Dziś telewizja to nie tylko oglądanie programów na żywo przez antenę lub talerz satelitarny. Wiele dzisiejszych telewizorów posiada mnóstwo inteligentnych funkcji i łącze internetowe. Możliwości są różne w zależności od producenta, ceny zakupu a głównie od wieku sprzętu.
Trudno jest jednak znaleźć urządzenie, które będzie miało wszystkie funkie, dlatego w wielu przypadkach korzystne jest zakupienie rozszerzenia. Szczególnie starsze telewizory nie mają np. bezprzewodowej transmisji obrazu. W poniższym artykule przedstawiamy dwa produkty, które mogą urozmaicić korzystanie ze starszego telewizora. Wystarczy jedynie, aby miał złącze HDMI i starszy sprzęt może nadal służyć, bez konieczności przeznaczania dużej sumy na zakup nowego urządzenia.
Przesyłanie obrazu przez Wi-Fi
Bardzo popularne jest dziś podłączenie do telewizora inteligentnego smartfona z pomocą Wi-Fi. Wiele osób korzysta z tej funkcji w celu przesyłania obrazu lub zdalnego odtwarzania treści. W ten sposób można oglądać film na dużym ekranie, słuchać ulubionej muzyki z porządnych głośników, pochwalić się zdjęciami z urlopu całej rodzinie lub połączyć się z projektorem i oglądać prezentację.
Jeżeli Twój telewizor nie ma takiej funkcji, interesującym rozwiązaniem może być kompaktowy transmiter Wi-Fi SpeaKa Professional. Oferuje on ponadto bezprzewodowe HDMI, czego w standardzie nie zapewnia żaden telewizor, a oprócz telefonu umożliwi podłączenie bez kabla również urządzeń z wyjściem HDMI.
SpeaKa Professional SP-WTR-400 zalety i wady
Transmiter Wi-Fi SpeaKa Professional umożliwia bezprzewodowe przesyłanie audio i wideo do telewizora. Obraz można udostępniać przez domową sieć Wi-Fi bezpośrednio z kompatybilnych urządzeń. Komputer z systemem Windows rozpozna urządzenie jako bezprzewodowy monitor, więc obsługa jest prosta. Również sprzęty z system Android mają funkcje przekazywania obrazu zawartą bezpośrednio w systemie. Takie połączenie ma jednak również wady. Główną jest obciążenie sieci Wi-Fi. Przesyłanie w ten sposób oznacza, że dane idą przez pośrednika, którym jest domowy router Wi-Fi. To może mieć wpływ na inne podłączone urządzenia. Drugim minusem jest zasięg, który jest ograniczony obszarem domowej sieci. Ponadto im dalej jest urządzenie nadające od routera, tym bardziej obraz się zacina.
Urządzenie odbiorcze ma anteny, natomiast nadajnik z kablem HDMI i złączem USB do zasilania jest wyjątkowo kompaktowy. Cały produkt warto pochwalić za prostotę, ponieważ nie trzeba nic ustawiać. Nadajnik podłącza się do HDMI i zachowuje się on jak monitor. Odbiornik zacznie automatycznie odbierać wideo i audio z nadajnika. Transmisja jest bez jakiegokolwiek opóźnienia i nie obciąża domowej sieci Wi-Fi. Zasięg w tym trybie pracy jest duży, według danych producenta wynosi do 30 metrów. W praktyce może to być nawet całe piętro w biurowcu.
dapter do przechwytywania wideo Renkforce RF-HVC-500
Multimedialnych źródeł wideo jest coraz więcej i wszystkie zazwyczaj chcemy podłączyć do telewizora lub projektora. Jednak zadanie to często bywa utrudnione z powodu zbyt małej liczby wejść HDMI. Najprostszym rozwiązaniem jest przełączanie kabli lub użycie prostego rozgałęziacza HDMI z ręcznym przełącznikiem. Jego zastosowanie jest jednak bardzo niewygodne. Natomiast urządzenie Renkforce RF-HVC-500 oferuje podłączenie aż 4 źródeł sygnału wideo i ich przełączanie pilotem. Ponadto zapewnia też inne funkcje, które są opisane poniżej.
Więcej źródeł wideo przynosi nowe pytanie: „Które oglądać?“ Producent RF-HVC-500 pamiętał o tym i obsługuje on jednoczesne wyświetlanie kilku obrazów. Można je płynnie przełączać lub wyświetlić jednocześnie dwa lub cztery. Użytkownik jest w stanie nawet wybrać układ: 1 duży + 3 małe, 4 małe, 2 duże, 2 na bokach + 2 pośrodku nad sobą. Można też zdecydować, jaki obraz będzie w którym oknie, a co więcej, mogą się one też powtarzać. Jednocześnie wybierzemy, który kanał dźwiękowy będzie odtwarzany. Daje to opcję np. oglądania obrazu z wejścia 1 i słuchanie dźwięku z wejścia 2. To wszystko z pomocą małego i przejrzystego pilota.
Podłączenie do komputera przez USB
Urządzenie Renkforce RF-HVC-500 ma też drugą opcję. Jest nią możliwość podłączenia do komputera przez USB 3.0. Adapter zachowuje się jak źródło wideo, na poziomie kamery internetowej. Przez pulpit wideo lub inne oprogramowanie można nagrywać wprost ze źródła sygnału HDMI. Opcje pracy z obrazem pozostają takie same. Można więc oglądać np. obraz z czterech kamer monitoringu i jednocześnie nagrywać. Interfejs HDMI jest obecny również w niektórych małych i tanich kamerach. Transmisja przez USB 3.0 jest płynna, a nagrane wideo ma bardzo wysoką jakość. Renkforce RF-HVC-500 oferuje rozdzielczość HD (720p) lub Full HD (1080p). To dotyczy transmisji do telewizora (przez HDMI) i do komputera (przez USB 3.0).
Wnioski
Używanie bezprzewodowej transmisji obrazu przez Wi-Fi i bezpośrednio przez nadajnik SpeaKa Professional jest bardzo proste. Dzięki temu można pozbyć się długiego kabla HDMI, którym wcześniej podłączany był komputer. Jest to duże ułatwienie i swoboda. Pozwala przenosić laptopa po mieszkaniu, beż żadnych ograniczeń. Część odbiorcza zostaje schowana za telewizorem i jest zawsze do dyspozycji. Produkt spełnia oczekiwania i ułatwia korzystanie z telewizora.
Adapter HDMI Renkforce oferuje interesującą pracę ze źródłami wideo. Do rzadko spotykanych funkcji należy połączenie dźwięku i obrazu z dwóch źródeł. Jeśli dodamy do tego możliwość podłączenia do komputera, urządzenie otrzymuje zupełnie inny wymiar. Z drugiej strony, gdy użytkownik nie wykorzysta tych funkcji, zostaje tylko przełącznik wejść HDMI.