Porady
Uwaga! Poniższy opis został przetłumaczony automatycznie.
Interesujące fakty na temat lamp jarzeniowych
Co to są lampy żarowe i jak działają?
Obszary zastosowania żarówek
Rodzaje żarówek
Nasze porady praktyczne
Przydatne informacje o żywotności
Co to są lampy żarowe i jak działają?
Rysunek.: Lampa żarowa ze szklaną żarówką i elektrodami płytkowymi do wyświetlania sygnału
Lampa jarzeniowa to element elektryczny, który emituje słabe światło po podaniu napięcia elektrycznego, które emituje go. Z fizycznego punktu widzenia pojawienie się światła jarzeniowe opiera się na zasadzie rozładowania gazu.
Dazu wird ein Lampenkolben, in d
Efekt ten jest przykładowo stosowany w przypadku ochrony przepięciowej. Aby utrzymać "lawinę" - a tym samym siłę prądu - w ryzach, zwykle stosuje się lampy żarowe do celów sygnalizacyjnych z określonymi rezystorami szeregowymi w celu ograniczenia prądu. Wystają do niego dwie elektrody wypełnione gazem obojętnym. Gaz ma niewielkie nadciśnienie, a końce elektrod wewnątrz lampy są bardzo odległością od siebie. Jeśli napięcie zostanie przyłożone do elektrod, wskutek tego pola elektryczne wokół elektrod rozwija się tak zwana jonizacja w gazie obojętnym. Uciekające elektrony zderzają się z cząsteczkami gazu szlachetnego, który jonizuje je i stymuluje do jarzenia się. Po tym, jak ten proces zostanie uruchomiony, zostaną zainicjowane kolejne cząstki i będą one jonizowane, co was doprowadzi do efektu lawiny. W świecących chmurkach znajduje się coraz więcej przewodzących cząstek. Dzięki temu wzrasta bardzo szybko prąd płynny.
Zapowiadany efekt świecenia dostępny jest zawsze tylko na elektrodzie negatywnej. W przypadku napięcia zmiennego obie elektrody jarzeniowe świecą się na przemian. Ludzkie oko nie jest w stanie odróżnić 50 zmian herców, więc detektor faz na obu elektrodach lampy żarowej wydaje się świecić.
Kolor wyładowań jarzeniowych zależy od zastosowanego gazu szlachetnego. Podczas korzystania z neonu powstaje czerwonawo-pomarańczowy blask. Napięcie zapłonu lampy jarzeniową zależy od używanego gazu, odległości elektrod i ciśnienia wewnętrznego w lampie.
Powszechnie dostępny zakres wynosi od 50 do 150 V napięcia zapłonu i od napięcia zapłonu 40 do 90 V. W porównaniu z żarówką lampa żarowa jest znacznie lepsza pod względem skuteczności świetlnej, obliczanej na podstawie zastosowanej energii.
Ponadto w języku angielskim nazwa „Neon Lamp” jest używana w przypadku żarówek jarzeniowych, nawet jeśli nie używa się neonowych lamp.
Obszary zastosowania żarówek
Żarówki neonowe są używane w wielu urządzeniach elektrycznych jako lampy sygnalizacyjne, gdy właściwe urządzenie nie wymaga mniejszego, wewnętrznego napięcia roboczego, ale działa bezpośrednio z napięciem sieciowym. Bezpośrednie podłączenie żarówki neonowej z rezystorem wstępnym zapewnia niskie napięcie dla diod sygnalizacyjnych LED przez zasilacz. Do tych urządzeń 230 V, zasilanych bezpośrednio, zaliczają się między innymi żelazko lub tradycyjne ekspresy do kawy z filtrem. Również w podświetlanych przełącznikach gniazd, listew zasilających i rozdzielaczy dostępne są żarówki neonowe do sygnalizacji stanu włączania i wyłączanie.
Ponadto żarówki neonowe są używane w kilku programach przełączników niektórych producentów, takich jak GIRA i inne, co wskazuje stany przełączania. Dzięki żarówce możliwe jest również znalezienie przełącznika i gniazda w ciemności, na przykład w przypadku przycisków w oświetleniu domu lub w zaciemnionych laboratoriach. Znane zastosowanie to nie tylko tester fazy, ale również w modelarstwie szeroko rozpowszechnione stosowanie diod.
Nie należy zapominać o dwóch innych obszarach zastosowania: Funkcji żarówki jako przełącznika. Jest używana np. do uruchamiania konwencjonalnych jarzeniówek ze statecznikiem. Z drugiej strony lampa jarzeniowa może generować wibracje elektryczne dla prostych obwodów oscylacyjnych ze względu na jej fizycznie określoną charakterystykę. Ten znany z fizyki efekt został wykorzystany między innymi w pierwszych elektronicznych instrumentach muzycznych.
Rodzaje żarówek
Mini lampy żarowe z końcówkami z drutu bez szeregowego opornika i podstawy.
Końcówki przewodu wykorzystywane są do lutowania lub mocowania w zaciskach (patrz ilustracja po lewej stronie).
Gwint o rozmiarach E10 i E14 to popularne strony (patrz rysunek 1 powyżej).
Z reguły do ograniczenia prądu zintegrowany jest wymagany rezystor wstępny. Ponadto dostępne są żarówki neonowe ze stykami wtykowymi do specjalnych opraw lub z cokołem bagnetowym.
Jeżeli lampa jest widoczna, to najbardziej wybranym rozwiązaniem są gładkie kolby żarówek.
Nasze porady praktyczne:
Wymiana lampek LED
Żarówki neonowe z gniazdem lub zaciskami śrubowymi są małe i często znajdują się w trudno dostępnych miejscach. Do wymiany tych lamp dostępne są tzw. zestawy do wykręcania żarówek, które są dostępne w średnicach żarówek.
Tester fazy z lampą jarzeniową
Tester fazy z lampą jarzeniową jest tylko 1-biegunowym testerem napięcia, a tym samym środkiem pomiarowym wysokiej jakości. Natężenie światła nie podaje wysokości napięcia lub natężenia prądu, lecz sygnalizuje tylko, czy w badanym przewodzie w sieci niskiego napięcia dochodzi faza, czyli przewód zewnętrzny P. Szersze wypowiedzi pozwalają tylko na dwubiegunowy wskaźnik napięcia.
Przydatne informacje o żywotności
Pomimo zwycięstwa lampy jarzeniowe LED nadal cieszy się dużą popularnością, gdyż może ona m.in. pracować przy niskich kosztach produkcji i eksploatacji. W zależności od prądu roboczego mogą one pracować do 100.000 godzin, co was odpowiada nieprzerwanej pracy ponad 11 lat. W przypadku stosowania wyłącznie przy prądzie stałym żywotność spada o około 40% w porównaniu do prądu zmiennego, z powodu jednostronnego zużycia tylko jednej elektrody lampy.