Porady
Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.
Wiedza na temat zacisków krokodylkowych
Co to są są krokodylki?
Korzystanie z zacisków krokodylkowych
Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie?
Wnioski: Wszechstronność
Co to są są krokodylki?
Klipsy aligatora są podobne do wydłużonego pyszczka tytułowego gada. Zacisk składa się z dwóch najczęściej ząbanych części, które się stoją przed sobą i dociskają jak szczek do przewodu. Obie części są ułożyskowane ruchomo. Sprężyna zapewnia niezbędne napięcie, aby zapewnić pewny chwyt. Podobnie jak końcówki pomiarowe z zaciskami szczękowymi są zaciski krokodylkowe.
Można je podłączyć do przewodów pomiarowych i służą do bezpiecznego łączenia. W ten sposób zapewniony jest stabilny chwyt między zaciskiem a jednostką kontrolującą. Badane miejsca mogą obejmować druty lub połączenia komponentów w rezystorach, kondensatorach i innych częściach elektrycznych. Zaciski krokodylkowe są używane nie tylko do pomiaru wielkości elektrycznych, takich jak napięcie, natężenie prądu lub rezystancja, ale także do przenoszenia prądów.
Zazwyczaj stosowane są większe zaciski, które są przystosowane również do znacznie wyższych prądów. Podczas kontroli stosowane są raczej mniejsze zaciski szczękowe. Różnica między testowanym i przekazanym zaciskiem krokodylkowym nie jest jednak dokładnie zdefiniowana, teoretycznie zarówno większe, jak i mniejsze zaciski mogą spełniać obie funkcje.
Połączenie można szybko poluzować bez pozostałości. Zaciski szczękowe przeznaczone są tylko do krótkotrwałego połączenia. W celu trwałego kontaktu należy przylutować elementy, jednak połączenie lutowane nie może być usunięte bez pozostawiania śladów.
Korzystanie z zacisków krokodylkowych
W instalacjach elektrycznych, w których mierzone jest napięcie, należy stosować izolowane zaciski. Sprawdzany i chroniący przed błędami pomiaru, które powstają z nieizolowanych zacisków w przypadku kontaktu z otaczającymi częściami lub połączeniami. Mierzone napięcie nie powinno przekraczać klasy niskiego napięcia. Wartości graniczne to 50 V napięcia przemiennego i 120 V napięcia stałego. W przypadku pomiarów pod napięciem, które przekraczają niskie napięcie, należy zastosować wykwalifikowanego elektryka. W przypadku nieostrożności istnieje niebezpieczeństwo zagrożenia życia.
Terminale nieizolowane mogą być używane do pomiarów beznapięciowych, takich jak testy ciągłości lub pomiar rezystancji. Ponadto są one używane do pomiarów lub transmisji, w których prąd jest włączany dopiero po podłączeniu przewodów. Należy zwrócić uwagę na wystarczający odstęp bezpieczeństwa i ochronę przed dotykiem. Znany przykład zastosowania nieizolowanych zacisków krokodylkowych to zaciski przewodów rozruchowych.
Zaciski krokodylkowe łączą druty, przyłącza do elementów konstrukcyjnych lub metalowa obudowa z miernikami lub innymi punktami kontaktowymi. Nie nadają się one jednak do pomiarów w mikroelektronice, ponieważ nie można przymocować małych lutowanych spoin na płytkach drukowanych. Dużą zaletą zacisków krokodylkowych jest szybkie połączenie, które można również szybko usunąć.
Z drugiej strony końcówki kontrolne również zapewniają szybkie połączenie, jednak w pewnych okolicznościach narzędzie testowe musi być trzymane ręką podczas całego pomiaru HER. W przypadku połączeń śrubowych wymagane jest również odpowiednie narzędzie. Połączenie jest trudne do uwolnienia jedną ręką.
Podczas pracy z zaciskami szczękowymi należy uważać, aby nie dostać się do obszaru chwytania rękami. Może to prowadzić do zmiażdżenia lub, w przypadku zacisków ze szczególnie silnymi sprężynami, spowodować obrażenia skóry.
Co należy uwzględnić przy zakupie?
W przypadku zacisków krokodylkowych bez zainstalowanego przewodu pomiarowego istnieje wiele możliwości ich podłączenia do przewodu. Na przykład dostępne są zaciski z przykręcanym złączem, w których można łatwo wymienić przewód. Podczas lutowania zastaje późniejsza lub częstsza zmiana uciążliwa. Zaciski krokodylkowe, które już są wyposażone w kabel, nie mogą być później dopasowane. Jednak w przypadku tych wstępnie konfekcjonowanych kabli nie musisz się martwić o rodzaj przyłącza.
Maksymalny zakres zacisku jest podany najczęściej w milimetrach i opisuje maksymalny odstęp pomiędzy otworem. Powinno to zawsze być większe niż wymiary mierzonych części łączących, aby zapewnić bezpieczne połączenie bez zsuwania się zacisku . Na przykład w przypadku przewodu o średnicy dwóch milimetrów zakres zacisku od czterech milimetrów jest wystarczający do bezpiecznego trzymania.
Podany prąd znamionowy opisuje prąd, dla którego został zaprojektowany zacisk szczękowy. Ta informacja jest szczególnie w przypadku wysokich prądów z jednocyfrowego zakresu amperów kluczowego dla bezpieczeństwa pracy. Jeśli podczas użytkowania przez dłuższy czas będą przepływać wyższe prądy, izolacja zacisku może zostać zniszczona przez wysokie nagrzewanie się części metalowych. W ten sposób odsłonięte są obszary przewodzące – źródło zagrożenia dla użytkowników.
Zestaw zacisków krokodylkowych obejmuje wiele zastosowań, które są przeznaczone do zacisków krokodylkowych. Jeśli sięgniesz po zestaw, nie musisz otrzymywać specjalnego klipsa krokodylkowego dla każdego indywidualnego przypadku.
Wnioski: Wszechstronność
Zaciski krokodylkowe to wszechstronne narzędzia do łączenia przewodów i złączy komponentów do pomiarów. Mogą być również używane do przenoszenia prądów. Zwróć uwagę na odpowiednią ochronę, ponieważ punkty kontaktowe są otwarte i pływają do nich prądy, które mogą dla Ciebie stanowić zagrożenie.
Użyj zacisków krokodylkowych do pomiarów, przy których znajdują się pod napięciem, aby uzyskać dostęp do izolowanych zacisków. W ten sposób wykluczasz błędy pomiaru i ustanawiasz ochronę przed przypadkowym kontaktem. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na zakres zacisku i prąd znamionowy, aby zacisk krokodylkowy odpowiedni do danego zastosowania.