Narzędzia dla elektryka
Jak znaleźć odpowiednie narzędzia dla elektryków?
Narzędzia dla elektryków to grupa przyrządów izolowanych przeznaczonych przede wszystkim do pracy przy instalacjach elektrycznych. Wysokiej jakości profesjonalne narzędzia mają duże znacznie dla szybkości oraz skuteczności przeprowadzanych napraw i konserwacji. W momencie zakupu warto zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz skład użytych materiałów, tak aby były w stanie sprostać wymaganiom podczas pracy i spełniały odpowiednie certyfikaty. Dla osób zaczynających dopiero przygodę z prądem zaskoczeniem może być ilość niezbędnych narzędzi. Jednak im więcej narzędzi będzie znajdowała się w Twojej skrzynce narzędziowej, tym wygodniej i sprawniej będziesz mógł pracować.
1. Wkrętaki
Śrubokręty to narzędzia używane najczęściej w codziennej pracy przez profesjonalistów i majsterkowiczów. Przez elektryków w szczególności stosowane są wkrętaki krzyżowe, płaskie i modele w kształcie Torx. Przy wyborze wkrętaków warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich parametry izolacyjne, wygodę uchwytu oraz materiał, z którego wykonany jest grot. Duży, antypoślizgowy, dwu-komponentowy uchwyt zapewni wysoki moment przy minimalnym wysiłku. Niezbędne do pracy przy źródle prądu są narzędzia posiadające atesty VDE-GS. Gwarantuje to bezpieczeństwo podczas prac z elementami znajdującymi się pod napięciem 1000 V AC i 1500 V DC.
Zwróć uwagę na dobrze widoczne oznaczenie na uchwycie, ułatwi Ci to podczas pracy wybór odpowiedniego narzędzia. Wkrętaki VDE często oferowane są w zestawach o różnych rozmiarach dostarczanych w etui lub w przybornikach.
2. Obcinaki do okabli i ściągacze izolacji
Do szybkiego i dokładnego zdejmowania izolacji z okrągłych kabli i przewodów potrzebne są odpowiednie narzędzia. Ręczne i automatyczne ściągacze izolacji usuwają powłokę ochronną kabli bez ich uszkodzenia. Specjalny kształt ściągaczy pomaga odizolować kable w ciasnych lub trudnodostępnych miejscach. Zaletą tych urządzeń jest regulowana głębokość cięcia, wymienne ostrza oraz możliwość wykonywania okrągłych i wzdłużnych cięć.
3. Testery napięcia
Włączyć czy nie? Wygodna odpowiedź na to czasami ważne pytanie jest dostarczana przez tester napięcie, który każdy elektryk powinien mieć pod ręką. Najprostszą i najczęściej spotykaną wersją jest tester fazy z certyfikatem VDE do wyświetlania napięcia fazowego w zakresie od 220 do 250 V, 50/60 Hz. Oprócz solidnej konstrukcji należy zwrócić uwagę na obecność diod lub brzęczyków ostrzegawczych.
Dwubiegunowe testery napięcia umożliwiają test połączeń elektrycznych oraz kolejności faz. W zależności od modelu funkcje testowe obejmują pomiar rezystancji, test diod, test napięcia przemiennego i bezdotykowe wykrywanie przerw kabla.
4. Multimetry i mierniki cęgowe
Każdy elektryk podczas wykonywania prac oprócz korzystania ze wspomnianych narzędzi ręcznych, wielokrotnie musi korzystać z narzędzi pomiarowych. Za pomocą multimetra można zmierzyć, takie wielkości jak: napięcie prądu i oporu lub stosować jako wskaźnik ciągłości obwodu. Nowoczesne modele mierzą temperaturę, pojemnośc i indukcyjność, informują także o tym, czy diody lub tranzystory pracują prawidłowo oraz zapamiętują mierzone wielkości i wyznaczają średnią z pomiarów. Multimetry najlepszej jakości posadają funkcję True RMS, zapewniające dokładny pomiar napięcia przemiennego, niesinusoidalnego. Pomagają sprawnie wykrywać usterki oraz je diagnozować.
Oprócz multimetra ważnym przyrządem pomiarowym jest miernik cęgowy zapewniający pomiar prądu przemiennego i stałego bez konieczności rozłączania obwodu. Ułatwiają one pomiar elementów pod napięciem, bez konieczności tworzenia przestojów.
5. Szczypce i obcinaki boczne
Szczypce odpowiednie dla elektryków muszą zapewniać wysoką precyzję i dużą wytrzymałość oraz ochronę przed napięciem. Szczęki izolowane zgodnie ze specyfikacją VDE służą zarówno jako narzędzia do chwytania, jak i cięcia. W zależności od potrzeb miejsca pracy dostępne są szczypce o różnych rozmiarach oraz o różnym kształtem główki. Modele automatyczne dostosowują się do różnych wariantów przewodów, co pozwala uniknąć uszkodzenia. Szczypce z długimi szczękami nadają się do przytrzymywania małych elementów oraz do montażu części w maszynach lub samochodach. Z kolei szczypce telefoniczne mają długą, wygiętą końcówkę i idealnie sprawdzają się do chwytania lub montażu w rozdzielniach elektrycznych. Gwarancją długiej żywotności oraz precyzji podczas wykonywania prac są uchwyty pokryte gumą antypoślizgową oraz szczęki wykonane z wysokiej jakości stali.
Szczypce ESD zapobiegają uszkodzeniom elementów podczas wyładowań elektrostatycznych. Szczypce do zaciskania specjalizują się w bezpiecznym zaciskaniu kabli elektrycznych oraz tulejek kablowych. Umożliwiają uzyskanie znacznej siły nacisku przy niewielkim wkładzie siły użytkownika. Przy zakupie ważne jest zwrócenie uwagi na rozmiar zacisku, który musi być odpowiednio dostosowany do zastosowania.
6. Zestawy do przeciągania kabli
Wprowadzanie kabli do kanałów jest często wyczerpującym i żmudnym zadanie w codziennej pracy elektryka. Uchwyty do przeciągania kabli, specjalne środki poślizgowe oraz odpowiednie narzędzia są w stanie ułatwić to zadanie. Istnieją sztywne wersje z tworzywa sztucznego, włókna szklanego lub sondy pokryte materiałem o wysokiej gładkości, mniejszym tarciu, mniejszym naprężeniu nawet na długich odcinkach.
7. Taśmy izolacyjne
W zawodzie elektryka taśma izolacyjna odgrywa bardzo ważną rolę. Prawie zawsze podczas wykonywania usług elektrycznych prędzej czy później będzie potrzebna. Jest niezbędna do zabezpieczenia odizolowanych części oraz oznakowania przewodów. Taśmy mogą wzmacniać już istniejące izolacje lub tymczasowo izolować naprawiane części przewodów elektrycznych. Taśmy wysokiej jakości zapewniają odporność na ścieranie, kwasy i wilgoć.
8. Klucze do szaf sterowniczych
Uniwersalny klucz do otwierania zamków szaf sterowniczych, rozdzielczych zawsze powinien znajdować się w walizce profesjonalnego elektryka. Za pomocą tego prostego narzędzia można otwierać i zamykać prawie wszystkie popularne zamki w obszarze instalacji elektrycznych, technologii klimatyzacji i wentylacji.
Uniwersalny klucz do szaf rozdzielczych jest niezbędny do szybkiego dostępu do paneli elektrycznych, systemów dystrybucji, podczas przerw w zasilaniu oraz dokonywania okresowych konserwacji. W zestawie z kluczem często znajduje się łańcuszek z adapterem oraz dwoma bitami – płaskim i krzyżowym.
9.Wiertarki i wiertarko-wkrętarki
Do codziennych prac związanych z instalacją elektryczną, takich jak układanie kabli, instalacja puszek podtynkowych czy wiercenie otworów montażowych niezbędna może okazać się wiertarko-wkrętarka.
Jako uniwersalne narzędzie wiertarka udarowa jest niezbędna. Do prac montażowych na dużą skalę najlepszym wyborem jest wysokiej jakości wiertarka udarowa znanych producentów i odpowiednie akcesoria gwarantujące dobre wykonanie prac w szybkim czasie.
Wydajność nowoczesnych elektronarzędzi akumulatorowych często osiąga poziom urządzeń zasilanych z gniazdka elektrycznego. W tym momencie to już od użytkownika zależy czy woli korzystać z wytrzymałego urządzenia przewodowego, czy modelu z akumulatorem, gdy w pobliżu nie ma gniazdka elektrycznego.