Dla wielu osób smartfon jest codziennym towarzyszem. Nie oznacza to jednak, że nikt nie korzysta już z radia. Swobodne rozmowy prowadzone za pomocą krótkofalówek wnoszą do życia dzieci i dorosłych nutkę przygody, są wykorzystywane na biwakach, a także mają znaczenie w kontekście zawodowym, na przykład dla służb bezpieczeństwa publicznego.
Często używane są radiotelefony, które wykorzystują radio PMR. Co to oznacza i jak działa radio PMR? Jakie są inne rodzaje i na co należy zwrócić uwagę przy zakupie? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Skrót PMR oznacza Private Mobile Radio i umożliwia prowadzenie rozmów drogą radiową. Urządzenia PMR skierowane są głównie do użytkowników prywatnych.
Zakres PMR obejmuje częstotliwości od 446,0 do 446,2 MHz.
Radio PMR oferuje zasadniczo osiem kanałów. Od 2016 roku dostępne są kolejne kanały, dzięki czemu na wielu urządzeniach znajdziemy aż 16 kanałów w określonym zakresie częstotliwości.
Praktyczna wskazówka: Jakie radia są dozwolone?
Oprócz PMR w zakresie radia analogowego dominuje CB radio (Citizens Band) z 40 do 80 kanałami. W Niemczech, Austrii i Holandii powszechne są również radia SRD (Short Range Devices).
Tak, jeśli pracujesz z PMR.
Ale uwaga: nie wolno mylić PMR z dPMR. Jest to radio cyfrowe i dalszy rozwój radia PMR.
Podczas gdy PMR jest czysto analogowy, dPMR oznacza Digital Private Mobile Radio z 16 kanałami cyfrowymi. W związku z tym w użyciu są radia cyfrowe, których używanie również wymaga licencji i jest płatne.
Z kolei PMR może być używany przez wszystkie osoby prywatne bezpłatnie i bez licencji.
Warto wiedzieć: Jakiego sprzętu radiowego używa policja?
W wielu krajach europejskich używa się wyłącznie kanałów cyfrowych. Coraz częściej wykorzystuje się w nich urządzenia obsługujące radio TETRA (Trans European Trunked Radio/Terrestrial Trunked Radio). TETRA podlega licencjonowaniu i kosztom oraz oferuje szyfrowanie komunikacji. Straż pożarna, służby kontroli katastrof i ratownictwa również używają TETRA.
Urządzenia te działają w oparciu o fale elektromagnetyczne. Pochodzą one z pola elektromagnetycznego i rozchodzą się z prędkością światła. Mają różne zakresy częstotliwości i są odpowiednio podzielone.
Fale radiowe poruszają się w zakresie od 10 kiloherców do 300 gigaherców. Zakres ten jest dalej podzielony i kanałom przypisane są stałe pozycje. Dlatego kanały PMR poruszają się zawsze w zakresie od 446,0 do 446,2 megaherców. Zakres ten nazywany jest również zakresem częstotliwości UHF (Ultra High Frequency).
Aby nadawać sygnały na tych falach, radia mają wewnętrzną jednostkę nadawczą i odbiorczą. Ponieważ jednostka nadawcza i jednostka odbiorcza są niezbędne w jednym urządzeniu, instalowane są transceivery. Tylko dzięki nim możliwa jest komunikacja dwukierunkowa (przesyłanie danych w obu kierunkach).
Automatyczny squelch odfiltrowuje zakłócające szumy tła najlepiej jak to możliwe..
Urządzenia te mogą być używane jako radiotelefony stacjonarne lub ręczne.
Wersje ze stacją bazową są instalowane w samochodach lub również ustawiane w pomieszczeniach (z takiego rozwiązania korzystają na przykład służby ochrony). Urządzenia te wyposażone są najczęściej w radiotelefon ręczny, który łączy się ze stacją za pomocą kabla.
Istnieją jednak również bezprzewodowe radia ręczne, które mogą być używane w bezpośrednim sąsiedztwie stacji bazowej.
Alternatywą są czyste walkie talkie. Jeśli używasz takiego ręcznego radia PMR bez bazy, jesteś znacznie bardziej mobilny. Walkie talkies są więc zawsze pierwszym wyborem na wycieczkach. Zasilane są one jednak z baterii lub akumulatorów.
Praktyczna wskazówka: Które radia PMR są kompatybilne?
To pytanie jest ogromnie ważne przed zakupem. Dobra, bo prosta odpowiedź: Wszystkie radia sprzedawane dla PMR są ze sobą kompatybilne. Tak długo, jak wybrany przez Ciebie model wykorzystuje standard radiowy PMR, można nawiązać rozmowę z innymi radiami, które wykorzystują PMR.
Ręczne radiotelefony PMR mają ograniczony zasięg - można się spodziewać maksymalnie dwunastu kilometrów. Moc nadawania jest jednak różna w zależności od urządzenia i w przypadku niedrogich radiotelefonów ręcznych może się kończyć na zaledwie trzech kilometrach.
Aby ułatwić oszacowanie zasięgu, producenci podają go w kategoriach zasięgu w wolnym polu. Kilometry odnoszą się więc do połączenia radiowego bez przeszkód.
Jeśli jednak radiotelefon jest używany w mieście, to okoliczne domy mogą w niektórych przypadkach ograniczyć zasięg do 1000 metrów.
Praktyczna wskazówka: Jak znaleźć właściwą częstotliwość?
Jeśli kupisz radio do PMR, to zasięg i tak jest ograniczony i z góry ustalony. Wybierasz częstotliwość za pomocą przycisków. Ustawiony zakres pojawia się na wyświetlaczu LCD. Druga osoba musi ustawić tę samą częstotliwość w swoim radiu, dlatego należy to wcześniej uzgodnić.
Połączenie ręcznego radia i bazy jest rzadziej używane. Zdecydowanie częstszym wyborem są czyste walkie talkies. Inspirują one radiooperatorów amatorów, a także służą jako zabawki dla dzieci.
Krótkofalówki są używane podczas wędrówek, aby wszyscy w zasięgu mogli zostać ostrzeżeni o niebezpieczeństwie przez uzgodniony kanał.
Poprzez połączenie w sieć kilku uczestników, walkie talkie są również idealne do innych aktywności na świeżym powietrzu i mogą być używane na przykład na festiwalach lub podczas imprez plenerowych. Dzięki połączeniu z zestawem słuchawkowym nie wszyscy w najbliższym otoczeniu mogą Cię usłyszeć.
Dobrze wiedzieć:
Kanały są otwarte dla wszystkich w zakresie PMR, dlatego każdy może również podsłuchiwać rozmowy odbywające się w tym samym czasie, gdy dostroi się do tych samych częstotliwości PMR. Czasem może to przeszkadzać w prywatnych rozmowach, a czasem nawet uratować życie w nagłych wypadkach.
Przed zakupem walkie talkie zwróć uwagę nie tylko na zasięg, ale także na następujące cechy i parametry:
-
Baterie i akumulatorki:
Niedrogie urządzenia wykorzystują baterie, które trzeba regularnie wymieniać. Inne krótkofalówki oferują akumulatory, które są gotowe do ponownego użycia dzięki ładowarce. Czas pracy powinien wynosić co najmniej kilkanaście do 24 godzin. Na dłuższe wyjazdy warto zabrać ze sobą baterie lub akumulatorki, aby móc je wymieniać.
-
Zestaw słuchawkowy:
Zestawy słuchawkowe są praktycznym rozwiązaniem nie tylko dla pracowników ochrony i mogą się przydać również użytkownikom prywatnym. Bardzo popularne są zestawy słuchawkowe bezprzewodowe, które łączą się przez Bluetooth.
.
-
Funkcja VOX:
Umożliwia korzystanie z urządzenia bez słuchawki. Wprowadzasz radio w tryb nadawania samym głosem. Jest to idealne rozwiązanie do komunikacji w sytuacjach awaryjnych. Bez funkcji VOX przycisk PTT (push-to-talk) musi być zawsze wciśnięty, aby przełączać się między odbiorem a nadawaniem.
-
Latarka LED:
Wiele urządzeń posiada obecnie reflektor LED umożliwiający orientację w ciemności. Jest to idealne rozwiązanie do użytku na zewnątrz.
-
Funkcja Scan:
Wyszukuje aktywność radiową na kanałach.