Akumulatorowe wiertarko-wkrętarki, wkrętarki akumulatorowe i inne elektronarzędzia akumulatorowe to oczywiście wspaniała zaleta. Ale niestety, nigdy nie wiadomo dokładnie, jak długo bateria będzie działać i kiedy narzędzia się rozładują.
W przypadku elektronarzędzi zasilanych sieciowo użytkownicy nie mają takich zmartwień. Nawet jeśli maszyny pracują przez wiele godzin pod dużym obciążeniem.
Jedyną wadą jest to, że w planowanym miejscu użytkowania często nie ma odpowiedniego gniazdka sieciowego.
W takim przypadku idealnym rozwiązaniem są sprawdzone bębny kablowe.
Dzieje się tak dlatego, że bez większego wysiłku można podłączyć zasilanie nawet w najodleglejszym zakątku terenu firmy, placu budowy lub w ogrodzie. Ale uwaga, nie każdy bęben kablowy nadaje się do różnych zastosowań.
Przedstawiamy różnice i podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy ich zakupie i użytkowaniu.
Bęben kablowy służy do przechowywania kabli elektrycznych w sposób oszczędzający miejsce. W zależności od przeznaczenia, liczba żył, przekrój żyły i materiał powłoki nawiniętych kabli mogą się znacznie różnić. Konstrukcja połączeń wtykowych również jest bardzo zróżnicowana.
Ze względu na swoją budowę, bęben kablowy jest przedłużaczem o zmiennej długości, który można łatwo nawijać i rozwijać poprzez obracanie bębna. Po zwinięciu przedłużacz zajmuje bardzo mało miejsca. Nawet długie i ciężkie kable można łatwo transportować bez ich zaplątania lub zakleszczenia.
Chociaż istnieją bębny kablowe do kabli sieciowych lub telefonicznych, większość ludzi mówiąc o bębnie kablowym ma na myśli przedłużacz zasilający lub sieciowy.
Bębny kablowe z blachy stalowej były kiedyś preferowanym wyborem, ale obecnie coraz popularniejsze stają się bębny kablowe z tworzywa sztucznego wykonane z wytrzymałego specjalnego plastiku. W większości modeli tylko rama podstawy jest nadal wykonana z lekkiego metalu.
Każdy, kto kiedykolwiek nawijał przedłużacz na przedramię, zna to zjawisko: przy następnym użyciu kabel zasilający zaczyna żyć własnym życiem.
Zamiast leżeć rozciągnięty na podłodze jak wcześniej, tworzy jedną pętlę za drugą. Dzieje się tak dlatego, że kabel zasilający nie jest zwijany starannie, ale pętle kabla są rozsuwane na boki.
W rezultacie przewód jest skręcany jeden raz wzdłuż każdej pętli. Znacznie trudniej jest również zwinąć już skręcony kabel, a tendencja do skręcania się zwiększa się przy następnym rozciągnięciu.
Właśnie takiego skręcania kabla nie powoduje bęben kablowy. Dzieje się tak dlatego, że gdy przewód jest zwinięty, owija się wokół bębna w kółko. Kabel nie jest skręcony podczas zwijania, więc pozostaje rozciągnięty na podłodze i nie stwarza ryzyka potknięcia się.
Kolejne zalety bębna kablowego:
Przedłużacz o zmiennej długości
Wystarczy rozwinąć tylko tyle kabla, ile jest potrzebne w danym momencie. Pod warunkiem, że nie są używane żadne duże obciążenia.
Zintegrowane gniazdo elektryczne
Wiele bębnów kablowych oferuje kilka, czasem różnych, gniazd do podłączania odbiorników.
Opcje umożliwiające zmianę
W większości bębnów kablowych gniazda są zintegrowane z obrotowym korpusem bębna. Wtyczka sieciowa mocowana jest do kabla, który podłączany zostaje do gniazda sieciowego w instalacji domowej. W takim przypadku bęben kablowy zawsze znajduje się w miejscu użytkowania.
Bęben naścienny jest natomiast mocowany w pobliżu gniazda sieciowego. Do miejsca użytkowania przeciągany jest tylko przewód ze złączem styku uziemiającego.
Przy wyborze odpowiedniego bębna kablowego cena nie jest jedynym decydującym czynnikiem. Istnieją znacznie ważniejsze kryteria wyboru, które są istotne przy podejmowaniu decyzji o kupnie. Najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze bębna kablowego są dostępne opcje połączeń.
Wtyczka styku uziemiającego
Prawdopodobnie najpopularniejszym typem gniazda sieciowego, które jest używane zarówno komercyjnie, jak i prywatnie, to klasyczne gniazdo z uziemieniem.
W związku z tym większość przedłużaczy i bębnów kablowych jest również wyposażona w ten system wtyczek.
Oznacza to, że wszystkie standardowe elektronarzędzia o napięciu zasilania 230 V można podłączyć do bębnów kablowych z gniazdami z uziemieniem.
Wtyczka CEE
Jeśli dostępne jest czerwone gniazdo trójfazowe, zwijacz kabla musi być wyposażony we wtyczkę CEE.
Ważne: Istnieją różne wersje gniazd CEE.
W wersji 16-amperowej wtyczki mają średnicę około 60 mm. Wersja 32-amperowa ma średnicę około 70 mm.
Wtyczka CEE-Cara
Złącza CEE-Cara są używane w branży kempingowej i przyczep kempingowych do dostarczania napięcia sieciowego.
Podobnie jak wtyczki CEE, mają one okrągłą konstrukcję, ale tylko trzy styki (faza, przewód neutralny i przewód ochronny).
Wtyczki i gniazda CEE-Cara są wykonane z niebieskiego tworzywa sztucznego, co ułatwia ich odróżnienie od czerwonych wtyczek CEE.
Do użytku wewnątrz lub na zewnątrz
Następnym krokiem jest wyjaśnienie, czy bęben kablowy będzie używany wewnątrz czy na zewnątrz (wymagany stopień ochrony IP44).
Oczywiście bęben kablowy do zastosowań wewnętrznych bez specjalnej ochrony przed warunkami atmosferycznymi sprawdzi się również na zewnątrz do zasilania elektrycznej kosiarki do trawy. Pod warunkiem, że kosiarka jest używana tylko wtedy, gdy jest sucho, a elastyczny zasilacz jest następnie odłączany. W takim przypadku bardzo niewielu ogrodników hobbystów będzie miało problemy z tym materiałem.
Jednak ze względu na brak osłon gniazd (ochrona przed kontaktem lub wnikaniem ciał obcych) i możliwy brak odporności na promieniowanie UV, stałe użytkowanie na zewnątrz nadal nie jest zalecane.
Jeśli jednak bęben kablowy będzie narażony na wilgoć i deszcz w profesjonalnym użytkowaniu, należy zastosować wersję bryzgoszczelną o stopniu ochrony IP44 lub wyższym.
Typ kabla
Dane techniczne często zawierają typ kabla wraz z liczbą żył i przekrojem. W razie potrzeby kombinacja liter i cyfr zapewnia dokładne informacje o materiale, strukturze i obciążalności mechanicznej zastosowanego przewodu zasilającego. Oto kilka przykładów:
H07RN-F 5G1,5 (elastyczny przewód gumowy z 5 żyłami po 1,5 mm²)
H05RR-F 3G2,5 (elastyczny przewód gumowy z 3 żyłami po 2,5 mm²)
H07BQ-F 5G2,5 (elastyczny przewód wężowy PUR z 5 żyłami a` 2.5 mm²)
H05VV-F 3G1,5 (elastyczny przewód wężowy z tworzywa sztucznego z 3 żyłami po 1,5 mm²)
AT–N07V3V3–F 3G2,5 (elastyczny przewód wężowy z tworzywa sztucznego z 3 żyłami po 2,5 mm²)
AT–N05V3V3–F 5G2,5 (elastyczny wąż z tworzywa sztucznego z 5 żyłami po 2,5 mm²)
Podział oznaczeń kabli:
H = ogólnoeuropejskie zharmonizowane oznaczenie
AT-N = Oznaczenie krajowe
05 = Wytrzymałość dielektryczna 300 V / 500 V (L1 do ziemi / L1 zu L2)
07 = Wytrzymałość dielektryczna 450 V / 750 V (L1 do ziemi / L1 zu L2)
Pierwsza litera po wytrzymałości dielektrycznej = materiał izolacji rdzenia..
Druga litera po wytrzymałości dielektrycznej = materiał osłony.
R = kauczuk etylenowo-propylenowy
N = kauczuk polichloropropylenowy
B = kauczuk etylenowo-propylenowy
Q = poliuretan
V = PVC; V3 = PVC, odporny na zimno do -25°C
F = Kabel miedziany jest drobno pleciony, dzięki czemu jest elastyczny.
Uwaga:
Oznaczenia typów kabli są jednak znacznie bardziej rozbudowane. W razie potrzeby wyszukiwarki internetowe mogą pomóc w klasyfikacji innych typów kabli.
Zalecenie:
Przewody z PVC doskonale nadają się do okazjonalnego użytku w domu. Do ciągłego stosowania na placach budowy lub w warsztatach lepszym wyborem jest bęben kablowy lub profesjonalny zwijacz kablowy z wytrzymałym wężem budowlanym. Nawet jeśli cena jest znacznie wyższa.
Długość kabla
Długość kabla nowego bębna należy dobrać tak, aby był on wystarczająco długi do wszystkich celów. Nie jest konieczne uwzględnianie rezerwy w długości kabla.
Jeśli przedłużacz o maksymalnej długości 20 metrów jest w zupełności wystarczający, aby dotrzeć do każdego punktu na posesji, powinieneś również zdecydować się na bęben kablowy o długości 20 metrów.
Kabel o długości 40 metrów byłby nie tylko droższy. Nie miałoby to również większego sensu. Jednak dodatkowy ciężar, który trzeba cały czas dźwigać, nie musi być decydującym czynnikiem.
Duże znaczenie ma raczej to, czy z bębna trzeba rozwinąć tylko do 5 czy do 25 metrów nadmiaru kabla, a następnie ponownie go nawinąć.
Długie kable nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. Przynajmniej nie w przypadku bębnów kablowych. Dzieje się tak dlatego, że im dłuższy kabel, tym większa jego rezystancja.
A im wyższa rezystancja kabla, tym większe straty mocy i wytwarzanie ciepła. Po zwinięciu, wewnętrzne uzwojenia kabla nie mają szans na odprowadzenie wytworzonego ciepła na zewnątrz.
Z tego powodu bęben kablowy musi być zawsze rozwinięty na całej długości, jeśli podłączone są do niego odbiorniki o dużej mocy i są one eksploatowane przez dłuższy czas.
Producenci bębnów kablowych są również zobowiązani do instalowania resetowalnych bimetalicznych bezpieczników termicznych jako zabezpieczenia przed przegrzaniem. Ochrona przed przegrzaniem odłącza obciążenia podłączone do bębna kablowego od sieci, jeśli kabel nawinięty na bębnie nie jest w stanie odprowadzić ciepła na zewnątrz i staje się nadmiernie gorący. Zapobiega to przegrzaniu kabla zasilającego na bębnie.
Wymagania stawiane bębnom kablowym są niezwykle wysokie, zwłaszcza podczas pracy na placach budowy. Wytrzymałe kable z grubą gumową osłoną mogą sprostać trudnym warunkom, podobnie jak solidny bęben wykonany ze specjalnego tworzywa sztucznego i posiadający stopień ochrony IP44. Niektóre modele są również wyposażone w przydatne funkcje specjalne:
PRCD-S
Skrót PRCD oznacza Portable Residual Current Device i odpowiada przenośnemu wyłącznikowi różnicowoprądowemu z funkcją wykrywania i monitorowania przewodu ochronnego (-S).
Jeśli w przyłączonym obciążeniu wystąpi uszkodzenie izolacji i popłynie prąd szczątkowy, zasilanie zostanie natychmiast wyłączone. Może to uratować życie w przypadku uszkodzenia. Szczególnie, jeśli bęben kablowy PRSD-S został podłączony do gniazda bez lub z wadliwym zabezpieczeniem różnicowoprądowym (RCD).
Styki obrotowe
Często trzeba zwinąć kilka metrów kabla ze szpuli, ponieważ zmieniła się lokalizacja lub rozwinięty kabel przeszkadza. Jeśli wiertarka, wyrzynarka lub szlifierka są już podłączone do bębna, obracające się gniazda tworzą ogromną plątaninę kabli. Nawet jeśli tylko jedna maszyna jest podłączona, kabel zasilający jest znacznie skręcony.
Producenci dostrzegli ten problem i znaleźli pomysłowe rozwiązanie. Dzięki sprytnemu mechanizmowi styków obrotowych, gniazda na bębnie nie obracają się, gdy kabel jest zwijany lub rozwijany.
Sprężynowy stabilizator
Wystarczy nacisnąć przycisk, aby zwinąć kabel. To, co jest powszechne w odkurzaczach, znalazło również zastosowanie w bębnach kablowych. Gdy kabel jest wyciągany, napinana jest spiralna sprężyna, która następnie wciąga kabel z powrotem do plastikowego pojemnika po naciśnięciu przycisku.
Automatyczny zwijacz okazał się szczególnie przydatny w przypadku stacjonarnych bębnów kablowych, w których do miejsca użycia przeciągany jest tylko kabel ze złączem uziemiającym.
Złącza CEE-Cara są używane do zasilania w sektorze przyczep kempingowych i kempingów.
Tak jak wtyczki bezpieczeństwa, wtyczki CEE-Cara mają trzy bieguny i są przeznaczone do zasilania 230 V/16 A.
Jeśli przyczepa kempingowa ma być zaparkowana dalej od najbliższego przyłącza zasilania na kempingu, wymagany jest zwijacz kabla kempingowego z wtyczką CEE-Cara i złączem CEE-Cara (patrz zwijacz kabla po lewej stronie).
Jeśli przyczepa kempingowa ma być zasilana z sieci w domu, bęben kablowy musi być wyposażony we wtyczkę bezpieczeństwa i złącze CEE-Cara (patrz bęben kablowy po prawej stronie).
Ponieważ bębny kablowe są czasami używane na zewnątrz, gniazda sieciowe mają zaślepki chroniące przed wilgocią(IP44).
Stopień ochrony IP44 opisuje istniejącą ochronę przed wilgocią i ciałami obcymi przedostającymi się na końcu.