Zdecentralizowana automatyka
Podczas projektowania systemów automatyki rozróżnia się automatykę scentralizowaną
i zdecentralizowaną. W praktyce zwykle stosuje się połączenie tych dwóch rodzajów.
W przypadku automatyki zdecentralizowanej tworzone są niezależne jednostki. Są one dostosowane do zadań, jakie mają spełniać, a ich zaletą jest bardzo szybkie sterowanie procesem, elastyczność i możliwość odciążenia centralnej jednostki obliczeniowej. Dzięki wyeliminowaniu okablowania na dużych odległościach można zaoszczędzić na kosztach.
W Conrad znajdziesz to, czego szukasz, niezależnie od tego, czy jest to system zdecentralizowany czy scentralizowany.
Zasilacze do automatyzacji
Ochrona przed przepięciami
Przyczynami przejściowych przepięć w sieci niskiego napięcia mogą być wyładowania atmosferyczne, uszkodzone urządzenia elektryczne w instalacji, wyłączanie obciążeń indukcyjnych i załączanie dużych obciążeń pojemnościowych.
Rosnąca automatyzacja również pogłębia problem, ponieważ w złożonych instalacjach elektrycznych coraz częściej stosuje się potencjalne zakłócenia, takie jak regulowane napędy i silniki oraz bardzo czułe układy sterujące. Jeśli przy wyborze zasilacza nie uwzględni się w wystarczającym stopniu spodziewanych przepięć lub zignoruje się potrzebę zastosowania dodatkowej ochrony przepięciowej, może dojść do uszkodzenia podzespołów.
Duży procent awarii w terenie spowodowany jest przepięciami. Znormalizowane procedury testowania przepięć dostarczają informacji o tym, jak wytrzymały i bezpieczny jest dany zasilacz w obliczu krótkotrwałych przepięć.
Zasilacze MEAN WELL są certyfikowane zgodnie z normą bezpieczeństwa IEC/EN62368-1 i zaprojektowane jako zasilacze kategorii przepięciowej II (OVC II). Ponieważ zapotrzebowanie na produkty OVC III rośnie, firma MEAN WELL wprowadziła już certyfikaty dla szerokiej gamy zasilaczy OVC III, takich jak zasilacze do zabudowy LRS czy zasilacze na szynę DIN z serii HDR, zgodnie z normą IEC/EN61558-1.
Switche niezarządzalne do podstawowych i standardowych zastosowań
Switche niezarządzalne Phoenix Contact serii 1000 i 1100 mają smukłą konstrukcję i idealnie nadają się do podstawowych zastosowań.
Urządzenia te są wyposażone w 5, 8 lub 16 portów, a także w interfejsy światłowodowe, dlatego idealnie sprawdzają się w zastosowaniach z małą lub dużą liczbą użytkowników sieci. Wybrane modele oferują większą elastyczność dzięki portom SFP, w zależności od zastosowań, wymagań w zakresie łączności i odległości.
Lepszą organizację priorytetów transmisji danych w sieciach PROFINET i EtherNet/IP™ jest osiągana dzięki funkcjom Quality-of-Service i filtrom multicast, takim jak PTCP. Pomaga to ustabilizować sieć i zwiększyć dostępność systemu. Dzięki obsłudze Gigabit i Jumbo Frame w wybranych wariantach obsługiwane są również aplikacje o dużej przepustowości.
Zdalny monitoring
Wykorzystaj sieć komórkową do monitorowania maszyn i systemów. Rodzina mobilnych urządzeń radiowych TC Mobile I/O firmy Phoenix Contact automatycznie powiadamia o stanie aplikacji za pomocą wiadomości SMS, e-mail i GPRS. W ten sposób można zminimalizować czasy przestojów i optymalizuje procesy.
Korzyści:
-
Zdalne monitorowanie czujników cyfrowych i analogowych
-
Minimalizowanie przestojów maszyn i systemów dzięki automatycznemu alarmowaniu za pomocą wiadomości SMS i e-maill
-
Zdalne przełączanie przekaźników za pomocą wiadomości SMS
-
Ciągła transmisja danych GPRS z wykorzystaniem protokołu ODP
-
Prosta konfiguracja bezpośrednio na notebooku za pomocą interfejsu USB i przeglądarki internetowej
Wszystkie urządzenia są wyjątkowo łatwe w obsłudze i mogą być wykorzystywane na wiele sposobów, dzięki szerokiemu zakresowi napięcia i różnym wejściom.
Zdecentralizowane peryferia
Największa elastyczność i najwyższa wydajność
Innowacyjne, zdecentralizowane urządzenia peryferyjne SIMATIC ET 200SP wyróżniają się wyjątkowo kompaktową budową, imponującą wydajnością i niezwykle szerokim zakresem zastosowań.
Dzięki przemyślanej koncepcji systemu, oferta komponentów systemu ET 200SP była w ostatnich latach stale udoskonalana i poszerzana.
Zakres oferty obejmuje różne moduły centralne w wykonaniu standardowym lub bezpiecznym, standardowe i odporne na uszkodzenia moduły IO, moduły interfejsów i moduły komunikacyjne do różnych systemów magistralowych, rozruszniki silnikowe lub moduły technologiczne do najróżniejszych zastosowań, takich jak ważenie i dozowanie, zarządzanie energią, liczenie, mierzenie, a także sterowanie ruchem.
Nacisk kładziony jest zawsze na kompaktową konstrukcję i łatwą obsługę podczas planowania projektu, integracji systemu, montażu i serwisu.
Bezpieczne okablowanie o dużej szybkości dla sieci przemysłowych
W zakładach produkcyjnych dane są dystrybuowane na potrzeby automatyzacji urządzeń i linii produkcyjnych. Do przesyłania danych tworzone są sieci przemysłowe oparte na Ethernet. Wydajność tych sieci jest tak dobra, jak pozwala na to użyta technologia okablowania.
Szczególnie wysokie wymagania dotyczą montażu okablowania w środowiskach przemysłowych. Instalacja bardzo często wykonywana jest bezpośrednio na miejscu, dlatego potrzebne jest prosty, odporny i pozwalający uniknąć błędów system. Firma Siemens oferuje rozwiązanie, który spełnia wszystkie te wymagania: FastConnect to zaawansowany system szybkiego montażu, który umożliwia błyskawiczny i bezbłędny montaż na miejscu.
System FastConnect obejmuje kable, złącza i narzędzia i może być stosowany w sieciach Industrial Ethernet, PROFINET, EtherNet/IP oraz PROFIBUS. Dzięki optymalnie dobranym komponentom, kable i złącza FastConnect stanowią właściwe rozwiązanie dla automatyzacji instalacji przemysłowych i budynków.