Zasilacze do laptopów służą do zasilania komputerów przenośnych lub notebooków i tym samym są niezbędne do ich działania. Oprócz zasilaczy dedykowanych konkretnym producentom, dostępne są także wersje uniwersalne.
Jakie zalety oferują poszczególne typy zasilaczy i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze, dowiesz się z naszego poradnika.
Podobnie jak wiele innych urządzeń elektronicznych, laptopy i notebooki wymagają do działania napięcia stałego od 18 do 20 woltów. Jednak nasze standardowe zasilacze domowe dostarczają napięcie przemienne 230 V, więc bezpośrednie podłączenie nieuchronnie doprowadziłoby do uszkodzenia elektroniki komputera.
Zasilacze są w stanie przekształcić wyższe napięcie wejściowe na niższe napięcie wyjściowe i skorygować je. W ten sposób umożliwiają podłączenie laptopów lub notebooków do sieci i zapewniają wymagane napięcie zasilania. Jako że zasilacze te przyjmują napięcie AC po stronie wejściowej, są one również znane jako adaptery AC lub zasilacze AC.
Zasilacze do laptopów zazwyczaj pełnią również funkcję ładowarek do laptopów. Z ich pomocą można nie tylko zasilać komputer z sieci, ale także ładować wbudowany w urządzenie akumulator. Terminy zasilacz i ładowarka nie zawsze można jednoznacznie rozróżnić. Szczególnie w kontekście komputerów przenośnych, które umożliwiają pracę na baterii.
Ściśle rzecz biorąc, ładowarka to specjalny zasilacz, który jest również wyposażony w program ładowania. Pozwala on rozpoznać, kiedy bateria jest w pełni naładowana, aby zapobiec przeładowaniu.
Zasilacz zawiera wszystkie komponenty wymagane do podłączenia komputera do sieci elektrycznej. Obejmuje to kabel sieciowy lub zintegrowaną wtyczkę sieciową do podłączenia do gniazdka z jednej strony oraz kabel połączeniowy lub ładujący do podłączenia do notebooka z drugiej strony. Powodem, dla którego producenci zlecają zasilacze do laptopów na zewnątrz i nie integrują ich z obudową, jak ma to miejsce w przypadku komputerów stacjonarnych, jest to, że zintegrowane rozwiązanie obciążyłoby komputer, co byłoby szkodliwe dla poręczności i mobilnego użytkowania.
Ładowarki lub zasilacze do laptopów dedykowane dla konkretnego producenta są przeznaczone do zasilania określonych modeli lub serii i spełniają wszystkie niezbędne parametry. Aby zapewnić płynne działanie, zaleca się stosowanie zasilacza od tego samego producenta co komputer. Oryginalne jednostki zasilające są jednak często drogie i nie zawsze dostępne. Ponadto producenci nie oferują zasilaczy do wszystkich swoich laptopów lub notebooków.
Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego modelu, dobrą alternatywą mogą być uniwersalne zasilacze do laptopów. Są one dostarczane z różnymi wtyczkami adapterów, co sprawia, że pasują do wielu modeli. Uniwersalne zasilacze do notebooków mają kilka zalet: są stosunkowo niedrogie i mogą być używane z różnymi laptopami dzięki adapterom. Jednakże, to nie oznacza, że będą odpowiednie dla każdego komputera.
Niektórzy producenci notebooków sprzedają zasilacze z elektronicznym identyfikatorem, które współpracują tylko z oferowanymi przez nich laptopami. Proces ładowania jest uruchamiany tylko wtedy, gdy bateria komputera rozpozna zasilacz. Ponieważ dostępne na rynku uniwersalne zasilacze nie mają takiego identyfikatora, mogą nie współpracować z określonymi laptopami.
Usterki zasilacza mogą objawiać się na różne sposoby. Przedstawiamy przegląd możliwych objawów i przyczyn usterek.
Zmiany jasności
Jeżeli jasność wyświetlacza notebooka zmienia się podczas pracy, przyczyną może być luźny styk w gnieździe zasilania lub uszkodzenie wtyczki zasilacza. W takim przypadku występują zmiany jasności, ponieważ komputer stale przełącza się między zasilaniem sieciowym i bateryjnym.
Lampka kontrolna
Niektóre zasilacze są wyposażone w kontrolkę LED. Jeśli dioda LED miga krótko lub pozostaje ciemna, może to często być oznaką przeciążenia. Zasilacz może się wyłączyć z powodu nadmiernego przepływu prądu, co może być spowodowane, na przykład, zwarciem na płycie głównej.
Jeśli dioda LED świeci tylko słabo, zasilacz prawdopodobnie dostarcza zbyt niskie napięcie. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeśli laptop działa płynnie w trybie zasilania sieciowego, ale bateria nie ładuje się.
Nagłe wyłączenie
Jeśli notebook nagle się wyłącza, przyczyną często nie jest wadliwy, ale nieodpowiedni zasilacz. Problem pojawia się głównie w przypadku wymiany starego źródła zasilania na nowe o zbyt małej mocy.
Wadliwe zasilacze powinny być wymieniane tak szybko, jak to możliwe. Dotyczy to nie tylko jednego z opisanych przypadków, ale także np. uszkodzenia obudowy zasilacza.
Przy zakupie zasilacza do notebooka lub laptopa należy wziąć pod uwagę różne czynniki. Po pierwsze, ważne jest, aby dowiedzieć się, jakie napięcie wyjściowe i prąd powinien zapewniać zasilacz. Najlepiej byłoby, gdyby oryginalny moduł zasilania był nadal dostępny, a najważniejsze cechy można odczytać z tabliczki znamionowej.
Jeśli znane jest napięcie i maksymalny prąd, można obliczyć wymaganą moc zasilacza. Aby to zrobić, wystarczy pomnożyć obie wartości razem. Wynik odpowiada mocy, jaką musi mieć zasilacz.
Ważne jest, aby napięcie wyjściowe zasilacza odpowiadało dokładnie wymaganemu napięciu laptopa. Maksymalny prąd i moc mogą być nieco wyższe. Należy również wziąć pod uwagę napięcie wejściowe, zwłaszcza jeśli podróżujesz z zasilaczem i chcesz go używać w krajach pozaeuropejskich.
Na przykład, w Ameryce Północnej napięcie sieciowe to nie 230 V, a 120 V. Aby zasilacz działał poprawnie, musi być zaprojektowany specjalnie pod kątem odpowiedniego napięcia wejściowego. Dla zapewnienia bezpieczeństwa, zasilacz do laptopa powinien także oferować ochronę przed przetężeniami, przepięciami, zwarciami oraz przegrzewaniem.
Ponadto należy upewnić się, że wtyk kabla połączeniowego jest kompatybilny z gniazdem laptopa. Oznacza to, że należy znać wymiary wtyku (zewnętrzne x wewnętrzne). Niestety, wtyki w zasilaczach do laptopów nie są ujednolicone i produkowane są w wielu rozmiarach. Aby poznać wymiary, można zmierzyć je ręcznie lub sprawdzić w instrukcji obsługi laptopa.
W tym kontekście uniwersalne zasilacze okazują się praktyczne, ponieważ zawierają szereg adapterów o różnych rozmiarach. Jednakże adaptery nie są rozwiązaniem uniwersalnym. Niektórzy producenci wyposażają swoje laptopy w specjalne gniazda, do których pasują tylko ich własne zasilacze, a nie powszechne adaptery do zasilaczy.
Dodatkowe funkcje, takie jak porty USB do ładowania urządzeń peryferyjnych, również okazują się praktyczne. Chcąc zachować elastyczność, można zdecydować się na uniwersalne ładowarki z wieloma wejściami USB, do których da się podłączyć różne typy wtyczek, np. USB-A lub USB-C. Wtyczki USB-C są obecnie najnowocześniejszymi wersjami, a odpowiednie gniazda są instalowane w prawie wszystkich nowych smartfonach i tabletach. Takie kompaktowe rozwiązania typu "wszystko w jednym" są niezwykle przydatne, zwłaszcza w podróży.
Czy istnieją uniwersalne zasilacze odpowiednie dla produktów Apple?
Na rynku pojawiło się kilka uniwersalnych wersji dla iPadów czy MacBooków. Istnieją na przykład alternatywy dla starszych MagSafes i nowszych zasilaczy (USB typu C).
Czy zasilacz może się nagrzewać podczas pracy notebooka?
Warm darf es werden, heiß dagegen nicht. Hitzeentwicklung kann ein Zeichen dafür sein, dass ein Defekt vorliegt oder das Netzteil möglicherweise nicht kompatibel mit dem Notebook ist. Hier muss man Vorsicht walten lassen.
Jak sprawdzić mechanizm ochrony na laptopie?
Wielu producentów zapewnia, że tylko ich własne zasilacze mogą być używane z laptopem. Mechanizm zabezpieczający polega na tym, że uniwersalne zasilacze nie są kompatybilne z notebookiem, nawet jeśli wszystkie czynniki, takie jak rozmiar wtyczki i napięcie, zostały sprawdzone przed zakupem. W takim przypadku notebook rozpoznaje za pomocą pinu na środkowej części, czy jest to zasilacz oryginalny, czy innej firmy.