Żarówki samochodowe, czyli źródła światła do pojazdów, zapewniają odpowiednie oświetlenie drogi i pełnią funkcję sygnalizacyjną, zwiększając widoczność auta. W naszym poradniku dowiesz się, jakie są ich rodzaje, do czego służą i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Niezależnie od tego, czy chodzi o samochody osobowe, ciężarowe czy motocykle – oświetlenie pojazdu jest obowiązkowe i niezbędne do bezpiecznej jazdy po zmroku oraz w trudnych warunkach pogodowych. Dzięki niemu jezdnia jest lepiej widoczna, a oznaczenia drogowe i znaki można łatwiej dostrzec. Światła samochodowe pełnią także funkcję sygnalizacyjną, zwiększając widoczność pojazdu dla innych uczestników ruchu. W tym celu montuje się je zarówno z przodu, jak i z tyłu, a także w postaci kierunkowskazów i świateł hamowania.
Oświetlenie pojazdu można podzielić na światła pozycyjne, do jazdy dziennej, drogowe i mijania. Pierwsze, nazywane także światłami obrysowymi, służą do oznaczenia pojazdu na postoju. Z kolei światła do jazdy dziennej poprawiają widoczność w ruchu drogowym, zwiększając bezpieczeństwo.
Światła drogowe, znane również jako długie, zapewniają dalekosiężne oświetlenie drogi, natomiast mijania są używane do oświetlenia najbliższego otoczenia pojazdu. Emitują one asymetryczny strumień światła, co zapobiega oślepianiu nadjeżdżających z naprzeciwka kierowców. Oprócz wyżej wymienionych, dostępne są także światła parkingowe – w ich przypadku włączane jest tylko jedno światło pozycyjne po wybranej stronie pojazdu.
Samochody osobowe i ciężarowe są wyposażone z przodu i z tyłu w po dwie lampy. Dodatkowo posiadają kierunkowskazy, czyli migacze. W obudowach przednich reflektorów często znajdują się również źródła światła dla świateł przeciwmgielnych i doświetlania zakrętów. W tylnych lampach wykorzystywane są one zazwyczaj jako czerwone światła pozycyjne oraz stop. Cofając, samochód emituje białe światło, które oświetla obszar za pojazdem i informuje innych uczestników ruchu o włączonym biegu wstecznym.
W reflektorach stosuje się najczęściej żarówki halogenowe lub diody LED. Halogeny w porównaniu do tradycyjnych żarówek mogą pracować w wyższych temperaturach. Z kolei LED-y generują mniej ciepła i charakteryzują się większą wydajnością (nazwa pochodzi od angielskiego light emitting diode, czyli dioda elektroluminescencyjna). W samochodach wykorzystuje się także lampy ksenonowe, które znajdują zastosowanie zarówno w światłach mijania, jak i drogowych.
Przy zakupie źródeł światła do pojazdów zwróć uwagę, aby posiadały one homologację do użytku na drogach publicznych. Informacja o dopuszczeniu do ruchu zazwyczaj znajduje się już na opakowaniu. Ważnym aspektem jest także wybór odpowiedniej temperatury barwowej lamp samochodowych. Wartość ta podawana jest w kelwinach (K). Światło o temperaturze barwowej powyżej 4000 K ma zimny, niebieskawo-biały odcień, natomiast im niższa wartość, tym cieplejsza barwa światła.
Rodzaje źródeł światła stosowanych w pojazdach różnią się w zależności od technologii generowania światła. Oznaczenia literowo-cyfrowe zgodne z normą ECE dostarczają szczegółowych informacji na ten temat. Moc lamp samochodowych waha się od 1 do 90 watów, a napięcie robocze mieści się w zakresie od 6,8 do 85 woltów. Produkty te występują w różnych wariantach trzonków. Odpowiednie oznaczenie informuje o przeznaczeniu źródła światła w pojeździe. Pierwsza litera wskazuje typ trzonka (np. B oznacza złącze bagnetowe, S – rurkowe), liczba określa jego średnicę (bez elementów stykowych), a mała litera na końcu wskazuje liczbę styków.
Nasza praktyczna wskazówka: prawidłowa wymiana żarówek samochodowych
Jeśli żarówka w reflektorze pojazdu jest uszkodzona i wymaga wymiany, należy jednocześnie wymienić żarówki w drugim reflektorze. W ten sposób można zapewnić równomierne oświetlenie i brak nierównowagi pod względem jasności, temperatury barwowej i zasięgu między dwoma reflektorami.
Czy można zmienić reflektory samochodowe z tradycyjnych żarówek na lampy ksenonowe lub LED?
Nie jest to możliwe bez dodatkowych modyfikacji. Nowoczesne źródła światła wymagają innych reflektorów, trzonków i układów zasilania. Z tego powodu nie da się dowolnie wymieniać różnych typów lamp.
Jaka jest średnia żywotność żarówek samochodowych?
Zależy to od rodzaju technologii – lampy halogenowe i LED różnią się trwałością. Te ostatnie mogą osiągnąć nawet 10 000 godzin pracy.
Czym różnią się żarówki H4 od H7?
Starsze modele samochodów często wykorzystują żarówki H4, natomiast w nowszych reflektorach montuje się H7. Kluczowa różnica polega na budowie – H4 (znane również jako Bilux) mają dwie żarnikowe spirale, gdzie jedna odpowiada za światła mijania, a druga za drogowe. Dzięki temu są stosowane w reflektorach, które łączą obie funkcje w jednym module.
Żarówki H7 posiadają tylko jeden żarnik, co oznacza, że do reflektora potrzeba dwóch sztuk. Ich montaż wymaga większej przestrzeni, dlatego obudowy reflektorów dla H7 są większe niż dla H4. Dodatkowo, oba typy różnią się gniazdami, przez co nie można ich zamieniać. Gniazda H7 można jednak dostosować do LED-owych zamienników, a na rynku dostępne są także wersje H4 LED.