty dostawą. Należy go zakupić osobno, podobnie jak kabel antenowy.
Gdzie można zamontować system satelitarny?
Antenę satelitarną można zasadniczo zamontować wszędzie tam, gdzie istnieje swobodny widok na satelitę. Większość anten satelitarnych jest skierowana na system satelitarny ASTRA, a anteny te wymagają wolnego pola widzenia w kierunku południowym.
Urządzenie odebrano bez znaczenia, czy to na balkonie, w ogrodzie, czy na ścianie domu, czy na dachu. Jednakże różne miejsca montażu mają swoje zalety i wady:
Balkon lub ogród:
Łatwy dostęp w przypadku serwisowania lub gdy śnieg znajduje się w reflektorze.
Słaba ochrona przed niezamierzonym przestawieniem lub dostępem osób nieupoważnionych.
Ściana lub dach:
Wysoka ochrona przed niezamierzoną przestawieniem lub nieupoważnionym dostępem.
Słaba dostępność w przestrzeni serwisowej lub gdy śnieg znajduje się w reflektorze.
Końcowe miejsce montażu zależy ostatecznie od tego, gdzie jest wolny widok na satelitę i gdzie reflektor najmniej przeszkadza. Ponadto kable nie mogą być niepotrzebnie długie.
Jak poprawnie zbudować system satelitarny?
Aby ustalić, czy miejsce zabudowy jest odpowiednie, należy wiedzieć, które satelity chcesz odbierać.
Sprawdzić kierunek odbioru
Ustawienie poziome według długości miejsca montażu.
Dokładne położenie satelitów określa się pod kątem ich położenia na zachód od (w) lub na wschód (E) od punktu zerowego. Główny południk to półkolista linia biegnąca od północy do południowego bieguna przez londyńskie obserwatorium Greenwich.
Aby sprawdzić miejsce montażu anteny satelitarnej, należy wiedzieć, na jakiej pozycji znajduje się satelita oraz na jakiej pozycji (w odniesieniu do wartości zerowej) znajduje się miejsce montażu.
W odniesieniu do Niemiec możliwe są lokalizacje od ok. 6 E (w zachodnich Niemczech) do 15 E (we wschodnich Niemczech) na wschód od południka głównego.
Jeśli np.° w regionie Monachium (ok. 12 na wschód od zerowej wartości meridiana) antena satelitarna° ma odbierać system satelitarny ASTRA na 19,2 E, należy najpierw ustawić antenę na południe.
Jest to konieczne, ponieważ satelity znajdują się na orbicie geostacjonarnej nad równikiem. Dokładne ustawienie wynosi wtedy 7,2 <1 /> „w lewo” od południa (19,2 <2 /> E - 12 <3 /> E = 7,2 <4 /> E), gdy stoisz za lustrem.
Sprawdź kąt nachylenia
Im dalej na północ, tym bardziej stroma jest antena.
Jak musi stać antena satelitarna (Elevation), zależy ona również od lokalizacji anteny odbieranego satelity. Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej na południu znajduje się miejsce budowy, tym bardziej lustro musi być skierowane do góry.
W odniesieniu do systemu satelitarnego Astra na 19,2 E, wzniesienie w północnych Niemczech wynosi około 27 (patrz Rysunek A), aw południowych Niemczech około 35 (patrz Rysunek B).
Wiele uchwytów na antenach satelitarnych posiada skalę, w której elewacja może być wstępnie ustawiona przed montażem w miejscu montażu. Skale nie są bardzo dokładne, ale mogą być użyteczne jako duże.
Swobodny widok na satelitę
Nie wolno zacieniać urządzeń satelitarnych przeszkodami.
Często patrzymy na anteny satelitarne w nietypowych miejscach montażowych, np. pod parapety, pod balkonami lub za krzakami. Słusznie zadajemy sobie pytanie: czy nadal działa poprawnie, czy antena jest częściowo zasłonięta przez dach, balkon lub rośliny?
Podczas gdy boczny (poziomy) kierunek odbioru można stosunkowo łatwo sprawdzić za pomocą pomyślanego przedłużenia ramienia LNB, utrudniony jest kierunek odbioru pionowego.
W razie wątpliwości tabele mogą być dalej pomocne lub można użyć kątomierza satelitarnego
Elewacja | Różnica wysokości w cm z odległości 1 m. | Minimalna odległość w m od przeszkody o wysokości 10 m. |
---|---|---|
27 | 50,95 | 19,63 |
28 | 53,17 | 18,81 |
29 | 55,43 | 18,04 |
30 | 57,74 | 17,32 |
31 | 60,09 | 16,64 |
° 32 | 62,49 | 16,00 |
33 | 64,94 | 15,40 |
34 | 67,45 | 14,83 |
35 | 70,02 | 14,28 |
Praktyczna wskazówka: ostatecznie nie ma znaczenia, czy system satelitarny jest zamontowany na ścianie, balkonie, na dachu czy w ogrodzie. Przynajmniej wtedy, gdy antena ma „swobodny widok” względem satelity. Ale to, co odgrywa ważną rolę, to stabilność wspornika. Na maszcie antenowym lub chwiejnym uchwycie ściennym, najlepsza antena satelitarna na stałe nie będzie miała użytecznego obrazu. Ponieważ lustro reflektora nie stanowi nieznacznego obciążenia wiatrem, wspornik musi być prawidłowo stabilny i śruby muszą być mocno dokręcone.
Jak poprawnie podłączyć system satelitarny?
Żaden przewód gwintowy nie może mieć kontaktu z rdzeniem przewodu neutralnego.
Podłączenie systemu satelitarnego jest dość proste, ponieważ między poszczególnymi komponentami muszą zostać zamontowane kable koncentryczne.
Podczas montażu złączy F należy jednak zwrócić uwagę, aby karty gwintujące dla przewodu plecionego (przyłącze minus) nie miały kontaktu z przewodzeniem przewodu neutralnego (przyłącze plus).
W takim przypadku zadziałałby bezpiecznik w odbiorniku satelitarnym, ale LNB nie otrzymałoby napięcia zasilania i odbiór SAT nie działałby.
W przypadku korzystania z istniejącego okablowania należy pamiętać o ukrytych pod tynkiem rozdzielnicach, filtrze lub puszkach antenowych. Posiadają one częściowo kondensatory, które przerwą zasilanie prądem stałym konwertera LNB.
Jeśli do anteny satelitarnej podłączony jest tylko jeden odbiornik, to wszystko jest dość proste: Antena, pojedynczy konwerter LNB, odbiornik (odbiornik) i koncentryczne złącze do telewizora (TV) - i system odbioru HDTV jest gotowy. Największym wyzwaniem w tym przypadku powinny być otwory do kładzenia kabli.
Jeśli mają zostać podłączone dwa urządzenia, używane jest urządzenie z funkcją Twin LNB.
Dzięki konwerterze Quad LNB można podłączyć do konwertera maksymalnie czterech odbiorców bezpośrednio do konwertera LNB.
Zastosowanie konwertera Quattro LNB i multiprzełącznika jest przydatne dla jeszcze większej liczby uczestników.
W przypadku uczestnika instalacja jest bardzo prosta.
Jak prawidłowo ustawić system satelitarny?
Oczywiście można ustawić antenę satelitarną w zależności od obrazu telewizyjnego. W tym celu włącza się odbiornik na zaprogramowane miejsce programowe. Następnie przekręca się już gotową do pracy antenę w prawo i lewo lub w górę i w dół, aż pojawi się obraz na ekranie nadajnika telewizyjnego. Uchwyt jest mocowany w tej pozycji, aby reflektor był stabilny, ale można go jeszcze przekręcić.
Następnie obraca się antenę z boku w lewo i w prawo, aż obraz ponownie zniknie. W tych dwóch miejscach zaznaczone jest mocowanie. Następnie antena jest ustawiona w taki sposób, aby była dokładnie ustawiona między oboma oznaczeniami.
W przypadku elewacji, tzn. nachylenia anten w górę i w dół, można zastosować ten sam schemat.
Dokładniej rzecz ujmując, urządzenie SAT Finder dokładnie wskazuje siłę sygnału odebranego. Proste urządzenie SAT Finder jest przełączane w przewód antenowy między LNB a odbiornikiem i wskazuje maksymalną wartość sygnału.
Wysokiej jakości urządzenie SAT Finder posiada wbudowany akumulator i może być podłączone do LNB również bez odbiornika. Poza tym wskazują siłę i jakość sygnału oraz ilość odbieranych w danym momencie satelitów. Ponieważ urządzenia te są znacznie droższe, są one szczególnie odpowiednie dla osób, które z nich korzystają codziennie.
Wysokiej jakości SAT Finder wskazuje siłę sygnału i satelitę.
Podczas ustawiania, nie ma znaczenia, czy antena jest montowana po zdjęciu telewizora, czy za pomocą miernika: W celu regulacji należy zawsze chwytać antenę tylko za uchwyt. Jeśli przytrzymasz antenę na lustrze, aby ją obrócić, przekręcisz powierzchnię odbijającą i zostanie ona nieprawidłowo ustawiona.
Najczęściej zadawane pytania dotyczące systemów satelitarnych
Jak duży powinien być talerz satelitarny?
Aby odpowiedzieć konkretnie na to pytanie, należy w Internecie zobaczyć strefy oświetlenia odpowiednich satelitów. Przedstawiono tam, jak duży powinien być talerz satelitarny w danym obszarze. Jeśli jednak do systemu ma zostać podłączony kilku użytkowników poprzez rozdzielacz satelitarny lub multiprzełącznik, lepszym rozwiązaniem jest wybranie więcej niż jednego numeru anteny satelitarnej. Zwłaszcza wtedy, gdy podłączone są długie kable satelitarne.
Co oznacza DVB-S2?
DVB-S to telewizja cyfrowa (Digital Video Broadcasting-Satellite), która oznacza cyfrową telewizję satelitarną. Przy czym standard DVB-S2 jest następcą DVB-s. Po wyłączeniu analogowych programów TV od dnia 30 kwietnia 2012 r. stosowane są tylko cyfrowe urządzenia SAT.
Co oznacza HD lub HDTV?
Programy HD są emitowane w wysokiej rozdzielczości. Oznacza to, że większa liczba pikseli sprawia, że obrazy są bardziej kontrastujące i jaśniejsze. Pierwszy format telewizyjny o rozdzielczości 4:3 został przeniesiony o rozdzielczości 768 x 576 punktów. Obecnie pod HD „720 p” rozróżnia się dwa warianty HDTV z 1280 x 720 pikseli i Full HD „1080 i” lub „1080 p” z 1920 x 1080 pikseli. Litera „p” oznacza progresywny obraz, w którym wszystkie wiersze są wyświetlane jednocześnie. Litera „i” oznacza „z przeplotem”, w którym najpierw wszystkie nieparzyste linie (1, 3, 5, 7,) są wyświetlane w polu, a następnie wszystkie parzyste linie (2, 4, 6, 8,). Przy rozdzielczości 4K obraz jest dzielony na cztery części, a każda ćwiartka jest wskazywana z rozdzielczością 1920 x 1080 pikseli.
Co wyróżnia Camping system satelitarny?
Kampingowe urządzenia satelitarne są przeznaczone do użytku mobilnego. Wskutek tego misy satelitarne przenośnych urządzeń satelitarnych są raczej małe i wyposażone w wysokiej jakości cyfrowe Single LNB. Kempingowy system satelitarny może być łatwo transportowany i jeszcze łatwiej zamontowany. Odbiornik ma zwykle napięcie robocze 12 V, co umożliwia podłączenie go do zapalniczki samochodowej. Zazwyczaj w zestawie znajduje się również odpowiedni kabel satelitarny z zamontowaną wtyczką F.