Porady
Napędy liniowe i transduktory znanych światowych producentów: Drive-System Europe, Opkon o skoku 25 mm - 610 mm sprawdzające się jako element zaawansowanych systemów kontroli i regulacji urządzeń zewnętrznych. Sprawdź siłowniki i transduktory do automatyzacji urządzeń i sprzętów wymagających utrzymania ciężaru lub położenia pewnych elementów w pozycji końcowej.
Elementy maszyn i innych systemów mechanicznych często muszą być precyzyjnie przemieszczane i pozycjonowane. W tym celu stosuje się na przykład pneumatyczne lub hydrauliczne siłowniki ciśnieniowe jako elementy techniki napędowej, w których poruszany jest tłok wykonujący proces regulacji napędzanych części. Alternatywą dla nich są siłowniki elektryczne, znane również jako elektryczne siłowniki podnoszące, których instalacja i obsługa jest w wielu przypadkach bardziej korzystna i bezproblemowa.
-
Jak działają napędy liniowe?
-
Do czego służą napędy liniowe?
-
Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze i obsłudze napędów liniowych?
Siłowniki elektryczne nie wymagają żadnej skomplikowanej infrastruktury, takiej jak sprężarki hydrauliczne lub sprężonego powietrza, czy też przewody ciśnieniowe i węże, poza podłączeniem zasilania. Dzięki temu mogą być wykorzystywane nie tylko w środowiskach przemysłowych, ale także w wielu innych zastosowaniach. Kompaktowa konstrukcja pozwala na łatwą i prostą integrację z urządzeniami i maszynami. Napędy liniowe można znaleźć nie tylko w inżynierii mechanicznej, ale także jako siłowniki w maszynach rolniczych, urządzeniach medycznych lub produktach dla domu lub biura. Przykłady typowych zastosowań obejmują systemy do pozycjonowania i przenoszenia w maszynie lub jako napęd do regulacji łóżek w szpitalach i ośrodkach opieki, a także zdalnie sterowane opcje regulacji projektorów zamontowanych na suficie sali konferencyjnej.
Najważniejszymi danymi technicznymi siłowników elektrycznych jest skok oraz siła rozciągająca i ściskająca, jaką może wywierać popychacz. Dane te podawane są w N (niutonach). Właściwości te zależą od odpowiednich wymagań środowiska projektowego, dlatego istnieje szeroki zakres różnych konstrukcji. W wielu przypadkach decydująca jest również prędkość, z jaką popychacz może być wysuwany i wsuwany. Jest ona określana w mm/s lub, w przypadku szybkich siłowników elektrycznych, w m/s. Co więcej, zużycie energii elektrycznej jest również określone w arkuszach danych w postaci napięcia znamionowego i prądu roboczego. Oferowane napędy liniowe są przede wszystkim sterowane niskim napięciem stałym w zakresie poniżej 30 V. Arkusze danych określają również zakres temperatur środowiska, w którym może pracować siłownik elektryczny.
Konstrukcja maszyny lub urządzenia, w którym ma zostać zainstalowany siłownik elektryczny, określa jego wymiary mechaniczne. Dzięki kompaktowym rozmiarom, na ich instalację należy przeznaczyć stosunkowo niewiele miejsca. W niektórych siłownikach elektrycznych silnik jest umieszczony w jednej linii z wrzecionem, w innych z boku, co skutkuje krótszą konstrukcją.
Środowisko pracy siłownika elektrycznego ma decydujący wpływ na wybór materiału, z którego jest on wykonany. W standardowych wersjach popychacz może być aluminiowy, a obudowa wykonana ze stopu cynku. Wersje ze stali nierdzewnej są dostępne dla środowisk z agresywnymi mediami lub tam, gdzie obowiązują specjalne wymagania higieniczne.
Stopień ochrony napędów liniowych musi również spełniać wymagania środowiskowe, np. IP 65, jeśli są one narażone na działanie wody rozpryskowej.
Napędy liniowe zazwyczaj nie są przeznaczone do pracy ciągłej, ponieważ funkcje uruchamiania, do których są przeznaczone, wymagają jedynie chwilowego działania. Dopuszczalny tryb pracy jest dokładnie określony w arkuszach danych, np. cykl pracy 25%, tj. 1 minuta ciągłej pracy, po której następuje 3-minutowa przerwa. Jeśli te wartości graniczne zostaną przekroczone, napęd może zostać przeciążony i nadmiernie się nagrzać. Ważną rolę odgrywa również poziom hałasu powodowanego przez działanie siłownika, szczególnie w domu. Istnieją szczególnie ciche wersje, które generują poziom hałasu poniżej 55 dB podczas pracy.
Jako akcesoria do napędów liniowych oferowane są na przykład odpowiednie wsporniki.