Przedłużacze są niezbędne do mobilnego korzystania z elektronarzędzi lub do tymczasowego zasilania reflektorów budowlanych, maszyn i urządzeń.
Te praktyczne przedłużacze są zawsze pomocne, gdy na placu budowy nie ma odpowiedniego przyłącza sieciowego.
Przedłużacze muszą jednak spełniać znacznie więcej zadań niż tylko doprowadzenie zasilania do określonej lokalizacji. W zależności od lokalnych warunków, rozbudowa połączenia zasilania może być prawdziwym wyzwaniem.
Podpowiemy Ci, o czym musisz pamiętać, aby mieć pewność, że posiadasz odpowiedni przedłużacz i nie będziesz mieć żadnych problemów podczas korzystania.
Przedłużacz składa się z wtyczki i złącza zasilania, które są połączone ze sobą za pomocą mniej lub bardziej długiego kabla zasilającego.
Umożliwia to przesyłanie napięcia sieciowego z gniazda na ścianie do dowolnego miejsca w pomieszczeniu, budynku lub nieruchomości.
W celu zapewnienia optymalnej obsługi zastosowano bardzo elastyczne przewody gumowe. Oznacza to, że kabel zasilający jest łatwy do ułożenia i równie prosty do ponownego zwinięcia po użyciu.
W zależności od zadania i lokalizacji, istnieją różne przedłużacze, które są idealnie zaprojektowane do odpowiednich warunków i wymagań.
Przedłużacze zasilające można początkowo podzielić na dwie główne kategorie:
Przedłużacze do użytku wewnątrz pomieszczeń
Przedłużacze kablowe są często stosowane wewnątrz pomieszczeń, gdy kabel zasilający urządzenie lub maszynę nie dociera do najbliższego gniazdka sieciowego. Są również użyteczne, gdy gniazdo sieciowe na ścianie zostaje zakryte przez mebel, umożliwiając nadal korzystanie z połączenia elektrycznego. W takich sytuacjach zaleca się wykorzystanie przedłużaczy z płaską wtyczką, co pozwala na umieszczenie mebla możliwie blisko ściany bez przeszkód ze strony wystającej wtyczki. Jednak z powodu ograniczonej ochrony przed wilgocią (klasa ochronności IP20), większość wewnętrznych przedłużaczy kablowych nie jest odpowiednia do użytku na zewnątrz.
Przedłużacze do użytku zewnętrznego
Przedłużacze sieciowe do użytku na zewnątrz muszą być chronione przed wilgocią. Dlatego też posiadają one zaślepki, które zapobiegają przedostawaniu się wilgoci i brudu do otwartych gniazd. Przedłużacze są również zaprojektowane w taki sposób, aby były przynajmniej chronione przed bryzgami wody (IP44). Aby wytrzymać wysokie obciążenia mechaniczne, np. na placach budowy lub w rolnictwie, przedłużacze kabli zasilających do użytku na zewnątrz mają znacznie solidniejszą konstrukcję. Są one odporne na ścieranie, promieniowanie UV lub olej, a zatem idealnie przystosowane do wszystkich niekorzystnych warunków w zastosowaniach przemysłowych i prywatnych.
Inne cechy wyróżniające
Oprócz możliwych lokalizacji wewnątrz i na zewnątrz budynków, przedłużacze różnią się również pod względem konstrukcji:
Przedłużacze z wtyczkami uziemiającymi
Klasyczny przedłużacz sieciowy został zaprojektowany jako przewód ze stykiem ochronnym.
W tej wersji zarówno wtyczki, jak i gniazda mają prawie okrągły kształt.
Dwa styki lub gniazda obok siebie są przeznaczone dla przewodów pod napięciem (L i N).
Zaciski na górze i na dole gniazda styku uziemiającego zapewniają kontakt z przewodem uziemiającym (PE).
Przedłużacze z wtyczkami Euro
Urządzenia z izolowaną obudową ochronną (klasa ochrony II), takie jak radia, telewizory lub odtwarzacze DVD, nie wymagają przewodu ochronnego. Z tego powodu tylko płaskie dwubiegunowe wtyczki Euro są montowane na przewodach zasilających.
Dlatego też dwubiegunowe przedłużacze kabli zasilających mogą być również używane do tych urządzeń. Należy jednak zauważyć, że wtyczka Euro może być obciążona maksymalnie 2,5 A.
Odpowiada to maksymalnemu podłączonemu obciążeniu 600 W.
Przedłużacze z wtyczkami do małych urządzeń
Jeśli małe urządzenia elektroniki użytkowej nie mają być wyposażone w stale podłączony kabel sieciowy, producenci chętnie używają wtyczek sieciowych typu C8.
Wymagane kable sieciowe mają wtyczkę Euro na jednym końcu i gniazdo C7 na drugim.
Odpowiednie przedłużacze do małych urządzeń mają gniazdo sieciowe C7 i wtyczkę przyłączeniową C8 oraz zajmują znacznie mniej miejsca niż przedłużacze z wtyczką Euro.
Przedłużacz do prądu o dużym natężeniu
Przedłużacze zasilania z czerwonymi wtyczkami CEE są wymagane do podłączania maszyn i urządzeń z silnikami o dużej mocy.
Zamiast używać tylko jednej fazy, jak w przypadku napięcia 230 V AC, wszystkie trzy fazy są wykorzystywane w przedłużaczach wysokiego napięcia lub trójfazowych. Dlatego wtyczki CEE mają pięć styków przyłączeniowych.
W zależności od podłączonego obciążenia gniazda sieciowego CEE, kable zasilające są dostępne dla 16 A, 32 A i 63 A.
Przedłużacz dla przyczep kempingowych
Niebieskie gniazda CEE-Cara i przedłużacze CEE-Cara są dostępne specjalnie dla przyczep kempingowych.
Tak jak przedłużacze z uziemieniem, wtyczki CEE-Cara posiadają trzy styki. Jednakże, w przeciwieństwie do standardowych wtyczek bezpieczeństwa, wtyczki CEE-Cara są zabezpieczone przed odwróconą polaryzacją.
Zapewnia to, że faza zawsze przebiega przez wyłączniki lub przełączniki w przyczepie kempingowej. Długość użytkowa przedłużacza CEE-Cara o przekroju przewodu 3 x 2,5 mm² wynosi maksymalnie 25 metrów.
Przedłużacz z dodatkowymi funkcjami
Przedłużacze z elementem PRCD (zintegrowany wyłącznik różnicowoprądowy) są bardzo popularne na placach budowy i w zastosowaniach przemysłowych.
Dotknięcie części obudowy pod napięciem w przypadku awarii urządzenia powoduje natychmiastowe przerwanie zasilania. W takim przypadku użytkownik nie musi polegać na działaniu wyłącznika różnicowoprądowego przyłącza zasilania.
Inne dodatkowe funkcje to na przykład zintegrowane przełączniki lub falowniki faz dla rozszerzeń trójfazowych.
Oprócz różnych wtyczek połączeniowych, decydującą rolę odgrywa również zastosowany kabel. Z tego powodu producenci określają dokładne oznaczenie używanego przewodu. Stosowane w tym celu kombinacje cyfr i liter mają następujące znaczenie:
H07RN-F 5G1,5 (elastyczny przewód gumowy z 5 żyłami po 1,5 mm²)
H07RN-F 3G2,5 (elastyczny przewód gumowy z 3 żyłami po 2,5 mm²)
H05RR-F 3G2,5 (elastyczny przewód gumowy z 3 żyłami po 2,5 mm²)
H07BQ-F 5G2,5 (elastyczny przewód poliuretanowy z 5 żyłami a` 2.5 mm²)
H05VV-F 3G1,5 (elastyczny przewód z tworzywa sztucznego z 3 żyłami a` 1.5 mm²)
AT–N07V3V3–F 3G2,5 (elastyczny wąż z tworzywa sztucznego z 3 żyłami a` 2.5 mm²)
AT–N05V3V3–F 3G1,5 (elastyczny przewód z tworzywa sztucznego z 3 żyłami a` 1,5 mm²)
Podział oznaczeń kabli:
H = ogólnoeuropejskie ujednolicone oznaczenie kabla
03 = Wytrzymałość elektryczna 300 V / 300 V (L1 zu Erde / L1 zu L2)
05 = Wytrzymałość elektryczna300 V / 500 V (L1 zu Erde / L1 zu L2)
07 = Wytrzymałość elektryczna 450 V / 750 V (L1 zu Erde / L1 zu L2)
Pierwsza litera po wytrzymałości elektrycznej = materiał izolacji rdzenia.
Druga litera po wytrzymałości elektrycznej = materiał osłony.
R = kauczuk etylenowo-propylenowy
N = kauczuk polichloropropylenowy
B = kauczuk etylenowo-propylenowy
Q = poliuretan
V = PVC; V3 = PVC, odporny na zimno do -25 °C
F = Żyła miedziana jest drobno spleciona, dzięki czemu kabel jest elastyczny
Równie ważny, co solidna powłoka, jest przekrój poprzeczny elastycznej skrętki miedzianej. Wartość ta określa, jak dobrze lub słabo działa kabel zasilający. Przewód miedziany o przekroju 1 mm² i długości jednego metra ma rezystancję właściwą 0,0171 Ω. W poniższych rozważaniach nie odgrywa istotnej roli fakt, że wartość ta zależy również od częstotliwości i temperatury.
Jeśli teraz pomnożymy rezystancję właściwą przez długość przewodu, a następnie podzielimy tę wartość przez przekrój przewodu, otrzymamy wartość rezystancji 0,57 Ω dla przedłużacza o długości przewodu 50 metrów i przekroju przewodu 1,5 mm² na żyłę.
Wartość ta ma jednak podwójny skutek. Dzieje się tak, ponieważ prąd przepływa z gniazdka przez jedną żyłę przedłużacza (faza L) do odbiornika i z powrotem przez przewód neutralny (N). Dlatego całkowita rezystancja przedłużacza wynosi 1,14 Ω.
Na początku może się to wydawać niewiele, ale wartość ta jest zdecydowanie zauważalna, gdy występuje duże zapotrzebowanie na energię. Gdy płynie maksymalny prąd 16 A, napięcie 18,24 V spada na 50-metrowym kablu zasilającym. Zamiast 240 V odbiorca ma do dyspozycji jedynie 221,76 V.
Jednak straty mocy na przedłużaczu są także znaczne. Wynosi ona imponujące 291,84 W, co jest bezużytecznie przekształcane w ciepło. Aby zminimalizować ten efekt, przekrój kabla powinien być jak największy.
Poniżej porównaliśmy wyliczone wartości dla kabla o przekroju 1,5 mm² z kablem zasilającym o tej samej długości i przekroju 2,5 mm².
Porównanie strat mocy przedłużaczy
Przekrój kabla 1,5 mm² | Przekrój kabla 2,5 mm² | |
---|---|---|
Opór właściwy | 0,0171 Ω | 0,0171 Ω |
Długość kabla przedłużającego | 50 m | 50 m |
Opór całkowity | 1,14 Ω | 0,684 Ω |
Spadek napięcia przy 16 A | 18,24 V | 10,94 V |
Strata mocy przy 16 A | 291,84 W | 175,04 W |
Niektóre przedłużacze do użytku wewnętrznego mają przekrój przewodu wynoszący zaledwie 0,75 mm². Kable te są jednak odpowiednio krótkie lub wyposażone we wtyczki Euro. Wtyczki na przedłużaczach Euro mogą być obciążone maksymalnie prądem 2,5 A, co ogranicza podłączone obciążenie do 600 W. W przypadku kabli zasilających zaprojektowanych dla prądów do 63 A stosuje się kable o przekroju 16 mm².
W tym kontekście wyraźnie widać, że konieczne jest zapewnienie dobrego styku z przedłużaczami. Wynika to z faktu, że uszkodzone lub poluzowane zaciski kablowe i styki wtykowe o zwiększonej rezystancji mogą bardzo szybko doprowadzić do poważnych problemów.
Aby znaleźć odpowiedni przedłużacz do danego zastosowania, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych punktów:
Do użytku wewnątrz lub na zewnątrz
Przedłużacze do użytku w pomieszczeniach są zazwyczaj mniej wytrzymałe i nie są odporne na zachlapania. Z tego powodu nie mogą być stosowane na zewnątrz. Przedłużacze zewnętrzne mają solidniejszą konstrukcję i są zabezpieczone przed bryzgami wody. W razie potrzeby mogą być również używane w pomieszczeniach.
Odpowiednie wtyczki sieciowe
Przedłużacz musi być wyposażony w odpowiednie wtyczki sieciowe. Zaleca się stosowanie wtyczek z uziemieniem do gniazd sieciowych. W przypadku przedłużaczy z czerwonymi wtyczkami CEE należy wziąć pod uwagę prąd znamionowy, ponieważ wtyczki różnią się rozmiarem. Wtyczki Euro są odpowiednie dla małych urządzeń elektrycznych, a niebieskie wtyczki CEE-Cara są używane w przyczepach kempingowych.
Przekrój kabla
Zasada 'im więcej, tym lepiej' stosuje się do przedłużaczy tylko w przypadku przekroju przewodu. Gdy na przedłużaczu mają być używane urządzenia o dużej mocy, takie jak grzejniki czy duże silniki elektryczne, należy zwrócić uwagę na wystarczająco duży przekrój kabla.
Długość kabla
Długość kabla powinna być tak krótka, jak to tylko konieczne. Pomijając niepotrzebną utratę mocy na przewodzie, przenoszenie i przechowywanie krótszego przedłużacza jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku przedłużacza dwukrotnie dłuższego. Ponadto nie należy lekceważyć wagi masywnego przedłużacza budowlanego..
Dodatkowe funkcje techniczne
Niektóre zastosowania wymagają wyposażenia przedłużacza w dodatkowe urządzenia. W przypadku placów budowy i zastosowań profesjonalnych zalecamy stosowanie osobistego urządzenia ochronnego (PRCD) i falownika prądu trójfazowego, aby zapewnić prawidłowy kierunek pracy piły tarczowej lub silnika dmuchawy.
Nasza praktyczna wskazówka: Bezpieczne układanie przedłużaczy
Dostępnych jest wiele środków pomocniczych do bezpiecznego układania przedłużaczy. Oprócz haków, taśma samoprzylepna, kanały kablowe, maty i mostki kablowe są odpowiednie do zapobiegania upadkom, uszkodzeniom ciśnieniowym i gwałtownym obciążeniom naprężającym przedłużacze.
Często zadawane pytania dotyczące przedłużaczy
Czy przedłużacze mogą być łączone?
Przedłużacze nigdy nie powinny być łączone. W praktyce nie zaleca się podłączania listwy wielogniazdowej do przedłużacza, a innego kabla do listwy. Jeśli kabel jest zbyt krótki, lepiej jest użyć dłuższego kabla, który również nadaje się do przekroju kabla.
Jak bezpiecznie układać kable przedłużające?
Aby przedłużacze nie stały się elementami, o które można się potknąć, najlepiej układać je wzdłuż ścian lub za meblami. Tam nie stanowią one żadnych przeszkód i nie można ich gwałtownie przesuwać. Jeśli konieczne jest poprowadzenie przedłużacza przez pomieszczenie, warto użyć mostków kablowych lub taśmy samoprzylepnej do stabilnego zamocowania.
Co to jest gumowa przedłużka?
Przedłużacze gumowe mają gumową powłokę na kablu. Wtyczka i gniazdo są również wykonane z materiału gumopodobnego lub są otoczone gumą. Kable te używane są głównie na zewnątrz w ogrodzie, np. do elektrycznych kosiarek do trawy lub wertykulatorów czy też na placach budowy i mają stopień ochrony IP 44.
Jak zutylizować przedłużacz?
Jeśli przedłużacz stał się bezużyteczny z powodu pęknięcia kabla lub podobnego uszkodzenia, nie należy go wyrzucać razem z odpadami domowymi. Kabel zawiera metale szlachetne, takie jak miedź, które powinny zostać poddane recyklingowi. Przewody wszystkich typów można zatem oddawać w centrach recyklingu lub punktach zbiórki..