Urządzenia do digitalizacji dźwięku umożliwiają zapisywanie płyt i kaset w formie cyfrowej. Dzięki nim muzyka, słuchowiska radiowe, prywatne nagrania i inne cenne treści mogą zostać zapisane na przyszłość i szybko oraz łatwo udostępnione innym w formie cyfrowej. W naszym poradniku wyjaśniamy, o czym należy pamiętać podczas korzystania z urządzeń do digitalizacji dźwięku i jakie kryteria są ważne przy dokonywaniu zakupu.
Kasety magnetofonowe i płyty, a także magnetofony i odtwarzacze, były w przeszłości często jedynym sposobem na słuchanie muzyki i słuchowisk radiowych w domu. Nic więc dziwnego, że na strychu lub w piwnicy rodziców i dziadków wciąż kryje się kilka analogowych skarbów.
W szczególności płyty winylowe cieszą się kultowym statusem i są dziś znacznie bardziej popularne niż kiedyś. Wiele albumów muzycznych jest ponownie tłoczonych na winylu, co cieszy nie tylko nostalgików, ale także wszystkich tych, którzy dostrzegają szczególny urok brzmienia, wyglądu i wyjątkowej jakości nagrań winylowych.
Stare kasety również emanują stylem retro i przypominają nam o minionych czasach. Niewiele osób, które dorastały z tymi nośnikami dźwięku, ma serce, by oddać swoją kolekcję kaset.
Niezależnie od tego, czy jest to samodzielnie nagrana kaseta z ulubionym miksem muzycznym, czy też znane słuchowisko dla dzieci, które towarzyszyło podczas zasypiania każdej nocy - kasety mają dużą wartość sentymentalną i dlatego wciąż można je znaleźć w wielu gospodarstwach domowych..
Materiał taśmy podlega procesowi starzenia i jest podatny na wpływy zewnętrzne, takie jak wahania temperatury, światło słoneczne lub wilgotność. Zawiera również plastyfikatory, których gazy mogą z czasem ulatniać się i powodować sklejanie się uzwojeń.
Żywotność kasety wynosi od 30 do 40 lat, w zależności od sposobu jej przechowywania. Dlatego też, jeśli chcesz zachować swoje ulubione utwory muzyczne i słuchowiska radiowe, powinieneś odpowiednio wcześnie zdigitalizować taśmy magnetofonowe. Płyty gramofonowe wytrzymują znacznie dłużej, ale tylko wtedy, gdy są odpowiednio pielęgnowane i przechowywane. Częste odtwarzanie może prowadzić do zarysowań na płycie, a gdy zostanie ona uszkodzona, odtwarzacz nie będzie w stanie jej odczytać.
Z tego względu warto również digitalizować płyty, aby zawsze mieć możliwość odzyskania zawartości audio, jeśli dojdzie do tego najgorszego. Zazwyczaj łączą one dwie funkcje w jednym urządzeniu: służą do przesyłania sygnałów audio na zewnętrzny dysk twardy komputera lub do pamięci USB i w większości przypadków mogą być również używane jako urządzenie odtwarzające.
Nowoczesne urządzenia do cyfryzacji USB to magnetofony kasetowe lub odtwarzacze płyt wyposażone w port USB i zintegrowany przetwornik analogowo-cyfrowy (przetwornik A/D). Ten ostatni konwertuje dane analogowe przechowywane na kasetach i płytach na dane cyfrowe.
Niektóre urządzenia mogą digitalizować płyty i kasety bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. W takim przypadku nie jest wymagany komputer. Inne wymagają dodatkowego oprogramowania, które jest dostarczane na płycie CD lub musi zostać zakupione osobno.
W zależności od oprogramowania, możliwe jest nie tylko digitalizowanie zawartości kaset muzycznych, ale także ich edycja. Jakość dźwięku plików przechowywanych na dysku twardym można zoptymalizować za pomocą narzędzi, które eliminują lub redukują szumy, takie jak syczenie lub trzaski.
Co ciekawe, konwertery zaprojektowane jako gramofony lub magnetofony kasetowe działają również jako odtwarzacze. Jeśli nie chcesz rozstawać się ze starymi kasetami lub płytami, zawsze masz możliwość odsłuchania ich za pomocą konwertera. Wiele odtwarzaczy i magnetofonów USB posiada wyjście słuchawkowe, a niektóre są nawet wyposażone w słuchawki. Przenośne konwertery kasetowe są zazwyczaj niewiele większe od konwencjonalnej kasety i mogą być również używane podczas podróży.
Wybór pomiędzy zapisaniem danych w formacie MP3, a płytą CD zależy w dużej mierze od tego, na jakich urządzeniach odtwarzających chcemy później słuchać muzyki i czy będziemy chcieli dalej edytować dane. Jeśli cenisz sobie pewną jakość haptyczną, z pewnością nie pomylisz się z płytą CD jako fizycznym nośnikiem dźwięku. W takim przypadku zaleca się digitalizację w formacie WAV, który jest obsługiwany przez niektóre urządzenia do konwersji dźwięku. Pliki WAV nie są kompresowane, więc nie powodują utraty jakości.
Jeśli wolisz słuchać ulubionej muzyki w ruchu, podczas uprawiania sportu, w samochodzie lub z chmury, zalecanym formatem cyfrowym jest MP3. Pliki MP3 mają tę zaletę, że zajmują znacznie mniej miejsca, ponieważ sygnały dźwiękowe są kompresowane.
Pojedyncze, zbędne elementy dźwiękowe, które są ledwo słyszalne dla człowieka, nie są zapisywane.
Pliki MP3 doskonale nadają się do odtwarzania na smartfonach, komputerach lub telewizorach Smart TV.
Nośniki w formacie MP3 są również łatwe do dostosowania. Można je przycinać, rozszerzać lub dodawać do nich efekty za pomocą zaledwie kilku kliknięć. Poza tym, z plików MP3 można później utworzyć normalną płytę audio CD.
Przy zakupie urządzeń do digitalizacji należy wziąć pod uwagę kilka czynników.
Ważną rolę odgrywa obsługiwany format cyfrowy.
Większość urządzeń do nagrywania i odtwarzaczy płyt zaprojektowanych jako sprzęt do digitalizacji konwertuje pliki audio z taśm lub płyt do formatu MP3, a niektóre obsługują również format WAV. Ten ostatni jest szczególnie przydatny, jeśli chcesz później edytować swoją muzykę.
W większości przypadków konwersja do formatu MP3 jest jednak wystarczająca, ponieważ jest on z łatwością odczytywany przez inteligentne telewizory, smartfony i inne nowoczesne urządzenia odtwarzające.
Ważne jest również, aby wiedzieć, czy oprogramowanie do digitalizacji jest wymagane i wchodzi w zakres dostawy, czy też należy użyć zewnętrznego oprogramowania.
Konwertery z gniazdem USB są wygodniejsze w użyciu niż urządzenia, które działają tylko z kartami SD. Kolejną zaletą urządzeń cyfrowych USB jest to, że w większości przypadków mogą być one zasilane nie tylko za pomocą baterii, ale także przez USB. Podczas gdy kabel USB do ładowania jest prawie zawsze dołączony w standardzie, baterie często muszą być zakupione osobno.
Digitalizery kasetowe mogą być również używane jako przenośne magnetofony kasetowe w podróży. W takim przypadku należy upewnić się, że możliwe jest zasilanie za pomocą baterii i że dostępne jest wyjście słuchawkowe. Niektóre modele są również wyposażone w mikrofon i umożliwiają nagrywanie mówionych lub śpiewanych słów.
Nasza praktyczna wskazówka:przygotowanie kaset audio do digitalizacji
Przed rozpoczęciem digitalizacji warto dokładnie obejrzeć kasetę magnetofonową. Jeśli materiał jest nienaruszony, przewiń taśmę raz, aby zapewnić płynne odtwarzanie. Jeśli taśma jest rozdarta, można spróbować ją naprawić za pomocą specjalnej taśmy klejącej, a następnie zdigitalizować. Cząsteczki kurzu należy usuwać z płyt za pomocą przeznaczonych do tego szczotek.
Jak czasochłonne jest digitalizowanie kaset z muzyką?
Nagrania i kasety zawsze digitalizuje się w czasie rzeczywistym. Jeśli chcesz przenieść muzykę z kasety z 60 minutami odtwarzania na zewnętrzny dysk twardy lub pamięć USB, musisz przeznaczyć tyle samo czasu na konwersję do formatu MP3. Na kasecie nie są przechowywane żadne inne dane. Informacje o wykonawcy, tytule, albumie i roku wydania należy wprowadzić ręcznie podczas konwersji. Do czasu digitalizacji należy zatem doliczyć czas przetwarzania plików.
Czy digitalizacja kaset jest legalna?
Prywatna kopia na własny użytek jest dozwolona, o ile nie obchodzi się zabezpieczeń przed kopiowaniem i nie używa się zdigitalizowanej wersji do celów komercyjnych, np. do sprzedaży.