Wszystkie produkty
Pamięć jest niezbędna dla dobrej wydajności komputera. Chcesz zmodernizować lub przebudować swój notebook lub komputer stacjonarny i w związku z tym kupić nową pamięć RAM? Nasz poradnik odpowie z góry na najważniejsze pytania dotyczące pamięci RAM.
Pojęcie pamięci operacyjnej pojawia się zawsze, gdy mowa o komponentach sprzętowych. Ale czym dokładnie jest pamięć operacyjna?
Jest to zbiór milionów komórek pamięci, które są umieszczone w formie siatki na chipach pamięci. Płytka drukowana, na której znajdują się komórki, ma styki elektryczne. Dzięki temu po instalacji można wykorzystać dostępną pamięć RAM.
Co oznacza pamięć RAM i dlaczego nazywana jest pamięcią ulotną?
Termin RAM jest używany synonimicznie z terminem pamięć główna. Jest to skrót od Random Access Memory i oznacza pamięć z dostępem losowym. Do tymczasowego przechowywania danych używana jest pamięć robocza. Korzystają z niej tylko aktualnie uruchomione programy. Po wyłączeniu komputera pamięć robocza jest opróżniana. Fakt ten odpowiada również na następujące pytanie: Jaka jest różnica między dyskiem twardym a pamięcią RAM? Dyski twarde przechowują dane na stałe.
Gdzie w komputerze znajduje się pamięć RAM?
Pamięć RAM w komputerze można rozpoznać po wydłużonym kształcie modułów. Są one podłączane bezpośrednio do gniazda znajdującego się na płycie głównej.
Paski pamięci są również nazywane kanałami. Istnieją zarówno pojedyncze, jak i podwójne. W praktyce prawie zawsze stosuje się tryb dwukanałowy. Płyta główna oferuje odpowiednio dwa gniazda. Ważny skrót w tym kontekście: DIMM. Jest to skrót od Dual Inline Memory Module. Jest on używany, gdy moduły pamięci są ułożone w dwóch rzędach.
Najważniejsze cechy:
Generacja |
|
Częstotliwość taktowania |
|
Opóźnienie |
|
Pojemność |
|
Dostępna pamięć robocza wskazuje zatem, ile programów może być uruchamianych jednocześnie bez przeciążania komputera.
Dzisiejsze pamięci główne wykorzystują interfejs danych DDR. Skrót ten oznacza Double Data Rate. Na przestrzeni lat opracowano różne generacje pamięci RAM DDR. Ważne jest, aby je znać, ponieważ płyta główna określa, która generacja pamięci RAM może być używana. Nie są one ze sobą kompatybilne!
DDR3-RAM
Ta generacja pamięci RAM DDR3 jest używana od 2007 roku. Pamięci główne z 240 pinami, o napięciu roboczym od 1,5 do 1,25 V i częstotliwości taktowania do 2400 MHz, nie są już aktualne. Pamięci DDR3 dominowały na rynku do 2016 roku, a obecnie wystarczają jedynie do prostego, codziennego użytkowania komputerów PC.
DDR4-RAM
Ta pamięć RAM z 288 pinami (wersja do notebooków 260 pinów) jest obecnie najpopularniejszym standardem. Były one dostępne na rynku od 2014 roku, ale swój wielki rozkwit świętowały dopiero w 2017 roku. Ta generacja działa przy napięciu 1,2 V i częstotliwości do 4000 MHz. Pojemność pamięci i jakość sygnału zostały poprawione dzięki technologii chip stacking (układanie komórek pamięci jedna na drugiej). Pamięć RAM DDR4 dominuje w sektorze biznesowym, ale wszystkie inne systemy PC w coraz mniejszym stopniu polegają na DDR3, a w coraz większym na DDR4 RAM.
DDR5-RAM
Najnowsza generacja pamięci RAM DDR5 jest w blokach startowych. Taktowanie do 8200 MHz powinno być możliwe przy napięciu zaledwie 1,1 V. Pojedyncze moduły mają już oferować 32 GB, a podwójne 64 GB.
Dla uzupełnienia: pamięć SDRAM nie jest już obecnie używana. Na początku bieżącego tysiąclecia pamięć RAM została zastąpiona przez DDR. Pierwsze pamięci RAM DDR były dostępne od 2001 roku, a pamięci o pojemności 256, 512 lub 1024 megabajtów prezentowały się nowocześnie jak na swoje czasy. Pierwsze moduły high-end, które oferowały 2 GB, były przełomowe. Pamięć RAM DDR2 również nie jest już prawie używana. Ta generacja pochodzi z 2004 roku i jest obsługiwana tylko w starszych komputerach.
Przed dokonaniem zakupu pojawia się pytanie: ile pamięci RAM jest przydatne w komputerze? Szybkość działania danego komputera zależy w dużej mierze od ilości pamięci RAM. Potrzebna pojemność zależy od wykorzystywanych aplikacji. Poniższe przykłady posłużą jako przewodnik:
Prosty system domowy lub biurowy zaprojektowany do pracy z dokumentami tekstowymi, niektórymi zdjęciami, filmami i muzyką może sobie poradzić z 4 lub 8 GB pamięci RAM. Nawet urządzenia peryferyjne podłączone do komputerów stacjonarnych, takie jak routery WLAN, drukarki lub pamięci USB, nie spowalniają działania.
Jeśli w środowisku biznesowym używane są bardziej złożone aplikacje, takie jak renderowanie 3D lub wiele wirtualnych urządzeń, lepszym wyborem będzie co najmniej 16 GB pamięci RAM. Dotyczy to również sektora gier, jeśli na komputerze mają być uruchamiane nowoczesne gry.