Zdalna konserwacja i przemysłowa sieć Ethernet
Zdalna konserwacja pozwala zachować kontrolę i oszczędzać czas. Zapewnia skuteczne, zdalne wykrywanie błędów i natychmiastowe usuwanie w zależności od aplikacji. Wszystko to na odległość, bez kosztownych i czasochłonnych wizyt serwisanta. Odpowiednie okablowanie i dystrybucja sygnałów są konieczne, aby dane były dostępne w czasie rzeczywistym.
Ethernet przemysłowy jest wymagany w wielu aplikacjach. Różni się on od konwencjonalnego Ethernetu większą szybkością transmisji danych, rozszerzoną komunikacją przez poziom sterowania, poziom kontroli i poziom czujników. Ponadto elementy są bardziej wytrzymałe i mniej wrażliwe na zabrudzenia.
Zdalny dostęp i zdalna konserwacja
Rozwiązania Ewon opierają się na wielopoziomowemu podejściu do bezpieczeństwa, posiadają certyfikat ISO 27001, są audytowane przez NVISO, a standardy bezpieczeństwa IT są w pełni zintegrowane.
Ze względu na ograniczenia w przemieszczaniu się spowodowane pandemią, rozwiązania w zakresie zdalnej konserwacji cieszą się większym zainteresowaniem, nie tylko wśród konstruktorów maszyn, ale także wśród operatorów zakładów.
Dzięki wydajnemu i trwałemu rozwiązaniu zdalnej konserwacji firmy Ewon można nawiązać proste i bezpieczne połączenie VPN z dowolnym sterownikiem PLC. Daje to konstruktorom i użytkownikom maszyn szybki dostęp do informacji o stanie ich urządzenia. Za pomocą kilku kliknięć można pobrać dane w czasie rzeczywistym ze sterownika PLC lub panelu HMI w celu szybkiego rozwiązywania problemów bez konieczności przebywania na miejscu.
Kluczowe wskaźniki KPI maszyn i urządzeń mogą być monitorowane i analizowane, aby móc aktywnie reagować i przeprowadzać konserwacje predykcyjne. Dzięki lokalnym lub opartym na chmurze pulpitom nawigacyjnym możliwy jest dostęp do szeregu przydatnych wskaźników KPI, co pozwala podejmować jeszcze bardziej świadome decyzje. Alerty są uruchamiane, gdy wymagana jest interwencja.
Przemysłowa transmisja danych firmy LAPP
Właściwe rozwiązanie dla każdego zastosowania
Cyfryzacja już teraz prowadzi do stałego wzrostu ilości danych na halach produkcyjnych.
W rezultacie Ethernet, który jest już standardem w środowiskach biurowych, zyskuje coraz większe znaczenie także w środowisku przemysłowym. Wyzwaniem dla przemysłowych przewodów do transmisji danych jest zapewnienie coraz wyższych szybkości transmisji danych w trudnych warunkach przemysłowych.
Kable są często w ciągach komunikacyjnych zginane wiele razy lub narażone na działanie agresywnych mediów i wysokich temperatur.
Dzięki integracji z procesami automatyzacji naszych klientów, nieustannie stawiamy czoła wyzwaniom związanym z dostarczaniem innowacyjnych rozwiązań dla najważniejszych kwestii przyszłości. Dlatego oferujemy szeroką gamę komponentów i rozwiązań systemowych do automatyzacji fabryk, budynków i procesów.
Rozwiązania LAPP dla technologii automatyzacji obejmują kompletne systemy okablowania i połączeń w celu zapewnienia spójnej sieci od poziomu czujnika/siłownika i poziomu sterowania po system zarządzania towarami.
Niezawodny przesył danych
Połączenie w sieć elementów instalacji przemysłowych jest ugruntowane w prawie wszystkich segmentach rynku. Celem jest zapewnienie niezawodnej, prostej i efektywnej komunikacji i konfiguracji danych w komponentach automatyki.
Switche niezarządzalne EcoLine
Switche niezarządzalne EcoLine charakteryzują się szeroką gamą wariantów i wysoką efektywnością. Mogą być stosowanie w zakresie temperatur od -40 do +75 °C, co umożliwia pracę zarówno w zakładach produkcyjnych, jak i w terenie.
-
Oszczędność miejsca dzięki niewielkim rozmiarom
-
Elastyczny i przyszłościowy dzięki gniazdom SFP
-
Niezawodny dzięki solidnej konstrukcji
Interfejsy serwisowe FrontCom® i gniazda
Technologia połączeń Ethernet stanowi optymalne rozwiązanie dla infrastruktury maszyny lub instalacji. Obejmuje cały zakres niezbędnych zastosowań: RJ45 i USB - złącza, gniazda na szynę montażową lub interfejsy serwisowe.
FrontCom® Micro jest pierwszym wyborem w zakresie kompaktowego dostępu do danych, dzięki różnym wkładkom Ethernet i USB oraz technologii STEADYTEC®. Interfejs serwisowy oszczędzający miejsce może być montowany na ścianach szaf sterowniczych, obudowach rozdzielczych lub panelach sterowania.