W elektronice komponent to najmniejsza część układu, która nie może być dalej rozmontowana bez utraty swojej funkcji. Może to być na przykład dioda LED, akumulator lub podobne urządzenie. Zasadniczo rozróżnia się elementy aktywne i pasywne: element aktywny umożliwia sterowanie lub wzmocnienie sygnału. Z kolei element pasywny zachowuje się biernie i nie może ani wzmacniać, ani sterować sygnałem. Do tej grupy należą np. rezystory, kondensatory, cewki i dławiki. Oprócz różnorodnych elementów aktywnych i pasywnych, asortyment w naszym sklepie internetowym obejmuje również odpowiednie akcesoria.
W elektronice występuje wiele elementów aktywnych, a dużą ich grupę stanowią czujniki. Są to komponenty, które mogą przekształcić wielkość fizyczną lub efekt chemiczny w sygnał elektryczny. Te praktyczne detektory już dawno podbiły naszą codzienność. Można je spotkać na przykład w samochodowych czujnikach parkowania. Podobne sensory posiadają również smartfony: na przykład czujnik zbliżeniowy dba o wyłączenie wyświetlacza, gdy trzymasz urządzenie przy uchu podczas prowadzenia rozmowy telefonicznej. Czujnik temperatury monitoruje poziom chłodu w lodówce, natomiast detektor ruchu automatycznie włącza oświetlenie zewnętrzne, gdy wracasz do domu po zmroku. Czujniki są również bardzo ważne w sektorze przemysłowym. Mierzą temperaturę, monitorują poziom napełnienia i wykrywają gaz lub substancje chemiczne w powietrzu.
Elementy półprzewodnikowe składają się z materiału, który przewodzi prąd tylko w bardzo specyficznych warunkach fizycznych i elektrycznych. Najbardziej znanymi komponentami w tej dziedzinie są mikrokontrolery i procesory. Sterują one systemami grzewczymi i klimatyzacyjnymi, wykonują obliczenia w komputerach i kalkulatorach. Bez nich nie mogłyby funkcjonować ani telewizory, ani telefony, samochody czy kasy w supermarketach. W elektronice istnieją jednak jeszcze inne elementy półprzewodnikowe, które pełnią ważne funkcje. Na przykład w przypadku zasilania, nowoczesne prostowniki pełnią rolę konwerterów przetwarzających napięcie zmienne na stałe, przy czym rektyfikacja realizowana jest zwykle przez diody półprzewodnikowe. Regulatory napięcia kompensują wahania napięcia wejściowego, a także to napięcie stabilizują. Nie można również pominąć tranzystorów. Są to elektryczne przełączniki, które mogą zmieniać i wzmacniać sygnały. Bez tych małych elementów półprzewodnikowych układy elektroniczne w dziedzinie mikroelektroniki nie mogłyby prawidłowo funkcjonować.
Termin „optoelektronika” jest połączeniem optyki i elektroniki półprzewodnikowej i odnosi się do wszystkich elementów elektronicznych, które przekształcają energię elektryczną w światło (lub odwrotnie). Komponenty optoelektroniczne dzielą się na nadajniki (aktuatory) i odbiorniki (detektory). Dziś nie sposób wyobrazić sobie ani przemysłu, ani codzienności bez optoelektroniki – obejmuje ona bardzo szeroki zakres funkcji, od sterowania diodami LED, aż po technologię laserową i światłowody. W naszym postępowym świecie szczególnie ważną rolę odgrywa właśnie technologia ekranów. Niewiele urządzeń może obejść się bez wyświetlacza LCD, dot-matrix lub przynajmniej 7-segmentowego. W elektronice użytkowej od pewnego czasu obserwuje się coraz silniejszy trend w kierunku monitorów OLED o szczególnie wysokim kontraście i intensywności kolorów. Ale nawet technologia laserowa i podczerwieni nie może obejść się bez aktywnych komponentów.
WCo wyjątkowego jest w technologii OLED?
Co wyjątkowego jest w technologii OLED?
Skrót OLED oznacza organiczną diodę emitującą światło. Największą różnicą pomiędzy wyświetlaczem OLED a konwencjonalnym wyświetlaczem LED jest brak podświetlenia. Ekran OLED zapala się samodzielnie po podłączeniu napięcia. Dzięki temu takie wyświetlacze są szczególnie energooszczędne, dlatego często stosuje się je w wysokiej jakości telefonach komórkowych. Inne zalety to krótki czas reakcji i dobra stabilność kąta widzenia. Ponadto wyświetlacze OLED mają niezwykle wysoki kontrast i mogą być na tyle smukłe, by bez problemu uzyskać efekt zakrzywionych powierzchni.
Jakie są zalety i wady okablowania światłowodowego w porównaniu do okablowania miedzianego?
Nie bez powodu światłowód jest uważany za medium transmisyjne przyszłości. Ma on znacznie większe parametry: większą przepustowość i zasięg w porównaniu do kabla miedzianego. Na korzyść światłowodu przemawiają również niższe wartości tłumienia i odporność na zakłócenia elektromagnetyczne. Jednak są też pewne wady. Przede wszystkim są to wyższe koszty w porównaniu do tradycyjnego kabla miedzianego. Światłowody są także znacznie bardziej wrażliwe na naprężenia mechaniczne i mogą tolerować jedynie mniejsze promienie gięcia. Ponadto prawidłowe ułożenie kabli światłowodowych wymaga od instalatora znacznie większej staranności i precyzji.
Co to jest SMD?
SMD to skrót od Surface Mounted Devices. Komponenty SMD są tak małe, że są przyklejane do płytki, a następnie lutowane, co eliminuje konieczność wykonywania otworów montażowych (co ma miejsce w przypadku zwykłych elementów elektronicznych). Zaletą układu zaprojektowanego w technologii SMD jest znacznie zwiększona gęstość komponentów. Ponadto istnieje oszczędność kosztów, ponieważ płyty są mniejsze i nie trzeba wykonywać dodatkowych otworów. Dzięki temu i same urządzenia mogą mieć mniejsze rozmiary. Gdyby płytka drukowana smartfona nie była wyposażona w SMD, prawdopodobnie miałby on wielkość cegły.