CB-radio, w przeciwieństwie do radia amatorskiego, może być obsługiwane bez licencji i jest bezpłatnie dostępne. Jest odpowiednie do wielu zastosowań i cieszy się popularnością nie tylko wśród amatorów radiokomunikacji. W naszym przewodniku dowiesz się, jakie rodzaje urządzeń CB radio są dostępne i jak znaleźć odpowiednie dla swoich potrzeb.
CB-radio to prywatna i niekomercyjna forma komunikacji radiowej, służąca do przekazywania wiadomości i danych między nadawcą a odbiorcą. Skrót CB pochodzi od angielskiego terminu "Citizen Band", co w języku polskim oznacza „radio obywatelskie”. CB-radio jest często określane jako "radio dla każdego", ponieważ entuzjaści radiokomunikacji mogą korzystać z niego bez opłat, potrzebując jedynie odpowiedniego urządzenia nadawczo-odbiorczego. Z drugiej strony każdy, kto chce aktywnie uczestniczyć w amatorskim radiu i rozpocząć nadawanie, musi najpierw zdać egzamin i uzyskać licencję.
Fakt, że nie wymaga licencji, jest jednym z powodów dużej popularności CB radia. Kolejną zaletą zastosowania radia jest to, że może ono z pożytkiem uzupełniać nowoczesną komunikację cyfrową. Gdy internet i sieć telefonii komórkowej są przeciążone lub zawodzą w sytuacjach kryzysowych, CB radio może nawet uratować życie. Znajduje ono również zastosowanie w wielu dziedzinach: CB radia są standardowym wyposażeniem wielu jednostek pływających. Wykorzystuje się je również w wielu firmach i w rolnictwie do szybkiej i taniej komunikacji. Podczas imprez sportowych i innych ważnych wydarzeń CB radia pomagają zapewnić sprawną organizację. Kierowcy jeżdżący często i na długich dystansach mogą dowiedzieć się przez radio o warunkach drogowych i korkach. Dzięki tak zwanemu przełączeniu kraju użytkowania, będą oni mieli możliwość korzystania ze standardów radiowych CB w całej Europie. Ponadto hobbystyczni krótkofalowcy mogą w wolnym czasie szybko znaleźć podobn.
CB radio działa w określonym zakresie częstotliwości znajdującym się na górnym końcu spektrum fal krótkich. W zakresie od 26,565 MHz do 27,405 MHz dostępnych jest 80 kanałów w maksymalnie trzech typach modulacji (AM-FM, SSB), z których niektóre są dopuszczone do cyfrowych trybów pracy. W innych krajach można używać do 40 kanałów FM, a często także do 40 kanałów AM i SSB.
Do nadawania i odbierania za pomocą CB potrzebne są specjalne urządzenia certyfikowane do zastosowań wykorzystujących technologię radiową. Dostępne są radiotelefony ręczne, a także przenośne i kompaktowe radia mobilne CB. Co więcej, istnieją również urządzenia stacjonarne, które nazywane są również radiostacjami stacjonarnymi lub domowymi.
Ręczne urządzenia i kompaktowe radiotelefony CB są codziennymi towarzyszami użytkowników CB-radia, oferując wszechstronne zastosowanie. Doskonale sprawdzają się podczas podróży, wycieczek czy krótszych wypraw. Korzystanie z ręcznego radiotelefonu CB umożliwia łatwe rozpoczęcie przygody z CB-radiem. Modele wyposażone w wyświetlacz i czytelnie rozmieszczoną klawiaturę są zazwyczaj wyjątkowo proste w obsłudze. W trasie standardowa moc nadawcza wynosząca 4 waty jest wystarczająca do wielu zastosowań, co pozwala na oszczędność energii i wydłużenie czasu pracy urządzenia.
Urządzenia CB są również dostępne w różnych wersjach. Istnieją urządzenia nadawczo-odbiorcze ze stałym panelem sterowania. Inne posiadają odłączaną jednostkę sterującą lub wielofunkcyjny mikrofon ręczny z wbudowaną kompletną klawiaturą sterującą i wyświetlaczem. Niektóre urządzenia mobilne są przeznaczone do instalacji w pojazdach. Bardziej rozbudowane zestawy przenośne i domowe są przeznaczone w szczególności dla operatorów CB radia, którzy preferują większy zasięg i chcą wykorzystać możliwości techniczne CB radia na jak największej liczbie częstotliwości. Uzupełnieniem radiotelefonów jest szeroka gama akcesoriów, w tym anteny, mikrofony biurkowe, torby, głośniki i zestawy słuchawkowe.
Granica między typami urządzeń jest czasami niewyraźna. Na przykład radiotelefon ręczny wyposażony w mocniejszą antenę CB i lepszy mikrofon może być używany jako stacjonarny system CB. Zasilanie jest dostarczane na różne sposoby. Radiotelefony CB wykorzystują gniazdka elektryczne, baterie lub akumulatory. Istnieją również elastyczne rozwiązania do użytku w pojazdach. Za pomocą specjalnych adapterów sieciowych możliwe jest zasilanie radia napięciem stałym 12 V za pośrednictwem zapalniczki samochodowej.
Kupując CB radio, należy zwrócić uwagę na jego rozmiar i wagę, jeśli używamy go głównie w ruchu. Na przykład CRT One z Francji jest niewiele większy od paczki papierosów i dlatego jest obecnie jednym z najmniejszych urządzeń mobilnych, do których można podłączyć mikrofon.
Czas pracy urządzeń CB można wydłużyć dzięki dodatkowym akumulatorom i funkcji oszczędzania energii. Ochrona przed wodą jest przydatna, jeśli urządzenie regularnie styka się z wilgocią. W przypadku korzystania z radia w samochodzie, na wyposażeniu powinna znajdować się funkcja głośnomówiąca (funkcja VOX).
Przydatnym elementem jest również miernik S-Meter, który pozwala na pomiar siły i jakości odbieranych sygnałów, zarówno w terenie, jak i w domu. Przy zbyt słabym sygnale może dojść do pogorszenia zrozumiałości mowy i stabilności połączenia radiowego. W takich przypadkach zaleca się znalezienie wyższego punktu, który zapewni lepszy odbiór. Automatyczna blokada szumów (funkcja Squelch) może dodatkowo poprawić jakość odbioru i dźwięku, eliminując zakłócenia takie jak szum.
Dla uzyskania dużych zasięgów rekomendowane jest urządzenie obsługujące modulację SSB oprócz FM i AM. W porównaniu do urządzeń FM, urządzenie SSB może osiągnąć zasięg nawet dwukrotnie większy. Zasięg mogą również zwiększyć bardziej wydajne anteny oraz urządzenia z wzmocnieniem HF i zintegrowanymi funkcjami repeaterów lub przekaźników. Szczególnie uniwersalne w podróży są urządzenia CB-Multinorm, które umożliwiają komunikację na licznych europejskich częstotliwościach, nawet podczas długich podróży i przejazdów przez granice państw.
Podczas korzystania z radia CB bez licencji należy również przestrzegać pewnych zasad. Z aplikacji radiowej należy korzystać tylko wtedy, gdy istnieje konkretny zamiar komunikacji. Niedozwolone są na przykład bezsensowne i bezcelowe transmisje bez przekazu treści. Aby nie przeciążać dostępnej przepustowości, za pośrednictwem radia CB nie można rozpowszechniać programów przypominających audycje ani ciągłych transmisji.
Co to jest funkcja VOX?
Wiele urządzeń radiotelefonicznych oferuje funkcję VOX. Skrót VOX oznacza Voice Operated Exchange (wymiana głosowa).
Po aktywacji radio może automatycznie włączyć nadawanie. Funkcja VOX jest uruchamiana, jeśli użytkownik wygeneruje określony poziom hałasu w pobliżu urządzenia, na przykład mówiąc głośniej, a tym samym przekroczy ustawioną wartość progową. Funkcja ta jest bardzo przydatna, gdy do wykonania określonej czynności potrzebne są obie ręce (np. podczas prowadzenia samochodu lub pracy w ogrodzie). Elektroniczne nianie również korzystają z funkcji VOX.
Jakie zasięgi są możliwe w przypadku radia CB?
Urządzenia wykorzystujące specyfikacje techniczne standardu CB radia mają różne moce transmisji. Przenośne radiotelefony osiągają zasięg do 5 km. W przypadku urządzeń mobilnych zasięg można zwiększyć do około 15 kilometrów w otwartym terenie. Z urządzenia domowego do urządzenia domowego możliwy jest nawet zasięg 50 kilometrów. Odległość zależy jednak nie tylko od parametrów technicznych urządzenia radiowego. Inne czynniki obejmują pogodę (warunki meteorologiczne), rodzaj anteny (zwłaszcza jej długość), otaczające budynki i bieżącą lokalizację. Na przykład, jeśli znajdujesz się na wzgórzu, możliwy jest większy zasięg, podczas gdy odbiór jest zazwyczaj gorszy w dolinie z otaczającymi górami.