Pompy zanurzeniowe i ciśnieniowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Szeroki wybór pomp sprawa, że zakup odpowiedniego urządzenia nie jest łatwym zadaniem. Głównym kryterium, którym należy kierować się przy wyborze pompy jest jej przeznaczenie. Sprawdź jaką pompę wybrać do studni, prac w ogrodzie, wypompowywania wody z zalanych pomieszczeń, czy filtrowania wody w basenie.
Pompy ciśnieniowe
Pompy ciśnieniowe włączają pobór wody, gdy pojawia się zapotrzebowanie i automatycznie go wyłączają. Stosowane są wszędzie tam, gdzie woda musi być transportowana na długich dystansach, na wyższych wysokościach lub pod ciśnieniem. W zależności od zastosowania pompy ciśnieniowe są zaprojektowane jako zewnętrzne z wężem ssącym lub jako zanurzeniowe pompy ciśnieniowe (np. pompy ogrodowe lub głębinowe).
Pompy ogrodowe
Pompy ogrodowe są zazwyczaj pompami odśrodkowymi, a obracający się wirnik nie jest wrażliwy na zanieczyszczenia. Doskonale sprawdzą się, gdy chcemy wykorzystać wodę ze studni, strumienia lub beczek na deszczówkę do podlewania roślin, mycia samochodu czy prac porządkowych na posesji. Decydując się na zakup pompy ogrodowej, należy wziąć pod uwagę ilość urządzeń, które chcemy zasilać za jej pomocą. Ciekawą alternatywą są pompy niskiego napięcia zasilane energią słoneczną (pompy solarne), które w naszych szerokościach geograficznych stosowane są głównie w stawach lub fontannach.
Pompy głębinowe
Przeznaczone są do pompowania wody ze zbiorników, których lustro wody znajduje się poniżej 8 m. Elementem roboczym pomp głębinowych jest najczęściej zespół wirników łopatkowych, których zadaniem jest zwiększenie momentu pędu cieczy. Ich prawidłowe działanie możliwe jest jedynie pod warunkiem posiadania odpowiednich zabezpieczeń, takich jak zabezpieczenie elektryczne przed zmianami napięcia w sieci, przed brakiem fazy oraz przed przeciążeniami. W sytuacji, gdy pompy głębinowe nie mają wbudowanych zabezpieczeń, należy je dobrać zanim urządzenie rozpocznie pracę. Na rynku dostępne są modele o różnej maksymalnej głębokości zasysania (poniżej 8 m, między 8 a 20 m, między 20 a 30 m), dlatego przed wyborem warto zastanowić się na ilu metrach będzie montowana pompa. Pompy głębinowe sterowane są zazwyczaj za pomocą przełączników pływakowych, które są połączone z pompą za pomocą krótkiego kabla.
Pompy domowe - hydrofory
Służą głównie do zaopatrywania domów jednorodzinnych, domków letniskowych, warsztatów w czystą, zimną wodę z własnego ujęcia. Wodociągi domowe składają się z pompy ciśnieniowej, zbiornika ciśnieniowego, manometru i przełącznika ciśnienia. Pompy hydroforowe załączają się automatycznie, gdy poziom ciśnienia w zbiorniku urządzenia maleje i automatycznie się wyłączają, gdy osiąga zadane ciśnienie. Hydrofory stanowią oszczędne rozwiązanie, gdyż w sytuacji niedużego poboru wody urządzenie nie musi się załączać, co pozwala zaoszczędzić na energii. Wśród szerokiej oferty pomp hydroforowych dostępne są urządzenia jedno- i wielostopniowe. Pompy jednostopniowe są zwykle mniejsze i mają prostą konstrukcję z jednym wirnikiem pompującym, zaś wielostopniowe mają kilka wirników połączonych mechanicznie.
Pompy zanurzeniowe
Pompy zanurzeniowe to urządzenia ze szczelnym, przystosowanym do pracy w wodzie silnikiem, który wraz z pompą opuszcza się poniżej lustra wody. Służą przede wszystkim do przepompowywania i wypompowywania wody. Większość modeli pomp posiada zabezpieczenia przed pracą na sucho np. wyłącznik pływakowy, który gwarantuje automatycznie wyłączanie pompy, gdy woda spada do zbyt niskiego poziomu. Dostępne są też pompy zanurzeniowe, które zamiast pływaków wyposażone są w mniej lub bardziej skomplikowane systemy kontroli elektronicznej. Pompy zanurzeniowe można podzielić według ich przeznaczenia na pompy do wody czystej i brudnej.
Pompy do wody brudnej
Pompy do brudnej wody nie są wrażliwe na zróżnicowane zanieczyszczenia. Mogą służyć do odsysania wody i nieczystości z zalanych piwnic oraz innych pomieszczeń. Urządzenia tego typu przystosowane są do radzenia sobie z cząstkami stałymi o uziarnieniu od 5 do 50 mm. W pompach do wody brudnej producent wyraźnie określa maksymalną średnicę zanieczyszczeń. Specjalnym rodzajem są pompy do szamba, wyposażone w rozdrabniacz, który zapobiega zapychaniu się urządzenia.
Jeśli pompa ma służyć do odsysania wody zawierającej piasek, lepiej wybrać taką z wirnikiem ze stali nierdzewnej niż tańsze urządzenia wyposażone w wirnik z tworzywa sztucznego.
Pompy ogrodowe do oczka wodnego
Oczko wodne, w którym żyją ryby wymaga ciągłego filtrowania i napowietrzania wody. Podstawowym zadaniem pompy do oczka wodnego lub fontanny jest tłoczenie wody do specjalnych filtrów, które ją oczyszczają, a wprowadzona przez pompę w ruch woda jest dodatkowo natleniana. Urządzenia mają wytrzymałą konstrukcję i mogą łatwo przeprowadzać pył i cząstki stałe. Dzięki niskiemu zużyciu energii są odpowiednie do pracy ciągłej.
Pompy specjalne
Pompy do płynów specjalnych służą do pompowania cieczy takich jak benzyna, olej napędowy i olej opałowy. Wykonane są z tworzyw sztucznych odpornych na szkodliwe działania substancji chemicznych oraz posiadają odpowiednie mechanizmy zabezpieczające przed niedrożnością. Stosowane są głównie w przemyśle, rolnictwie, a także w użytku domowym.
Pompy do wody czystej
Przeznaczone są do wypompowywania wody pozbawionej zanieczyszczeń. Doskonale nadają się do wymiany wody w niedużych basenach, pompowania wody ze studni drenażowych oraz dostarczania wody do budynku. Do pompownia bardzo niskich poziomów wody np. w przypadku zalania stosowane są pompy ssące płaskie. W zależności od konstrukcji mogą wyssać resztki wody do kilku milimetrów, a nawet do sucha.
Pompy basenowe
Pompy basenowe stosowane są w celu łatwego i szybkiego utrzymania czystości w zbiorniku. Urządzenia charakteryzują się wysoką wydajnością tłoczenia i przepływu oraz dużą pojemnością ssania. Muszą być odporne na wszystkie popularne substancje chemiczne do uzdatniania wody jak chlor, brom czy jod. Ze względu na rodzaj zastosowanego filtra, pompy basenowe dzielą się na:
- kartuszowe, które do filtracji używają filtra papierowego
- pompy z filtrem z piasku kwarcowego charakteryzujące się znacznie większą dokładnością.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy?
Źródło zasilania
Pompy można podzielić na te o zasilaniu elektrycznym i spalinowym. Pompy elektryczne pracują znacznie ciszej i są praktycznie bezobsługowe. Mogą być montowane pod wodą oraz w zamkniętych pomieszczeniach. Pompy elektryczne dostępne są w wersji z silnikiem jednofazowym lub trójfazowym. Te drugie cechują się większą mocą i są oszczędniejsze w zużyciu energii. Pompy z napędem spalinowym są duże i ciężkie, ale mogą osiągać większe moce niż pompy elektryczne. Doskonale sprawdzają się tam, gdzie nie ma możliwości zasilania energią elektryczną, jednak należy pamiętać, że są to tylko pompy wodne nawierzchniowe i nie nadają się do stosowania w pomieszczeniach.
Wydajność i ciśnienie
Wydajność pompy informuje o ilości wody, jaka może zostać przetłoczyć w ciągu godziny. Każda pompa ma pewien przedział wydajności i wysokości podnoszenia, który należy dobrać zgodnie z naszymi potrzebami. Do większości prac odwadniających wystarczająca będzie pompa o wydajności 7000 - 8000 l/h. Standardowa pompa zanurzeniowa pozwala na wypompowanie od 1000 do 10000 litrów wody na godzinę, przy maksymalnej głębokości sięgającej nawet 8 metrów. Wartość ciśnienia pompy zależy od głębokości pobierania wody oraz długości instalacji i wiążących się z tym oporów. Zwykle wystarczająca jest wartość z przedziału 2-2,5 bar. Przyjmuje się, że wartość maksymalnego ciśnienia powinna być o 60-65% wyższa niż ciśnienie minimalne.
Pobór mocy
Od mocy pompy zależy zdolność do wytwarzania ciśnienia i wydajność urządzenia. Pobór mocy jest iloczynem właściwości fizycznych cieczy (ciężar właściwy), jej wydajności i oczekiwanej wysokości podnoszenia. Przy zastosowaniu pompy 230 V, należy upewnić się, że przewód zasilania i sieć są zabezpieczone wyłącznikiem różnicowoprądowym o prądzie 30 mA. Jeśli staw jest jednocześnie używany jako kąpielisko, powinno się stosować zamiast pomp 230 V, pompy niskiego napięcia.
Pompy niskiego napięcia zasilane są prądem DC i w wygodny sposób mogą być podłączone do akumulatora samochodowego, systemu solarnego z baterią zapasową lub zasilacza o napięciu od 6 V do 24 V. Przy zasilaniu należy zwrócić szczególną uwagę na poziom napięcia roboczego, ponieważ bezpośrednio wpływa ono na czas pracy pompy. Pompy niskonapięciowe w zależności od zapotrzebowania mogą być przenoszone lub też zamontowane na dłuższy okres w wybranym miejscu.
Wyposażenie dodatkowe
Decydując się na zakup pompy, warto sprawdzić, czy posiada ona dodatkowe zabezpieczenia, takie jak wyłącznik pływakowy, który chroni urządzenie przed pracą na sucho, wyłącznik termiczny zapobiegający przegrzaniu silnika czy filtr wstępny, który dzięki zatrzymywaniu większych zanieczyszczeń chroni wirnik przed zablokowaniem.
Polecane produkty:
- Pompa zasysająca, zanurzeniowa Sicce, 80 W, 0.31 bar, 3000 l/h, do niskiego poziomu wody
- Pompa zanurzeniowa, niskonapięciowa Comet Ocean-Plus 12V, 2 bar, 1500 l/h, 20 m
- Pompa zanurzeniowa, niskonapięciowa Barwig 0333, 0.6 bar, 720 l/h, 6 m
- Pompa zanurzeniowa do brudnej wody T.I.P. .I.P. Extrema 400/11 CX, 1.1 bar, 2400 l/h, 11 m
- Pompa zanurzeniowa, niskonapięciowa Comet Elegant, 0.55 bar, 600 l/h, 5.5 m
Polecane kategorie:
Polecane akcesoria:
- Wąż ogrodowy GARDENA Comfort FLEX
- Wąż z PVC, 1 1/4"
- Filtr do pompy głębinowej niskonapięciowej Ocean Comet 3098.13.90
- Zawór zwrotny Barwig 2313
Jeśli uważasz, że możemy poprawić ten artykuł dzięki Tobie, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected]. Dziękujemy - Zespół Conrad.