Oszczędzanie energii » Wskazówki i sposoby na zmniejszenie rachunków za energię
Kompleksowe porady, rekomendacje produktów i inne interesujące przewodniki
W świecie biznesu komfortowa obsługa multimedialnego systemu w sali konferencyjnej jest kluczowa, szczególnie podczas prezentowania nowych projektów firmy. Możliwość łatwego sterowania systemem za pomocą pilota znacznie ułatwia prowadzenie spotkań.
Ważne jest, aby urządzenia były zawsze gotowe do działania, nawet gdy są wyłączone. Dzięki utrzymaniu ich w stanie gotowości przez całą dobę, mogą one niezwłocznie reagować na sygnały z pilota.
To, co w ostatnich dziesięcioleciach nie stanowiło problemu, obecnie jest czynnikiem generującym koszty, którego nie należy lekceważyć w dobie stale rosnących cen energii. Nawet jeśli tryb czuwania poszczególnych urządzeń nie jest tak wysoki, suma wszystkich zdalnie sterowanych urządzeń ma zauważalny wpływ na rachunek za energię elektryczną.
Listwy zasilające typu Master-Slave z funkcją Primary-Secondary oferują wygodne rozwiązanie. Kiedy urządzenie podłączone do gniazda 'Primary' jest wyłączane, na przykład za pomocą pilota, automatycznie odłączane są również wszystkie urządzenia podłączone do pozostałych gniazd. Ta funkcja sprawia, że listwy Master-Slave są szczególnie przydatne w miejscach pracy wyposażonych w komputery. Gdy komputer jest wyłączony, automatycznie odłączane od zasilania są także monitory, drukarki i inne urządzenia peryferyjne.
Alternatywnie, listwy zasilające z ręcznym przełączaniem spełniają ten sam cel. Możesz także użyć timera do gniazd, który odłączy Twoje urządzenia multimedialne od sieci, kiedy nie są potrzebne. Nawet użycie nowoczesnego gniazdka sterowanego radiowo ma pozytywny wpływ na zużycie energii, ponieważ wtedy tylko jeden system jest w trybie gotowości. A dla tych, którzy chcą mieć dokładny przegląd, dostępne są mierniki kosztów energii, pozwalające na dokładne zmierzenie rzeczywistych kosztów energii elektrycznej.
Nasze sugestie dotyczące oszczędzania energii w trybie czuwania
Wysokie ceny energii same w sobie stanowią ogromny problem. Staje się on jednak jeszcze bardziej irytujący, gdy zakupiona drogo energia jest marnowana. Nie mówimy tu jednak o podkręcaniu ogrzewania w biurze do maksimum przy otwartych oknach. To oczywiste marnotrawstwo energii jest łatwe do rozpoznania i wyeliminowania przez personel.
Chodzi raczej o straty energii, które pozostają całkowicie niezauważone lub są dobrze zamaskowane. To właśnie te niewidoczne obszary powodują poważne szkody w budżecie. Wszystko, czego potrzeba, aby znaleźć problematyczne obszary, to odrobina wiedzy i niezbędny sprzęt.
Zimą w biurowcu szybko można zauważyć nieszczelne drzwi wejściowe lub źle zamykające się okno po zaparowanych szybach lub chłodnym przeciągu. Jednak konkretniejsze informacje dotyczące faktycznych strat ciepła lub ewentualnych mostków termicznych są możliwe tylko przy użyciu kamery termowizyjnej. Zakup takiego urządzenia szybko się zwróci, ponieważ są już dostępne w przystępnych cenach. Ponadto urządzenia pomiarowe mogą być również wykorzystywane do wczesnego wykrywania niedozwolonego wzrostu temperatury w przypadku wadliwych komponentów w rozdzielniach, szafach instalacyjnych czy maszynach. Dzięki temu prace konserwacyjne i naprawcze mogą być zaplanowane i przeprowadzone na czas, zanim dojdzie do kompletnej awarii systemu.
Alternatywą dla kamery termowizyjnej jest niedrogi termometr na podczerwień, który może pomóc na przykład w sprawdzeniu prawidłowego rozkładu temperatury w systemach grzewczych. Niemniej jednak, zawilgocenie ścian i ocieplenia ma również negatywny wpływ na właściwości izolacji termicznej. Dlatego też sensowne jest użycie odpowiedniego urządzenia do analizy wilgotności materiału w celu określenia rzeczywistej wilgotności resztkowej na miejscu.
Nasze propozycje produktów do wykrywania strat energii
Koszty ogrzewania gwałtownie wzrosły w ostatnich latach i stanowią największą część całkowitego zużycia energii. To, co jest już wyraźnie zauważalne w prywatnych gospodarstwach domowych, ma jeszcze bardziej drastyczny wpływ na obiekty komercyjne ze względu na duże powierzchnie. Efektywne i oszczędne ogrzewanie jest zatem priorytetem. Warunkiem koniecznym jest nowoczesny lub zmodernizowany system grzewczy, który został precyzyjnie dopasowany do wymagań energetycznych danego budynku.
Sterowane są one za pomocą inteligentnych termostatów pokojowych, dzięki którym można dokładnie ustawić, jaka temperatura powinna panować w pomieszczeniu. Urządzenie do pomiaru CO2 może być również używane do monitorowania powietrza w budynkach biurowych w celu zapobiegania utracie ciepła przez niepotrzebną wentylację.
Połączenie ustawiania czasu i wstępnego wyboru temperatury jest obecnie standardem również w przypadku głowic termostatycznych. Jeszcze wygodniejsze są inteligentne termostaty z połączeniem z chmurą, którymi można wygodnie sterować ze smartfona. Dzięki temu temperaturę w pomieszczeniach można szybko i łatwo dostosować do nieprzewidzianych zmian. W ten sposób unika się niepotrzebnego ogrzewania sal konferencyjnych, które są puste z powodu przełożonych spotkań.
Z drugiej strony, nie ma sensu ogrzewać całego pomieszczenia na stałe. Zwłaszcza jeśli jest ono używane tylko od czasu do czasu lub tylko przez krótki czas. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem są termowentylatory lub konwektory. Można też zastosować promienniki podczerwieni. Dzieje się tak dlatego, że w przeciwieństwie do dmuchaw gorącego powietrza, promienniki podczerwieni nie emitują ciepłego powietrza, ale fale elektromagnetyczne. Są one przekształcane w ciepło dopiero po uderzeniu w powierzchnię. Może to stworzyć uczucie ogrzewania podobnego do promieni słonecznych.
W celu efektywnego wykorzystania podgrzanej ciepłej wody dostępne są elementy sterujące cyrkulacją.
Nasze propozycje produktów do odpowiedniego ogrzewania
Oszczędzanie energii elektrycznej i efektywne ogrzewanie to krok we właściwym kierunku w czasach gwałtownie rosnących cen energii. O wiele bardziej efektywne jest wykorzystanie odnawialnych źródeł, takich jak energia słoneczna i wiatrowa, do ogrzewania i wytwarzania energii elektrycznej. W przeciwieństwie do ropy naftowej, gazu czy peletów, energia słoneczna i wiatrowa dostępne są całkowicie za darmo.
Środowisko nie jest niepotrzebnie obciążane CO2, a energia słoneczna będzie również w przyszłości absolutnie niezawodnym. Z tego powodu lepiej jest wykorzystać moc słońca jeszcze silniej niż dotychczas. Technologia do tego celu jest już dostępna na rynku.
Fotowoltaika doskonale sprawdza się również na małą skalę, czego dowodem są lampy solarne, fontanny solarne czy ładowarki zasilane energią słoneczną. W przypadku większych wymagań energetycznych dostępne są praktyczne zestawy solarne, które zawierają wszystko, czego potrzeba do stworzenia systemu PV poza siecią.
Fotowoltaika doskonale sprawdza się również na małą skalę, czego dowodem są lampy solarne, fontanny solarne czy ładowarki zasilane energią słoneczną. W przypadku większych wymagań energetycznych dostępne są praktyczne zestawy solarne, które zawierają wszystko, czego potrzeba do stworzenia systemu solarnego poza siecią. Można też zbudować własny system paneli słonecznych dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Jednak nie tylko wytwarzanie energii elektrycznej jest możliwe z pomocą promieniowania słonecznego. Bez problemu możemy również efektywnie i bezpłatnie podgrzewać wodę. Koszty instalacji są znacznie niższe niż mogłoby się wydawać. Z kolei oszczędności są ogromne, dzięki czemu systemy solarne zwracają się już po krótkim czasie.
Generatory wiatrowe są idealnym uzupełnieniem systemów solarnych. Ogromną zaletą tych urządzeń jest to, że mogą one dostarczać energię elektryczną nie tylko w ciągu dnia, ale także w nocy - często wystarczają nawet niewielkie ruchy powietrza.
Nasze propozycje produktów dla fotowoltaiki i energii wiatrowej
Blackout ma miejsce w przypadku awarii zasilania. Dzieje się tak, ponieważ monitory komputerowe lub wyświetlacze maszyn pozostają ciemne również w ciągu dnia.
W przeszłości zdarzały się przerwy w dostawie prądu, ale były one zazwyczaj krótkotrwałe. Może się to jednak bardzo szybko zmienić. Wynika to z faktu, że nasza globalnie połączona infrastruktura reaguje znacznie wrażliwiej na lokalne wydarzenia i kryzysy, niż wcześniej zakładali eksperci.
Przerwa w dostawie prądu trwająca kilka dni jest obecnie bardzo realistycznym scenariuszem, na który firmy, przedsiębiorstwa i osoby prywatne powinny być dobrze przygotowane.
Aby zapewnić, że komputery nie utracą żadnych ważnych danych w przypadku awarii zasilania, zawsze należy zainstalować system UPS. Zasilacze awaryjne podtrzymują wówczas zasilanie do czasu zakończenia tworzenia kopii zapasowej danych lub przejęcia zasilania przez generatory awaryjne. Generator prądu jest również przydatny do użytku prywatnego. Wynika to z faktu, że większość systemów centralnego ogrzewania odmawia pracy w przypadku awarii zasilania. Wtedy jest ciemno i zimno jednocześnie.
Alternatywnie, można również użyć stacji zasilania. Te urządzenia działają jak przenośne gniazdo sieciowe, które w razie potrzeby można ponownie naładować za pomocą panelu słonecznego. Niezależnie od tego, należy również mieć pod ręką baterie odpowiedniego rozmiaru i w wystarczającej ilości, aby można było zasilać lampy i przenośne radio.
Nasze propozycje produktów na czas przerwy w dostawie prądu
Oprócz kosztów ogrzewania, koszty energii elektrycznej są kolejną ważną pozycją obciążającą rachunek za energię. Niebagatelny udział w kosztach energii elektrycznej ma oświetlenie. Zwłaszcza jeśli nadal używane są konwencjonalne źródła światła, takie jak żarówki. W takim przypadku najwyższy czas przejść na energooszczędne źródła światła LED.
Wynika to z faktu, że diody LED, rozwinęły się z prostych "lampek kontrolnych" do potężnych źródeł światła. Ze względu na niskie wytwarzanie ciepła, działają one znacznie wydajniej niż świetlówki, które są obecnie klasyfikowane jako lampy energooszczędne.
Jak szybko przestawienie się z lamp fluorescencyjnych na lampy LED się opłaca i jakie są możliwości oszczędności, przedstawiliśmy na przykładzie obliczeniowym w przypadku oferowanych przez nas lamp fluorescencyjnych. Jednak LEDy nadają się nie tylko jako zamiennik lamp fluorescencyjnych. Obecnie istnieje prawie dla każdego popularnego rodzaju opraw oświetleniowych odpowiednie źródło światła LED. Dzięki temu przestawienie jest szybko wykonane, a procesy operacyjne firmy nie są niepotrzebnie zakłócane. Ponadto, źródła światła LED oferują jeszcze inne decydujące zalety. Ze względu na niską emisję ciepła i solidną konstrukcję, diody LED są wyjątkowo trwałe i odporne na wstrząsy. Są one dostępne z różnymi barwami światła i w razie potrzeby można je także ściemniać.
Efektywne oświetlenie powinno jednak charakteryzować się nie tylko niskim zużyciem energii. Istnieje również ogromny potencjał oszczędności w zakresie czasu świecenia. Dlatego warto połączyć oświetlenie w niektórych obszarach biurowych, magazynach lub salach konferencyjnych z czujnikami ruchu. Jeśli w pomieszczeniu nikogo nie ma, nie ma potrzeby oświetlania go przez wiele godzin.