Blackout - przerwy w zasilaniu » Sprzęt awaryjny na wypadek kryzysu
Co zrobić w przypadku awarii zasilania?
Brak prądu powoduje, że przestają działać najbardziej podstawowe rzeczy - komputery, telefony i inne środki komunikacji stają się bezużyteczne, światła nie włączają się, a ogrzewanie nadal jest zimne. Sytuacja ta może mieć nieprzyjemne konsekwencje dla dotkniętych nią osób. Dlatego tak ważne jest przygotowanie odpowiedniego sprzętu. Dzięki temu będziesz mieć do dyspozycji alternatywne rozwiązania i możliwość działania, jeśli przerwa w dostawie prądu okaże się dłuższa.
W naszym poradniku dowiesz się, jaki sprzęt awaryjny powinieneś mieć w domu na takie sytuacje. Wskazówki te pomogą zminimalizować wpływ przerwy w dostawie energii elektrycznej na Twoją rodzinę i otoczenie.
Przygotowanie kryzysowe na wypadek przerwy w dostawie prądu dotyczy sytuacji, w których zasilanie nie działa przez dłuższy czas. Długotrwała przerwa w dostawie energii może wystąpić na przykład regionalnie z powodu usterki technicznej u dostawcy lub uszkodzenia linii. Oznacza to brak prądu w całej okolicy. Burze, wypadki, błędy ludzkie lub sabotaż również mogą doprowadzić do poważnej awarii zasilania. Może też dojść do blackoutu, czyli super-awarii energetycznej, w wyniku której zasilanie nie jest dostarczane do dużej części kraju.
Przerwa w dostawie prądu wpływa na dużą część infrastruktury sieci elektrycznej: linie wysokiego napięcia, podstacje, firmy dostarczające energię oraz linie do odbiorców komercyjnych i prywatnych. Przywrócenie zasilania elektrycznego może potrwać kilka dni. Dlatego tym ważniejsze jest przygotowanie się na ewentualną całkowitą awarię.
Do poważnej awarii zasilania dochodzi bez ostrzeżenia. W sytuacjach kryzysowych przywrócenie dostaw energii może potrwać nawet kilka dni. Nie wiadomo, jak długo potrwa przerwa w dostawie prądu, dlatego najlepiej założyć sytuację wyjątkową. Przygotuj się na kilkudniowy brak dostępu do zasilania z zewnątrz.
Gotowość na wypadek awarii prądu obejmuje dwa obszary: techniczne środki zapobiegawcze i osobiste przygotowanie.
Osobiste przygotowanie na awarię zasilania to przede wszystkim woda pitna i zapas żywności, w tym pokarmu dla niemowląt na kilka dni. Potrzebne będą ciepłe ubrania i koce, które na jakiś czas zastąpią ogrzewanie. Należy mieć pod ręką gotówkę, ponieważ bankomaty i czytniki kart również przestaną działać w przypadku przerwy w dostawie prądu. Zapobieganie awarii zasilania obejmuje również:
✓ Artykuły higieniczne
✓ Dobrze zaopatrzoną apteczkę pierwszej pomocy
✓ Apteczka pierwszej pomocy lub zestaw pierwszej pomocy
✓ Lekarstwa dla pacjentów przyjmujących długotrwale leki
✓ Zapałki i zapalniczki
Techniczne przygotowania na wypadek blackoutu łagodzą skutki w każdym przypadku. Nie chcesz przecież, abyś Ty i Twoja rodzina zostali pozostawieni w domu w całkowitym zimnie lub ciemności. Poniższa lista kontrolna pokazuje, które środki techniczne najlepiej sprawdzają się w kontekście prewencji.
Dzięki agregatom prądotwórczym i systemowi zasilania energią słoneczną jako wyposażeniu awaryjnemu można wytwarzać własną energię elektryczną.
Agregat prądotwórczy
Agregat prądotwórczy jako mobilny generator prądu zapewnia zasilanie niezależne od sieci energetycznej. Generatory wykorzystują silnik spalinowy i w zależności od modelu, benzynę, olej napędowy lub gaz jako źródło energii.
Praktyczne w sytuacjach awaryjnych są modele hybrydowe, które są zasilane benzyną lub olejem napędowym i gazem. Przeznaczone są do pracy na zewnątrz. Praktyczna zasada: proste modele niwelują krótkotrwałe braki energii, do zasilania awaryjnego w przypadku dłuższej przerwy w dostawie prądu potrzebne jest wydajne urządzenie o odpowiedniej mocy. Może ono zapewnić zasilanie przez kilka godzin dziennie w dłuższym okresie czasu.
Uwaga: Generatory prądu awaryjnego wytwarzają toksyczny tlenek węgla. Mogą być one używane wyłącznie na zewnątrz (na otwartej przestrzeni)!
Wskazówka: Specjalista może podłączyć wystarczająco duży agregat prądotwórczy do domowego obwodu elektrycznego za pomocą przełącznika zasilania awaryjnego. Generator dostarcza wymaganą moc do urządzeń elektrycznych w domu.
Fotowoltaika
Dzięki instalacji fotowoltaicznej lub systemowi zasilania energią słoneczną (system PV) można wytwarzać własną energię elektryczną ze światła słonecznego. Oprócz rozwiązań przeznaczonych do montażu na dachu, dostępne są również systemy solarne montowane bezpośrednio na domu, w ogrodzie lub garażu - elektrownie balkonowe. Oba rodzaje dostarczają energię elektryczną bezpośrednio do sieci zasilającej.
Systemy fotowoltaiczne standardowo wyłączają się automatycznie w przypadku awarii publicznej sieci energetycznej. Obwód ochronny został zaprojektowany tak, aby zapobiec wprowadzaniu energii elektrycznej z prywatnych gospodarstw domowych do sieci publicznej podczas prac konserwacyjnych, a tym samym jej zasilania. Systemy fotowoltaiczne, które kontynuują zasilanie gospodarstwa domowego nawet w przypadku awarii sieci publicznej, mają funkcję zasilania awaryjnego lub rezerwowego.
Zasilanie rezerwowe
Zasilanie rezerwowe oznacza, że system fotowoltaiczny jest wyposażony w akumulator jako jednostkę magazynującą energię. Gdy zabraknie prądu z zewnątrz, system automatycznie przełączy obciążenia elektryczne w domu na magazyn energii systemu fotowoltaicznego.
Zasilanie awaryjne
Zasilanie awaryjne odnosi się do systemów fotowoltaicznych, które zapewniają energię w sytuacjach awaryjnych za pośrednictwem oddzielnego przyłącza. Oznacza to, że nie wszystkie urządzenia w gospodarstwie domowym są zaopatrywane w energię, a jedynie te, które są podłączone do zasilania awaryjnego.
Powerstation - alternatywa dla zaawansowanego systemu fotowoltaicznego
Osoba, która chce wytwarzać energię słoneczną, nie potrzebuje do tego koniecznie pełnowymiarowej instalacji fotowoltaicznej. Dobrym rozwiązaniem alternatywnym jest ładowanie stacji zasilania za pomocą panelu słonecznego. Stacje energetyczne to przenośne elektrownie do użytku mobilnego.
Mobilne źródła zasilania przypominają powerbanki, jednak są znacznie większe, mocniejsze i cięższe. Wyposażone są w akumulator oraz przetwornicę napięcia w formie falownika. Przetwarza ona energię z akumulatora na prąd zmienny 230 V, odpowiedni dla urządzeń domowych.
System zarządzania akumulatorem kontroluje elektronikę i koordynuje przepływ energii elektrycznej do poszczególnych gniazd i połączeń. Aby naładować akumulator, należy podłączyć go do gniazda 230 V, gniazda samochodowego 12 V lub modułu solarnego.
Gdy zabraknie prądu nie będą działać oświetlenie, urządzenia gospodarstwa domowego i grzejniki zasilane napięciem 230 V. W sytuacji awaryjnej latarki, lampy kempingowe i zewnętrzne oraz inne źródła światła zasilane akumulatorami lub bateriami zapewniają możliwość odnalezienia drogi po zmroku. W przeciwieństwie do latarek, świece, podgrzewacze i lampy paliwowe niosą ze sobą wysokie ryzyko pożaru. Z tego względu warto wybierać oszczędne elektryczne źródła światła z diodami LED. Diody LED mają długi czas świecenia. Zaopatrz się w baterie i naładowane akumulatory. Używaj ładowarki solarnej do ładowania akumulatorów poza siecią elektryczną.
Wskazówka: Świece i zapałki również powinny znaleźć się w zestawie przetrwania jako niezawodne zabezpieczenie na wypadek awarii.
Ciepło jest ważne w zimnych miesiącach. Piec kaflowy lub piec opalany drewnem to naturalny, odporny na kryzysy i niewymagający energii elektrycznej sposób ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Potrzebny jest wystarczający zapas paliwa, zwykle drewna opałowego i brykietów drzewnych.
Możesz użyć generatora awaryjnego do generowania ciepła za pomocą termowentylatorów lub przenośnych grzejników. Generator musi jedynie zapewnić wystarczającą moc dla podłączonego urządzenia grzewczego. Odpowiednie termowentylatory, grzejniki olejowe, nagrzewnice i termowentylatory można znaleźć w Conrad.
Do ogrzewania otwartych przestrzeni bez elektryczności można w pewnym stopniu wykorzystać przenośny grzejnik gazowy, promiennik gazowy lub grzejnik parafinowy z sektora kempingowego.
Źródłem energii może być butla gazowa, naboje gazowe lub parafina, w które trzeba się odpowiednio zaopatrzyć. Należy zachować ostrożność w pobliżu łatwopalnych przedmiotów.
Uwaga: Przenośne promienniki gazowe i parafinowe są przeznaczone wyłącznie do użytku na zewnątrz. Dla bezpieczeństwa należy zapewnić odpowiednią wentylację. Ze względu na ryzyko wystąpienia tlenku węgla, promienniki te nie mogą być używane w pomieszczeniach, nawet w przypadku awarii zasilania!
Wskazówka: Dowiedz się o możliwości obsługi systemu grzewczego przy użyciu zasilania awaryjnego. Na przykład systemy ogrzewania drewnem i pelletem mogą być obsługiwane niezależnie.
Możesz przygotować ciepłe posiłki na grillu węglowym lub gazowym, kuchence kempingowej lub ognisku na świeżym powietrzu. Zaopatrz się w paliwo do wybranego miejsca do gotowania, na przykład butle gazowe, naboje gazowe, węgiel drzewny do grilla, brykiety do grilla lub drewno opałowe.
Jeśli całkowita awaria zasilania nie nastąpi natychmiast, sieć telefonii komórkowej może działać przez pewien czas. W takim przypadku należy użyć power banku z portami USB dla telefonu komórkowego lub smartfona, aby zapewnić sobie jak najdłuższy czas łączności.
Telewizory i internet działają tylko z elektrycznością, więc radia zasilane bateriami są jedynym trwałym sposobem na uzyskanie informacji w przypadku przerwy w dostawie prądu. Zaopatrz się w zapasowe baterie lub akumulatory w odpowiednim formacie. Alternatywą jest ładowarka baterii zasilana energią słoneczną. Radiotelefon na korbkę z zasilaniem opartym na zasadzie dynamo w ogóle nie potrzebuje akumulatorów.