Lodówki turystyczne – wybierz odpowiedni typ
Wysoka temperatura i żarzące słońce to wymarzona pogoda na upragniony urlop, wycieczkę za miasto lub piknik ze znajomymi. Dzięki wykorzystaniu lodówek turystycznych, samochodowych, przewóz wszystkich napojów i jedzenia w odpowiednich warunkach nie będzie stanowił problemu.
Lodówki turystyczne znajdą swoje zastosowanie również w wysoce wyspecjalizowanych branżach, jak, branża medyczna, farmaceutyczna, laboratoryjna, a także w różnego rodzaju ośrodkach badawczych. Niektóre modele nie tylko chłodzą, ale także posiadają funkcję grzania i mrożenia.
Rodzaje lodówek turystycznych - podział ze względu na sposób działania
Lodówka pasywna
Lodówki pasywne to pojemniki termoizolacyjne, które do utrzymywania odpowiednio niskiej temperatury nie potrzebują zasilania zewnętrznego. Wykonanie z materiałów o wysokiej izolacyjności sprawia, że wszystkie produkty znajdujące się wewnątrz są doskonale chronione od wpływu czynników zewnętrznych. Zwykle do utrzymania niskiej temperatury w lodówkach pasywnych używa się specjalnych wkładów chłodzących, które wypełnione są żelem o odpowiednich właściwościach. Dzięki wkładom lodówki potrafią utrzymać niską temperaturę nawet do 12 godzin.
Wkłady do lodówek turystycznych wykonane są z materiałów przystosowanych do kontaktu z produktami spożywczymi i są elementami wielokrotnego użytku. W przypadku braku odpowiednich wkładów można do chłodzenia wykorzystać także odpowiednio dużą ilość kostek lodu, które obniża temperaturę w pojemniku.
Lodówka termoelektryczna
Lodówki termoelektryczne zasilane są napięciem elektrycznym 12, 24 V lub 230 V. Zazwyczaj urządzenia te mogą zarówno chłodzić, jak i ogrzewać, wszystko to za sprawą bezobsługowego ogniwa Peltiera, które utrzymuje odpowiednią temperaturę wewnątrz lodówki elektrycznej. Lodówki termoelektryczne powinny zostać umieszczone w takim miejscu, które jest dobrze wentylowane i zabezpieczone przed działaniem promieniowania słonecznego.
By niższa temperatura utrzymywała się dłużej, wszystkie produkty umieszczone w lodówce termoelektrycznej powinny zostać wcześniej mocno schłodzone. Lodówka powinna być otwierana tylko wtedy, gdy to konieczne. Aby utrzymać stałą temperaturę, warto dbać o jak najmniejszy wpływ warunków panujących na zewnątrz.
Lodówka sprężarkowa
Lodówka sprężarkowa działa niemalże jak lodówka domowa - za pomocą sprawdzonego układu chłodniczego składającego się z kilku niezbędnych elementów:
- skraplacza,
- elementu dławiącego,
- parownika,
- sprężarki.
Lodówki sprężarkowe mogą być podłączone do zasilania 12 V, 24 V, 230 V. Niektóre modele mogą być wyposażone w funkcję mrożenia.
Lodówka gazowa
Lodówki gazowe są charakterystycznym typem chłodziarek absorpcyjnych. Zasilanie gazem umożliwia zastosowanie w miejscach bez dostępu do energii elektrycznej. Lodówka taka działa dzięki znajdującym się w jej mechanizmie absorberze i desorberze, między którymi krąży element chłodniczy obniżając temperaturę wewnątrz pojemnika. By działać, potrzebują ciepła najczęściej uzyskanego z działającej wewnątrz grzałki. Cicho pracują, gdyż do chłodzenia nie używają sprężarki. Jako główny czynnik chłodniczy najczęściej używany jest amoniak, zazwyczaj w połączeniu z innymi gazami.
Lodówka hybrydowa
Lodówki hybrydowe – posiadaja dwa systemy chłodzenia, sprężarkowy i termoelektryczny. Zazwyczaj zasilane są napięciem 12 V, 24 V lub 230 V. Zasilana napięciem 12V, także z akumulatora samochodowego, działa w trybie termoelektrycznym, tryb sprężarkowy, dostępny przy zasilaniu z sieci 230 V, umożliwia również głębokie mrożenie.
Torba termoizolacyjna
Torby termoizolacyjne są najtańszym rozwiązaniem pozwalającym zachować świeżość potraw i utrzymać niską temperaturę, choć przez krótszy czas niż w przypadku urządzeń wykorzystujących bardziej skomplikowane mechanizmy chłodzące. Doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku utrzymywania ciepła, jak i zimna transportowanych produktów. Wśród mniejszych i lżejszych (niż lodówki turystyczne) toreb termoizolacyjnych także można wyróżnić 2 typy:
- Torby pasywne (z wkładem chłodzącym) - podobnie jak lodówki turystyczne pasywne, mają identyczną zasadę działania – chłodzą dzięki przygotowanym wcześniej wkładom chłodzącym oraz materiałom z jakich są wykonane np. pianka, folia izolująca, tworzywo sztuczne PEVA
- Torba termiczna z mechanizmem termoelektrycznym (elektryczna torba chłodząca) - posiada zabudowane ogniowo Peltiera, które może z powodzeniem utrzymywać niską temperaturę w pojemniku wykonanym z tworzywa sztucznego o bardzo dobrym wykonaniu i najlepszych właściwościach izolacyjnych.
Pojemność lodówek turystycznych
Kupując lodówkę turystyczną warto zastanowić się, jakiej pojemność sprzęt będzie nam potrzebny. Dostępne na rynku lodówki mają pojemność od kliku do nawet kilkudziesięciu litrów. Do najpopularniejszych modeli należą lodówki na wkłady chłodzące lub prąd o pojemności 20-35 litrów. Większe są lodówki gazowe oraz sprężarkowe, które mogą mieć pojemność od około 40 do 50 litrów. Decydując się na dużą lodówkę trzeba wziąć pod uwagę, że zajmie sporo miejsca, będzie również cięższa i trudniejsza w przenoszeniu. Lodówki o dużej pojemności stosuje się raczej stacjonarnie w kamperach oraz kabinach ciężarówek.
Lodówki turystyczne o pojemności:
Pojemność toreb izotermicznych także jest bardzo różna. Najmniejsze torby mają pojemność około 1-2 litrów, służą głównie do przenoszenia leków, insuliny czy drobnych przedmiotów. Najpopularniejsze są modele o pojemności powyżej 15 l, które zmieszczą kilka butelek lub puszek napojów. Wybierając torbę termoizolacyjną oprócz pojemności, warto zwrócić uwagę na dodatkowe kieszenie boczne zapewniające dodatkową przestrzeń do przechowywania.
Zastosowanie lodówek turystycznych
Lodówki turstyczne, lodówki samochodowe, to urządzenia, które doskonale sprawdzają się w podróży i zawsze wtedy, gdy istnieje potrzeba utrzymania stałej temperatury prowiantu, napojów oraz innych produktów, których świeżość zależna jest od odpowiedniego schłodzenia lub podgrzania.
- Mobilne pojemniki termoizolacyjne i lodówki sprężarkowe, które zajmują więcej miejsca idealnie sprawdzą się w domkach letniskowych oraz kamperach, w których często istnieje potrzeba przechowania żywności.
- Torby termoizolacyjne to doskonale rozwiązanie podczas krótszych wypadów i pikników.
- Małe lodówki, zasilane bateryjnie, idealnie nadają się dla diabetyków i osób przyjmujących leki wymagające niskiej temperatury.
Lodówki turystyczne są urządzeniami, które niższą temperaturę są w stanie utrzymać przez dłuższy czas, dlatego wykorzystywane są również w zastosowaniach bardziej profesjonalnych, szczególnie w transporcie medycznym i ratownictwie medycznym. Są nieodzowną pomocą wtedy, gdy istnieje potrzeba transportu krwi do przetaczania, organów do transplantacji, a także w transporcie szczepionek. Wykorzystując lodówki przenośne, ratownicy i pracownicy medyczni mogą być pewni, że artykuły o wysokim priorytecie w transporcie będą bezpieczne.
Lodówki turystyczne mogą się sprawdzić także w przypadku potrzeby transportu preparatów i kremów kosmetycznych, mogą także zostać wykorzystane w pokojach hotelowych, jako nieodzowne wyposażenie uzupełniające.
Niezależnie od celu użytkowania, wszystkie lodówki przenośne potrzebują odpowiednich akcesoriów pomocnych przy przewozie żywności i lekarstw:
- wkłady chłodzące
- zasilacze
- przemienniki napięcia
- węże do gazu
- torby ochronne
Rekomendowane marki lodówek przenośnych:
Powiązane kategorie:
Polecane produkty:
- Lodówka turystyczna, samochodowa sprężarkowa Dometic Group CoolFreeze CFX 65W 12 V, 24 V, 110 V, 230 V 60 l
- Lodówka turystyczna, samochodowa pasywna MobiCool MP26 ro 26 l
- Torba termoizolacyjna na rower pasywna IWH 10 l
- Lodówka turystyczna, termoelektryczna MobiCool MQ40AV 12 V, 230 V 40 l aluminiowy
Polecane akcesoria:
Jeśli uważasz, że możemy poprawić ten artykuł dzięki Tobie, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected]. Dziękujemy - Zespół Conrad.