Niedawno pojawiła się na rynku nowa seria urządzeń do lutowania Weller Smart. Podstawę stanowi stacja lutownicza WX Smart (WXS), do której można podłączyć wiele końcówek lutowniczych i modułów rozszerzających. Seria Smart to przyszłość lutowania, została zaprojektowana z myślą o profesjonalistach, którzy cenią sobie precyzję oraz szybkość pracy. Jest przygotowana do koncepcji IoT i przemysłu 4.0. Produkty Smart są nastawione głównie na produkcję urządzeń elektronicznych, ponieważ zapewniają wysoką jakość i umożliwiają szczegółowe rejestrowanie procesu lutowania.
Dodatkowo dostępne jest także złącze do podłączenia do sieci Ethernet i dwa gniazda RJ11 do podłączenia interfejsu RS232. Dzięki temu do stacji można podpiąć moduły rozszerzające. Z boku jest jeszcze port USB do aktualizacji oprogramowania lub zapisywania danych. Urządzenie ma modułową konstrukcję, dzięki czemu moduły rozszerzające można ustawiać pod lub na stacji WXS. Sprawia to, że zajmuje minimum miejsca i wygląda stylowo.
Obsługa stacji odbywa się za pomocą dotykowego zasilacza, co jest znacznym ułatwieniem w przypadku tak dużej ilości funkcji. Aby uruchomić sprzęt, należy użyć umieszczonego z przodu włącznika kołyskowego. Na przyrządzie nie znajdziemy żadnych innych mechanicznych elementów do obsługi. Na ekranie głównym pojawiają się informacje o dwóch podłączonych narzędziach, łącznie z nastawioną i aktualną temperaturą. W celu włączenia przyrządu lub zmiany jego temperatury trzeba kliknąć na prostokąt z danymi dla danego kanału lub przesunąć palcem po wyświetlaczu i w ten sposób przejść na stronę ustawień. Na kolejnym ekranie dostępny będzie wykres, za pomocą którego można monitorować temperaturę i moc narzędzia do lutowania. Następne nastawy są umieszczone w menu głównym.
Przykładowy interfejs użytkownika stacji lutowniczej Weller WXS
Przemysł 4.0 i funkcje IOT
Ważną innowacją stacji lutowniczej WXS jest możliwość podłączenia przez Ethernet lub bezprzewodowo z pomocą Wi-Fi. Dzięki temu można obsługiwać ją przy użyciu telefonu z systemem Android lub iOS. Co więcej, istnieje możliwość połączenia do trzech stacji lutowniczych WXS z aplikacją do monitorowania w komputerze z Windows i śledzić aktualne dane. Jednocześnie są one zapisywane do pliku csv i w dowolnym momencie je przeanalizować. Te same dane można też lokalnie zapisywać na pendrivie podłączonym do stacji lutowania. Ostatnią opcję pozyskiwania wszelkich informacji jest protokół MQTT, który pozwala zintegrować urządzenie bezpośrednio z istniejącym systemem danej firmy. Wszystkie te funkcjonalności dostępne są całkowicie bezpłatnie.
Stacja lutownicza Weller WXS połączona z aplikacją SmartControl przez sieć lokalną z telefonem i komputerem.
Moduły rozszerzające
Stacja jest dostosowana do połączenia modułów rozszerzających. Konstrukcja pozwala ustawić je na sobie, jak też podłączyć za pomocą interfejsu RS232. Pozwala także na szereg aktualizacji oprogramowania sterującego pracą urządzenia, zatem możliwe jest również w przyszłości podłączenie modułów, które dziś jeszcze nie istnieją. Bardzo popularnymi modułami są moduł pneumatyczny i pompa próżniowa, które umożliwiają podłączenie do stacji odsysacza lub głowicy na gorące powietrze. Moduł jest w pełni sterowany ze stacją lutowniczą i nie ma na nim żadnych elementów do obsługi. Zasilanie jest rozwiązane samodzielnie, więc istnieje potrzeba jeszcze jednego gniazdka. Pozostałe dostępne moduły to np. moduł kalibracji, podgrzewana podkładka i inne.
Źródło: www.weller-tools.com
Narzędzia i końcówki do lutowania
Narzędziem do lutowania może być grot lutowniczy, odsysacz, moduł do lutowania gorącym powietrzem i inne. Klasyczny grot do lutowania posiada jeszcze wymienną końcówkę, jej częścią jest gumowe miejsce do chwytania palcami i wbudowana elektronika. Końcówka posiada czujnik temperatury, grzałkę i chip identyfikacyjny.
Zdroj: www.weller-tools.com
Zlokalizowanie czujnika temperatury bardzo blisko końcówki sprawia, że pomiar jest dokładniejszy. Chip identyfikacyjny jest ważny, aby stacja lutownicza wiedziała, jak pracować z końcówką i narzędziem. Gumowy uchwyt umożliwia wymianę gorącej końcówki ręką. To duże udogodnienie, gdyż nie trzeba czekać na ostygnięcie grotu lub brać do ręki szczypców. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zakup nowej końcówki będzie wymagał nieco większych nakładów finansowych. Cenę rekompensuje jednak wysoka jakość, więc powinna wytrzymać naprawdę długo.
Testowane produkty:
Test lutowania i rozlutowywania
Testom poddaliśmy następujące wyposażenie:
- Narzędzie lutownicze WXMP z końcówką RTM-013-S do drobnego lutowania
Narzędzie lutownicze WXUP MS 24 V z końcówką RTU032SMS do grubego lutowania
- Kolba WXDP120 z odsysaniem do rozlutowywania z końcówką XDS-1
Do dokładniejszego lutowania warto użyć narzędzia WXMP o mocy 50 W. Grot RTM-013-S jest przeznaczony do lutowania części SMD od wielkości 0603 i do większości części podobnych rozmiarów. Do mniejszych nie jest dostatecznie spiczasty i mały, ale wystarczy wymienić tylko końcówkę i użyć tego samego narzędzia. Praca z tym sprzętem jest bardzo wygodna. Można to porównać do trzymania w ręce ołówka, tak lekkie jest to narzędzie. Dobrze uformowany gumowy uchwyt zapewnia dokładne lutowanie. Należy też wspomnieć o szybkim nagrzewaniu i stabilności nastawionej temperatury. W przypadku innych lutownic często pojawiają się problemy przy lutowaniu pinów podłączonych do GND, ponieważ miedź odprowadza dużo ciepła. Lutownica Weller z tym zadaniem poradzi sobie bez problemów. Podczas nagrzewania lutowanego połączenia na wykresie zawsze widać, jak wzrasta moc lutownicy, aby temperatura była na stałym poziomie.
Narzędzie lutownicze WXUP ma maksymalną moc 150 W, a masywna końcówka RTU032SMS nagrzewa się poniżej 10 sekund. Jedyną możliwością obniżenia jej temperatury jest zanurzenie w wodzie. W przypadku tego rozwiązania lutowanie dużych listew zaciskowych i łączenie grubych kabli, przebiegnie bardzo sprawnie.
← Przykład narzędzia do lutowania WXMP ze stojakiem do bezpiecznego odkładania WSR 200
Ostatnim narzędziem, które poddane zostało wymagającym testom, był odsysacz do rozlutowywania WXDP120. Postawione przed nim zadanie rozlutowania listw zaciskowych ze starych płytek drukowanych. Proces ten przebiegł bardzo szybko, należało jedynie regularnie opróżniać zasobnik i od czasu do czasu wyczyścić dyszę cienkim drutem. Kiedy odsysacz zatka się, pompa próżniowa brzmi inaczej, więc natychmiast można to rozpoznać. Obsługa jest intuicyjna a wymiana dyszy bardzo łatwa.
Wnioski końcowe i ocena
Marka Weller wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązania i nie jest inaczej w przypadku stacji lutowniczej WXS. Nie można mieć zastrzeżeń do jakości lutowania. Narzędzia WX są proste i wygodne w użyciu. Warto wypróbować zaawansowane opcje, takiej jak podłączenie stacji do komputera lub sieci IoT. Wszystko działa bez zastrzeżeń, a te możliwości będą przydatne w przemyśle, gdzie trzeba pilnować dokładnych procesów technologicznych i jest wymagane zapisywanie tych danych w innych systemach. To wszystko zestaw do lutowania Weller WX Smart oferuje.