Cyfrowe wskaźniki panelowe są stosowane wszędzie tam, gdzie jest wymagane regularne monitorowanie mierzonych wartości. To cała grupa urządzeń: od prostych amperomierzy, aż po programowalne analizatory jakości napięcia. Z naszego poradnika dowiesz się, jakie funkcje mają cyfrowe wskaźniki panelowe i gdzie można je wykorzystać.
Cyfrowe wskaźniki panelowe to popularne narzędzia wykorzystywane w technice pomiarowej. Mogą one wyświetlać różne mierzone wartości. Można je łatwo zainstalować w szafach sterowniczych, panelach kontrolnych lub w obudowie maszyn.
Wyświetlacz cyfrowy natychmiast podaje ustalone wartości. Dzięki temu wskaźniki panelowe nadają się np. do monitorowania napięcia lub temperatury w czasie rzeczywistym.
Poszczególne modele różnią się przede wszystkim możliwościami wyświetlaczy. Najprostsze instrumenty pomiarowe posiadają 7-segmentowy monitor LED, natomiast modele profesjonalne posiadają wyświetlacz OLED lub nawet wysokiej rozdzielczości typ graficzny ze zintegrowanym ekranem dotykowym.
Popularne interfejsy dla mierników panelowych to Ethernet, USB, radio, RS232 i RS485. Zapewnia to kompatybilność z różnymi systemami magistral przemysłowych.
W sprzedaży można znaleźć odpowiedni wskaźnik panelowy z wyświetlaczem cyfrowym dla prawie każdego obszaru zastosowań. Najprostsze modele pokazują prąd lub napięcie na wyświetlaczu LC, przy czym, w zależności od wymagań, dostępne są wersje z różną wysokością cyfr. Większość urządzeń mierniczych jest dostępna zarówno dla prądu stałego (DC) jak i zmiennego (AC) w różnych zakresach pomiarowych.
Można znaleźć również urządzenia testowe do bardziej skomplikowanych pomiarów, takich jak częstotliwość, prędkość czy moc. Niektóre uniwersalne wskaźniki są też w stanie wykonywać różne badania wartości w tym samym czasie. Na przykład amperomierz i woltomierz często są łączone w jednym urządzeniu.
Wśród narzędzi pomiarowych prym wiodą programowalne analizatory jakości zasilania do zarządzania energią, które posiadają wiele wejść. Oprócz urządzeń do określania elektrycznych wartości pomiarowych, na rynku dostępne są wskaźniki testowe, które np. mierzą temperaturę, zliczają godziny pracy maszyny lub wyświetlają poziom naładowania akumulatora.
W miernikach panelowych instalowane są różnego rodzaju wyświetlacze. Powszechnie stosowane są monitory LCD lub LED.
Różnica między tymi dwoma wariantami leży w oświetleniu: w przypadku LCD ekran jest podświetlany przez świetlówki, natomiast w przypadku wyświetlacza LED za podświetlenie tła odpowiadają pojedyncze diody. Wersja monitora LED wymaga mniejszej ilości energii, a także oferuje wyższy kontrast. Obszary wyświetlacza, które nie są potrzebne, są dezaktywowane, a więc po prostu pozostają czarne.
Wysokość cyfr może być różna w zależności od modelu i indywidualnych wymagań. Taki panel może być prostym wyświetlaczem 7-segmentowy lub ekranem o wysokiej rozdzielczości z dodatkową obsługą grafiki. Niektóre urządzenia mają już wbudowane panele OLED. W przypadku takiego monitora nie jest wymagane żadne podświetlenie, ponieważ poszczególne piksele świecą niezależnie od siebie. Taki wyświetlacz jest bardzo energooszczędny i ma wysokie wartości kontrastu.
Po ustaleniu, jakie pomiary ma przeprowadzać urządzenie, można dokonać jego wyboru. To, czy wystarczy prosty model z ekranem analogowym, czy też potrzebny jest monitor graficzny o wysokiej rozdzielczości, zależy od indywidualnych wymagań. Wyświetlacz cyfrowy jest łatwiejszy do odczytania. Dodatkowo dostępne są odpowiednie przyrządy pomiarowe z różnymi wysokościami cyfr. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy ekran testera nie znajduje się w bezpośrednim polu widzenia – większe liczby zapewniają optymalną czytelność.
Przy zakupie należy upewnić się, że zakres pomiarowy jest wystarczająco duży, i że jest odpowiednia ilość wejść. W niektórych przypadkach wystarczy użycie uniwersalnego przyrządu pomiarowego. Takie urządzenie może np. łączyć w jednym narzędziu funkcje woltomierza i amperomierza.
Wskaźniki panelowe dostępne są w obudowach o różnych rozmiarach. Dlatego przed dokonaniem zakupu należy zastanowić się nad optymalną szerokością zabudowy, a także jej głębokością. Specjalnie dla szaf sterowniczych rynek oferuje urządzenia na szynę DIN.
W środowisku przemysłowym może być konieczne, aby technologia pomiarowa współpracowała ze specjalnymi systemami magistralnymi, dlatego należy wcześniej upewnić się, że jest ona kompatybilna. Urządzenia złożone mogą być również indywidualnie programowane przez użytkownika. Zwykle wymaga to dodatkowego oprogramowania, które jest instalowane na komputerze. Oprogramowanie musi płynnie współpracować z systemem operacyjnym, aby wykorzystać pełną funkcjonalność narzędzia pomiarowego.
Nasza rada: inteligentnie układaj przewody sygnałowe w szafie sterowniczej!
Podczas instalacji miernika panelowego należy dokładnie zaplanować trasy przewodów sygnałowych. Zaleca się zachowanie jak największej odległości od styczników, przekaźników i transformatorów w celu zminimalizowania zakłóceń podczas transmisji sygnału.
Wskaźnik panelowy pokazuje na wyświetlaczu tylko literę E. Co to oznacza?
W tym przypadku litera E oznacza Error i wskazuje, że w urządzeniu wystąpił błąd. W zależności od modelu, mogą być wyświetlane dodatkowe litery lub liczby wskazujące na przyczynę usterki. Przegląd kodów, które mogą być wyświetlane na ekranie, można zwykle znaleźć w instrukcji obsługi urządzenia.
Co to jest analizator jakości zasilania?
Za pomocą takiego urządzenia pomiarowego, można rejestrować wszystkie ważne zmienne w sieciach elektrycznych. Spektrum sięga od prostych pomiarów prądu i napięcia, aż po zużycie energii. Wiele analizatorów jakości napięcia jest również w stanie wyświetlić składowe harmoniczne w prądzie i napięciu, aby wyciągnąć wnioski na temat jakości zasilania.